ion

مرگ در تنهایی و بی خبری، سرنوشت تلخ نسلی از ژاپنی ها

بین الملل /
شناسه خبر: 314269

دیگر هر بچه مدرسه ای در ژاپن می داند که جیرجیرک ها سالها قبل از آنکه با شروع یک تابستان به سطح زمین بیایند، زیر زمین رشد و نمو می کنند و بعد از ظاهر شدن بروی زمین از نزدیک ترین درخت بالا می روند و بعد از پوست اندازی دومین بخش از زندگی خود را آغاز می کنند.

ایران آنلاین / آنها زمان زیادی عمر نمی کنند، شاید به اندازه کل یک فصل تابستان، اما در همین مدت کوتاه جفتگیری می کنند، پروز می کنند و آواز می خوانند. آنها آنقدر آواز می خوانند تا آنکه اجسادشان یک به یک بروی زمین می افتد. آخرین صحنه از زندگی یک جیرجیرک در حالی به پایان می رسد که خشک و منجمد بروی پشت افتاده و هر چهار پاهایش رو به آسمان دراز شده اند.

---

چیکو آیتو، از صدای جیرجیرک ها متنفر بود. جیرجیرک ها هر سال تابستان به آپارتمان او هجوم می آوردند. در هیاهیوی جیرجیرک ها آرامش مجالی برای بروز پیدا نمی کرد. و زمانی می رسید که اجساد جیرجیرک ها مانند قطرات تند و بی امان باران بر زمین خانه ای که آیتو در آن زندگی می کرد فرود می آمدند.

درست در بعدازظهر تولد 91 سالگی اش، در تابستانی که موج گرمای شدید باعث نگرانی مقامات و مسئولان ژاپنی شده بود، نیروهای داوطلب به هر مکانی که ردی از افراد مسن در آن وجود داشت سر می زدند و برگه هایی را به آنها می دادند تا آنها را از خطر مرگ در اثر گرمای شدید آگاه سازند. مقامات ژاپنی نگران جمعیت پیر و تنهای ژاپن بودند که در طی سال هیچ دیداری با اعضای خانواده نداشتند و شاید هفته و ماه ها بدون آنکه با جهان بیرون تماس داشته باشند در چهاردیواری آپارتمان های خود محبوس بودند. تا کنون چندین فرد مسن بدون آنکه کسی از وجودشان اطلاعی داشته باشد در محبس آپارتمان های تنگ و کوچک خود جان سپرده اند و فقط وقتی اجساد آنها پیدا شده است که همسایگان از بوی مشمئز کننده ای در همسایگی خود شکایت کرده اند.

اولین بار چنین اتفاقی برای یک مرد 69 ساله رقم خورد و توجهات ملی را به خود جلب کرد. این مرد در نزدیکی خانه ی خانم آیتو زندگی می کرد. و سه سال بود که جسدش بر کف آپارتمانش افتاده بود بدون آنکه کسی متوجه نبودن و غیبتش از جمع آدم های زنده بشود. در طی این مدت اجاره بهای خانه و مواردی از این قبیل که باید به حساب های دولتی واریز می شد به صورت اتوماتیک از حساب بانکی اش برداشت می شد. و بالاخره، بعد از آنکه تمام ذخیره ی بانکی اش در سال 2000 ته کشید، مسئولان به آپارتمانش رفتند و با اسکلتش که در کف آشپزخانه افتاده بود مواجه شدند. با وجود کرم ها و سوسک هایی که در این مدت به جانش افتاده بودند دیگر گوشتی بر بدنش نبود این در حالی بود که آنسوی تر خانواده ای در نزدیکی اش زندگی می کردند.

آپارتمان بزرگ دولتی ای که خانم آیتو و همقطارانش—نسلی که به اصطلاح در دوران انفجار جمعیتی در این کشور متولد شدند و قرار بود در این آپارتمان ها به سبک و سیاق آمریکایی زندگی کنند—  در آن زندگی می کنند حالا تبدیل به نماد «مرگ در سکوت» شده بود.

---

یک مجله ی معروف که به صورت هفتگی چاپ می شد تخمین زد که «4 هزار مرگ در هفته در سکوت و تنهایی در ژاپن رقم می خورد.» و همین تیتر زنگ خطر را در کشور پیر آسیا به صدا در آورد.

برای بسیاری از شهروندان ژاپنی مثل خانم آیتو، مرگ با این سبک و سیاق نتیجه طبیعی و البته ترسناک سفری بود که ژاپن از دهه 60 میلادی آغاز کرد. تمرکز تک بعدی بر رشد اقتصادی که به دنبالش رکود دردناک اقتصادی برای هم نسلان خانم آیتو را به همراه داشت، تاثیر مخربی بر مفهوم خانواده و جامعه گذاشت، و نتیجه آن کاهش جمعیت و اشتیاق رو به کاهش خانواده ها برای فرزندآوری بود.

انزوای جمعیت مسن ژاپن به قدری پدیده ای رایج است که یک صنعت جدید در همین حوزه در این کشور شکل گرفته که تخصصش تمیز کردن آپارتمان هایی است که اجساد این افراد در آن ها پیدا می شود.

تاکومی ناکازاوا، مدیر 83 ساله ساختمانی که خانم آیتو هم در آن زندگی می کند، می گوید: « شیوه ی مرگ ما آینه ایست که شیوه زیست ما در آن بازتاب می یابد.»

تابستان فصل خطرناکی برای این افراد است و برای افرادی مثل خانم آیتو که کسی را ندارند، تولد گرفتن و نگرفتن هیچ فرقی ندارد وقتی قرار نیست کسی از راه برسد. خانم آیتو که در آخرین سال امپراطوری تایشو در این کشور به دنیال آمده است می گوید هیچ وقت فکرش را هم نمی کرده که اینقدر طولانی زندگی کند. تمام اعضای خانواده اش یک به یک از دست رفته اند و ارواح از دست رفتگان در آپارتمان هایی که در دهه 60 در این کشور بنا نهاده شد تا نمادی از قدرت و جوانی در ژاپن باشد، پرسه می زنند. 

خانم آیتو می گوید: « حالا تمام اتاق های این آپارتمان مال خودم به تنهایی است. می توانم هر کاری که بخواهم در هر اتاقی انجام دهم. اما این اصلا خوشایند نیست.»

منبع: نیویورک تایمز

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.