ion

مخالفت آموزش و پرورش با تعطیلی شتابزده مدارس

اجتماعی /
شناسه خبر: 314470

چند روزی است که دوباره آلودگی هوا در کلان شهرها تشدید شده است و این بار هم طبق سال‌های گذشته مسئولان راه حل را در تعطیلی مدارس جست‌و‌جو کردند. این موضوع آنقدر برای برخی از مسئولان محیط زیست مهم بوده که حالا اعلام می‌کنند که مدارس در زمستان یک ماه تعطیل شود. موضوعی که البته موافقان و مخالفان خود را دارد.

ایران آنلاین /  موافقان که مسئولان محیط زیست هستند بر این باورند که مدارس از 15 آذر ماه که شدت آلودگی افزایش پیدا می‌کند تا 15 دی ماه تعطیل شود تا بلکه کمی از شدت آلودگی هوا کم شود استدلال مسئولان محیط زیست این است اگر بر تعطیلات مدارس اضافه شود خانواده‌ها سفر می‌کنند این موضوع هم می‌تواند به صنعت گردشگری کمک کند. در سوی دیگر مخالفان تعطیلی مدارس بر این باورند که تقویم آموزشی ما اجازه نمی‌دهد که در زمستان مدارس تعطیل شود و البته مسئولان محیط زیست نمی‌توانند برای تقویم آموزشی مدارس تصمیم‌گیری کنند. وزارت آموزش و پرورش نیاز به برنامه منسجمی در این زمینه دارد که هنوز مدارس برای تعطیلی آمادگی لازم را ندارند. گرچه مسئولان وزارت آموزش و پرورش با کلیت طرح تعطیلی مدارس موافق هستند اما بر این باورند که این طرح  در حال حاضر در مدارس اجرایی نخواهد شد.

موضوعی که دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش به آن اشاره می‌کند و به خبرنگار «ایران»می‌گوید: با کلیات تعطیلات زمستانی مدارس به شرط اصلاح تقویم آموزشی موافق هستیم، موضوع تعطیلات مدارس بسیار پیچیده است و کل کشور را از ابعاد مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد. این موضوع را نمی‌توان شتابزده اجرایی کرد. آلودگی هوا تنها در چند کلانشهر موضوع بحرانی است اما باید به کل کشور توجه کرده و تنوع اقلیمی استان‌های مختلف را در نظر بگیریم و به این سؤال پاسخ دهیم که چگونه می‌توان با توجه به تنوع اقلیمی زمان شروع سال تحصیلی را برای استان‌های مختلف در نظر بگیریم.

یادداشت
تغییر در تقویم مدارس
شیرزاد عبداللهی
کارشناس آموزش

این پیشنهاد ظاهراً بر اساس مصلحت‌های زیست محیطی مطرح شده و قطعاً باید مراحل مختلفی را برای اجرایی شدن طی کند. تعطیلات اصلی دانش‌آموزان در اکثر قریب به اتفاق کشورها تعطیلات تابستانی است که بین 6 تا 14 هفته متغیر و تابع شرایط آب و هوایی است. در حال حاضر تعطیلات واقعی مدارس بسیار بیشتر از تقویم آموزشی مدارس است. حتی طول ساعت روزانه مدارس کوتاه‌تر از زمانی است که در مقررات پیش‌بینی شده است. در حالی که کتاب‌های درسی بر اساس تقویم رسمی تهیه و تألیف شده‌اند، تعطیلات پیش‌بینی نشده هر چند دانش‌آموزان و معلمان را خوشحال می‌کند اما در طول سال معلم و دانش‌آموز فشار بیشتری را باید تحمل کنند. تعطیلات زمستانی بیشتر در کشورهایی دیده می‌شود که تقویم میلادی دارند و اعیاد آنهابه زمستان افتاده است.در ایران با اجرای این برنامه ما 3 نوع تعطیلات طولانی مدت تابستانی زمستانی و نوروزی خواهیم داشت. با تعطیلی یک ماهه دانش‌آموزان از 15آذر تا 15 دی عملاً سال تحصیلی تکه تکه می‌شود و دانش‌آموزان بعد از بازگشت از تعطیلات یک ماهه زمستانی عملاً همه آنچه در دوماه و نیم اول یاد گرفته‌اند فراموش می‌کنند. این اتفاق دوباره 14 فروردین تکرار می‌شود. مدارس ما از 15 اسفند عملاً تق و لق می‌شود و دانش‌آموزان حداقل 20 روز را به‌عنوان تعطیل نوروزی در حالت اغمای درسی فرو می‌روند. نیمه دوم سال تحصیلی هم  حدود 40 روز بیشتر نیست. اگر وقفه درسی در طول امتحانات را هم اضافه کنیم عملاً چیزی از سال تحصیلی باقی نمی‌ماند. تغییر در تقویم مدارس نباید فقط بر اساس یک عامل آلودگی هوا صورت گیرد. یک نکته هم این است که تعطیلات سه ماهه تابستان و تعطیلات نوروز بسیار جا افتاده است و هر تغییری در آنها مقاومت گسترده به همراه دارد.طرح محدودیت تعطیلات نوروزی زمان شهید رجایی در اوایل انقلاب اجرا شد ومنجر به عقب نشینی از این تصمیم شد. محمدعلی نجفی وزیر اسبق آموزش و پرورش هم کوشید سال تحصیلی را از 15 شهریور شروع کند که منجر به دخالت مجلس و تصویب قانون درباره شروع سال تحصیلی از اول مهر شد. مسأله به این سادگی‌ها که موافقان فکر کرده اند نیست.

