اشتباهات داوری در فینال کشتی پهلوانی!

ورزشی /
شناسه خبر: 314734

جلسه ویژه داوری برای بررسی اتفاقات رقابت های کشتی پهلوانی در مشهد، امروز در محل سالن کنفرانس خانه کشتی عبدالله موحد برگزار شد.

به گزارش ایران آنلاین، با توجه به اعتراض رسمی هیات کشتی استان خراسان رضوی به رای داوران در مسابقه فینال سنگین وزن کشتی پهلوانی کشور در روز 21 دی ماه در مشهد، فیلم کشتی مذکور از سه زاویه، چندین بار توسط اعضای حاضر در جلسه بررسی شد.
در این جلسه که در آن رسول خادم و رضا لایق رییس و دبیر فدراسیون، سیروس پور مشاور عالی فدراسیون، عیسی مومنی مدیر تیم های ملی کشتی های سنتی، طاهرخانی، کریمی و صادقی اعضای کمیته داوران و هاشمی نسب و فروتن دو داور بین المللی که به تازگی بازنشسته شده اند حضور داشتند، پس از بحث و تبادل نظر اعلام شد:

1-  کشتی گیر دوبنده قرمز(جابر صادق زاده) زودتر از سوت آغاز مسابقه، اقدام به زیرگیری نمود، که می باید از سوی داور وسط، کشتی متوقف و مجددا در شرایط قانونی آغاز می گردید.
2- اشتباه داور وسط و تعجیل در اعلام آغاز مسابقه، قبل از استقرار کامل دو کشتی گیر در وسط تشک مطابق ضوابط جاری.
3- اشتباه کادر فنی کشتی گیر دوبنده آبی(احمد میرزاپور) و تاخیر در اعلام چلنج (بیش از 5 ثانیه مطابق ضوابط) برای اعتراض به اقدام کشتی گیر دوبنده قرمز به زیرگیری پیش از سوت داور.
4- اشتباه رئیس تشک و عدم مدیریت مناسب کشتی پس از انجام اشتباه داور وسط، از طریق قطع کشتی و آغاز مجدد آن.
5- اشتباه رئیس تشک و عدم استفاده از فرصت چلنج اعلام شده توسط کادر فنی کشتی گیر دوبنده آبی، برای بازنگری در رای اعلامی.
6-  اشتباه سرپرست فنی مسابقات و عدم مدیریت مناسب کشتی پس از اعلام چلنج از سوی کادر فنی کشتی گیر دوبنده آبی، برای باز نگری در رای اعلامی.
7-  برخلاف مصوبه کمیسیون داوران، هیچ یک از داوران بین المللی دارای درجه یک ویژه در مسابقات قهرمانی کشور کشتی پهلوانی سال1396، حضور نیافتند. اشتباه مذکور متوجه رئیس کمیسیون داوران می باشد.
8- برخلاف مصوبه کمیسیون داوران جناب آقای امامی بعنوان نماینده کمیسیون داوران در کشتی پهلوانی در مسابقات مذکور حضور نیافت.
با توجه به نتایج فوق الذکر و به منظور احترام به تمامی علاقمندان به کشتی کشور و همچنین ارج گذاری به اصل عدالت در امر قضاوت در مسابقات کشتی، فدراسیون کشتی ایران در خصوص بندهای یادشده و عوامل اجرایی مسئول تصمیم گیری خواهد نمود.
احمد میرزاپور، درباره شکستش مقابل جابر صادق‌زاده و از دست دادن بازوبند پهلوانی ایران چنین واکنشی داشت: « به صادق‌زاده تبریک می‌گویم. ان‌شاءالله او بتواند این مسوولیت و بار سنگین را به دوش بکشد چرا که داشتن این بازوبند لیاقت می‌خواهد اما همه مردم دیدند که صادق‌زاده با ناداوری محض پیروز این مبارزه شد. زمانیکه داور سوت زد و مبارزه را قطع کرد طبق قانون و راه و رسم کشتی پهلوانی باید ما را به وسط تشک کشتی می‌آورد تا پس از دست دادن بار دیگر مبارزه را آغاز کنیم.»
میرزاپور درباره اینکه که چرا اعتراضی از خود نشان نداد، چنین پاسخ داد: «جو سالن بسیار متشنج شده بود و مردم و همشهریانم از این حق‌خوری بسیار عصبانی بودند. من نخواستم با اعتراض خدایی ناکرده باعث اتفاق تلخی بشوم. مردم حتی بیرون از سالن منتظر بودند تا صادق‌زاده را ببینند اما من به هر سختی که بود او را سوار ماشین کردم و به او گفتم فقط سریع به هتل برو. خادم هم به من گفت تو باید در این مواقع پهلوانی‌ات را ثابت کنی.»
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.