ion

سعد حریری، نخست وزیرلبنان در سخنانی با بیان اینکه مخالفتی با حضور حزب الله در تشکیلات دولت ندارد، گفت، حزب الله عضوی از دولت لبنان است و مشارکت حزب الله با دولت باعث ثبات سیاسی لبنان شده است.

ایران آنلاین /حریری این سخنان را در گفت و گو با روزنامه وال استریت ژورنال مطرح کرد و افزود: حزب الله به عنوان یک حزب بزرگ در لبنان عضوی از دولت لبنان است و در تشکیلات دولت این کشور همه احزاب بزرگ کشور مشارکت دارند و این امر ثبات سیاسی در کشور را فراهم کرده و هدف اساسی نیز تحقق ثبات سیاسی و وحدت در این کشور است.

وی با بیان این مطلب که "هرگز به دنبال رویارویی با حزب الله نیستیم"، تصریح کرد، از ادامه مشارکت حزب الله در دولت لبنان بعد از انتخابات ماه می آینده (اردیبهشت- خردادماه) استقبال می کند.

حریری درباره ایران نیز گفت: روابط لبنان با ایران و کشورهای حاشیه خلیج (فارس) در جهت منافع لبنان باید به بهترین شکل باشد و آشتی ملی در لبنان باید بدون دخالت های خارجی تحقق یابد.

حریری که بر اساس سناریویی سعودی 13 آبان ماه وادار به استعفا از خاک ریاض شده بود، از بیان جزئیات حضورش در عربستان خودداری و تنها به بیان این مساله اشاره کرد که "عربستان سعودی هرگز مستقیما در امور سیاسی لبنان دخالت نکرده است." او نسبت به ازسرگیری کمک های ریاض به لبنان ابراز امیدواری کرد.

وی درباره توقف مشارکت حزب الله در درگیری های نظامی در منطقه نیز گفت، مساله حزب الله ابعاد منطقه ای دارد و لبنان به تنهایی نمی تواند آن را حل کند. او افزود، توقف مشارکت حزب الله در درگیری های نظامی در منطقه نیازمند گذر زمان است و به یکباره به وقوع نخواهد پیوست. نخست وزیر لبنان پیش بینی کرد، این روند با کاهش حضور رزمندگان حزب الله در یمن و عراق آغاز خواهد شد تا در نهایت به خروج نهایی بیانجامد./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.