وی تأکید می‌کند: از منظر سند تحول یک سال تحصیلی از اول مهر شروع می‌شود و تا شهریور سال آینده ادامه پیدا می‌کند، برای این یکسال باید برنامه داشته باشیم و کل یک سال را مدیریت کنیم. بخشی از این زمان در مدرسه می‌گذرد و بخشی دیگر بویژه در تابستان در خارج از محیط مدرسه که باید آن زمان را نیز با مشارکت خانواده‌ها مدیریت کنیم. از این منظر سه ماه تعطیلی تابستان توجیهی ندارد و به جد خواهان تعطیلات تابستانی هستیم که یکی از مصوبات مجلس مانع آن است.
نوید ادهم ادامه می‌دهد: طبق مصوبه سال ۱۳۷۶ مجلس یک سال تحصیلی از اول مهر شروع می‌شود و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه پیدا می‌کند و خرداد زمان امتحانات است. اگر بخواهیم این تقویم آموزشی را تغییر دهیم و به‌عنوان مثال زمان شروع سال تحصیلی را عقب کشیده و به شهریور بیاوریم مخالف و مغایر این مصوبه و قانون مجلس است.
برای تغییر تقویم آموزشی ابتدا باید با مجلس توافق کنیم و سپس وارد فازهای بعدی و بررسی مواردی چون تعطیلات زمستانه شویم. یکی از این پیشنهادات این است که به‌عنوان مثال کشور به چهار منطقه تقسیم شود و چهار زمان شروع سال تحصیلی داشته باشیم که البته بررسی همه این موارد منوط به اجازه مجلس است و قطعاً چنین تغییراتی زمان بر هستند و بزودی اجرا نخواهند شد.
مدارس را شتابزده تعطیل نمی‌کنیم
در سوی دیگر این معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش با اشاره به ارائه طرح تعطیلات زمستانی، می‌گوید: این موضوع نباید از سوی سازمان محیط زیست و با رویکرد کاهش آلودگی هوا مطرح می‌شد سال گذشته هم این اتفاق افتاد و مجلس مخالفت کرد چرا که موضوع تعطیلی مدارس باید از منظر تعلیم و تربیت بررسی شود.
علی زرافشان، با بیان اینکه تغییر تعطیلات مدارس باید توسط وزارت آموزش و پرورش مطرح شود، اظهار می‌کند: تعطیلی زمستانی مدارس ممکن است فوایدی برای گردشگری و محیط زیست داشته باشد اما نباید مسأله آموزش به حاشیه رفته و مسائل جنبی اهمیت پیدا کند.
سناریوهایی برای تغییر تقویم آموزشی در نظر گرفته شده است؛ یک سناریو این است که شروع و پایان سال تحصیلی یکسان باشد اما تعطیلات در طول سال متناسب با شاخص‌هایی پخش شود که در این مدل، تنوع چشمگیری در کشور ایجاد نمی‌شود. سناریو دیگر این است که آغاز و پایان سال تحصیلی تغییر داده شود و در هر شهر متناسب با اقلیم آن تعیین شود که در این صورت در کشور تنوع ایجاد خواهد شد.
وی با بیان اینکه در مبانی نظری سند تحول بنیادین در بحث زمان آموزش بر توزیع تعطیلات در طول سال تأکید شده است، خاطرنشان می‌کند: در برخی کشورهای مسلمان، تعطیلات طول سال با توجه به برخی مناسبت‌های مذهبی مثل ماه رمضان یا عید فطر جابه‌جا می‌شود که این نمونه‌ها هم می‌تواند الگوی ما در ایجاد تغییرات باشد.
