ion

دونالد تاسک، رئیس اتحادیه اروپا هشدار داد، اگر روزی مشارکت مالی لهستان در بودجه اتحادیه اروپا از مبلغ دریافتی‌اش بیشتر باشد، این کشور رویه انگلیس را در پیش خواهد گرفت و اتحادیه اروپا را ترک می‌کند.

ایران آنلاین / به گزارش راشاتودی، این مقام اتحادیه اروپا که در گذشته نخست وزیر لهستان بوده و اکنون مخالف حزب حاکم قانون و عدالت در این کشور است، گفت: شکی ندارم که یکی از اهداف حزب قانون و عدالت، رها کردن لهستان از بندهای اتحادیه اروپا است.

وی افزود: صرف نظر از منافعی همچون بازار مشترک، اجرای قانون و امنیت تضمین شده که اتحادیه اروپا برای همه کشورهای عضو دارد، سود ماندن در اتحادیه اروپا برای حزب قانون و عدالت لهستان کمتر از مبلغ دریافتی اش از این اتحادیه است.

تاسک تصریح کرد: به راحتی می‌توانم تصور کنم که اگر روزی لهستان در میان  مشارکت کنندگان خالص اتحادیه اروپا باشد، دولت این کشور تصمیم خواهد گرفت که از لهستانی‌ها بپرسد، آیا هنوز می‌خواهند کشورشان در اتحادیه اروپا باقی بماند یا خیر و سپس سخت کار می‌کند تا به این نتیجه برسد که لازم است با عضویت در اتحادیه اروپا خداحافظی کند.

به گفته تاسک، در حال حاضر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که بیشتر لهستانی‌ها از ماندن در اتحادیه اروپا حمایت می‌کنند اما اگر حزب حاکم، در کمپینی برای حمایت از جدایی از اتحادیه، مساله بحران مهاجران را پیش بکشد، نظر مردم  تغییر خواهد کرد.

روابط لهستان و سایر اعضای اتحادیه اروپا هم‌اکنون با تنش‌هایی روبه‌رو است، زیرا لهستان به دلیل اجرای اصلاحات قضائی که استقلال قضات را در این کشور تضعیف کرده و به دولت اجازه دخالت در عزل و نصب قضات داده، شدیدا از سوی اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار گرفته و تحریم‌هایی را نیز از سوی این اتحادیه برای این کشور در پی داشته است. با این حال حزب حاکم لهستان این اصلاحات را ضروری می‌داند.

پیش از این، هیچ یک از اعضای اتحادیه اروپا با چنین تحریم‌هایی که به منظور پذیرش مسئولیت نقض حقوق بشر از جانب کشورها طرح شده‌اند، تهدید نشده بود. تاسک اظهار کرد، حزب قانون و عدالت هنوز هم می‌تواند با توقف این اصلاحات قضایی، بحران را پایان دهد اما مطمئن نیست که این حزب بخواهد منطبق با قوانین اروپا گام بردارد./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.