ion

بحران زباله ایتالیا را در معرض تحریم قرار داده است

بین الملل /
شناسه خبر: 314270

هفته هاست که رم، پایتخت ایتالیا، با بحران زباله مواجه است و حالا اتحادیه اروپا هشداد داده چنانچه رم و منطقه لاتزیو هر چه سریعتر این بحران را حل نکنند، توسط این اتحادیه تحریم خواهند شد.

ایران آنلاین / بعد از آنکه دو طرح پیشنهادی برای امحاء زباله ها در رم از سوی دولت ایتالیا--که در حال حاضر اکثریت آن را حزب جنبش پنج ستاره (ام فایو اس) تشکیل می دهند—به دلیل گران تمام شدن، رد شد، وزیر محیط زیست این کشور، جیان لوچا گالتی، فقدان یک طرح کارامد برای نابودی زباله ها را به شدت مورد انتقاد قرار داد. 

وی هشدار داد ایتالیا به یک طرح جامع برای امحاء زباله آن هم در سریعترین زمان ممکن نیاز دارد در غیر اینصورت وضعیت از این هم بحرانی تر خواهد شد و این خطر وجود دارد که اتحادیه اروپا برای حل این مشکل خودش دست به کار شود.

هشدارهای وزیر محیط زیست ایتالیا بعد از آن صورت گرفت که گزارش هایی مبنی بر اینکه بروکسل به دقت زیاد شیوه های مدیریت زباله را در رم زیر نظر گرفته تا اطمینان حاصل شود که این شیوه ها با استانداردهای اتحادیه اروپا منطبق هستند، از رسانه های این کشور پخش شد.

سخنگوی اتحادیه اروپا طی مصاحبه ای با یکی از شبکه های ایتالیا گفت: « تا کنون نشانه ای از تخلف در این باره مشاهده نشده است. دولت های ملی موظف هستند اطمینان حاصل کنند که عملکردهای مدیریت زباله به درستی صورت می گیرد. در غیر اینصورت کمیسیون اتحادیه اروپا به نظارت بر این وضعیت ادامه خواهد داد.»

دادگاه اروپا در سال 2010 طی حکمی ایتالیا را به دلیل عدم توانایی در مدیریت زباله در سال 2008 و انباشت زباله در شهر ناپل ایتالیا به قانون شکنی متهم کرد.»

رم برای مدت های طولانی با بحران زباله مواجه بوده است، اما امسال و به دنبال مختل شدند جمع آوری زباله در تعطیلات کریسمس وضعیت زباله در این شهر به حد هشدار رسیده است. بخش هایی از پایتخت از آن زمان تمیز شده اما در مناطق دورافتاده سطل های زباله از شدت پر بودن سر ریز کرده اند.

انتخابات عمومی ایتالیا روز چهارم مارس در این کشور برگزار می شود و هم اکنون بحران زباله یکی از کلیدی ترین مواردی است که در مبارزات انتخاباتی به آن پرداخته می شود. حزب جنبش 5 ستاره که در نظرسنجی های بالاترین رتبه را به دست آورده است حزب دموکراتیک از جناح چپ مرکز را به دستاویز قرار دادن بحران زباله برای به دست آوردن پیروزی سیاسی متهم کرده است.

گفته می شود حل مسئله زباله در ایتالیا تا حد زیادی به اداره کنندگان منطقه لاتزیو بستگی دارد. در اینصورت دیگر ایتالیا نیازی به کمک های خارجی نخواهد داشت. از زمان بسته شدن محل دفن زباله در شهر مالاگروتا در سال 2013، زباله های این شهر به اتریش و سایر مناطق ایتالیا فرستاده می شوند.

شرکت اما که مسئول جمع آوری زباله های شهر رم است بارها به بی کفایتی متهم شده است. مارسلو کلاریچ، استاد حقوق دانشگاه لوئیس رم، در این باره می گوید: « داستان زباله ها در رم داستان دنباله داری است که به احزاب مختلف مربوط است اما هیچ کدام راه حلی برای آن نیافته اند.»

 

منبع گاردین

 

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.