همچنین رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش مسئولیت جبران عقب ماندگی درسی دانش‌آموزان در پی تعطیلات چند روزه ناشی از آلودگی هوا را بر عهده معلمان دانسته و می‌گوید: هر گونه تصمیم شتاب زده در زمینه طرح تعطیلی یکماهه مدارس در زمستان را کارگشا نمی‌دانیم.
رضوان حکیم‌زاده، درباره طرح تعطیلی یکماهه مدارس در زمستان که اخیراً از سوی سازمان محیط زیست و به منظور کاهش آلودگی هوا مطرح شد معتقد است: هرگونه مصوبه‌ای برای تغییر شرایط تقویم آموزشی حتماً باید همه جوانب را در نظر بگیرد. با تنوع شرایط اقلیمی در کشور مواجهیم به گونه‌ای که در برخی استان‌ها درجه حرارت در تابستان بسیار بالاست و در برخی دیگر سرمای شدید در زمستان حاکم است.
اینکه بدون درنظر گرفتن شرایط اقلیمی و آب و هوایی بخواهیم تصمیمی بگیریم و مسأله‌ای را برای کوتاه مدت حل کنیم ممکن است در دراز مدت آسیب زا باشد، علاوه بر این باید به پیوستگی زمان یادگیری نیز توجه شود.درست است که شرایط سخت است، اما هیچ تصمیم شتاب زده‌ای ما را در این زمینه کمک نمی‌کند. تقویم آموزشی با توجه به سند بالادستی و در نظر گرفتن شرایط خاص و اقلیم متنوع نیازمند بررسی همه جانبه از ابعاد زیست محیطی، تربیتی، اقتصادی و آب و هوایی است و نمی‌توان بدون در نظر گرفتن پیوست تربیتی، اقتصادی و... تصمیم‌گیری کرد. ما شتاب زدگی را در تصویب چنین برنامه‌هایی کارگشا نمی‌دانیم.
تعطیلی مدارس به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند
مسعود زندی، مدیر مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست درباره طرح یک ماهه تعطیلات مدارس می‌گوید: تعطیلی مدارس می‌تواند در بهبود شرایط هوا تأثیر‌گذار باشد ما این موضوع را در کارگروه آلودگی هوای تهران مطرح کردیم و در آنجا نماینده آموزش و پرورش هم بود آنها هم پذیرفتند که طرحی را ارئه کنند تا تقویم آموزشی تغییر کند با این همه ما سال گذشته طرحی را به مجلس دادیم و مجلس آن را به وزارت آموزش و پرورش برگرداند چرا که آنها بر این باورند که آموزش و پرورش باید راهکار تعطیلی مدارس را فراهم کند.
وی تأکید می‌کند: ما البته در دولت پیشنهاد کردیم تا کلاس‌های درس دانش‌آموزان در استان‌های شمالی و سردسیر و تهران یک‌ماه زودتر آغاز شود و در مقابل، یک‌ماه در زمستان تعطیلی داشته باشیم. به‌عنوان مثال مدارس در نیمه شمالی کشور و مناطق سردسیر از جمله تهران یک ماه زودتر آغاز شود و در عوض یکماه نیز مثلاً از 15 آذر تا 15 دیماه در زمستان تعطیل شوند. زندی اشاره می‌کند: ما منتظریم تا آموزش و پرورش در این باره اقدام کند به نظرم اگر برای این موضوع برنامه‌ریزی شود شاید بتوانیم در کاهش آلودگی هوا کمک کند.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.