ion

سوچی : اقرار ارتش میانمار به کشتار گامی مثبت است

بین الملل /
شناسه خبر: 314643

آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار و برنده جایزه صلح نوبل اقرار غیرمنتظره ارتش در قتل بدون محاکمه مسلمانان روهینگیایی را یک گام مثبت خواند!

ایران آنلاین /ارتش میانمار پس ماه‌ها انکار تجاوزها و کشتارهای صورت گرفته از سوی نیروهایش علیه مسلمانان روهینگیایی، روز چهارشنبه اعلام کرد که چهار تن از اعضای نیروهای امنیتی، 10 تن از مسلمانان روهینجایی را بدون محاکمه اعدام کرده‌اند. آنها پیش از اجرای اعدام، این افراد را مجبور کردند که برای خود قبر بکنند.

آنگ سان سوچی، رهبر دو فاکتوی میانمار پس از دیدار با وزیر امور خارجه ژاپن، اقرار ارتش به این جنایت را "گامی مثبت" توصیف کرد و گفت: اجرای قانون مسئولیت است. این یک گام مثبت است که ما آن را برداشته‌ایم.

این صحبت‌ها از سوی رهبر دوفاکتوی میانمار در حالی مطرح شده که ناظران حقوق بشری امیدوار بودند با روی کار آمدن دولت غیرنظامی سوچی در سال 2016، وضعیت حقوق بشر در این کشور که زمانی از سوی خونتای نظامی اداره می‌شد، بهبود یابد.

با این حال این کورسوی امیدواری به زودی و با عملیات نظامی ارتش میانمار ابتدا علیه شبه‌نظامیان روهینجایی و سپس کشتار و تجاوز به غیرنظامیان روهینگایی ساکن راخین در غرب این کشور محو شد و باعث شد بیش از 650 هزار مسلمان روهینگیایی از بیم جان به بنگلادش گریخته‌اند.

عفو بین‌الملل قتل 10 مسلمان روهینجایی در راخین با مجوز ارتش توسط نیروهای امنیتی را اقدامی خودسرانه خوانده و خواستار بررسی دقیق در این باره شده است. / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.