ion

دبیر علمی همایش خطا‌های پزشکی مطرح کرد:

ازدیاد جمعیت سبب افزایش خطاهای پزشکی می شود

اجتماعی /
شناسه خبر: 314063

حسن مقدم‌نیا، دبیر علمی همایش خطا‌های پزشکی از تدوین سند جامعه سلامت در حوزه آلودگی هوا خبر داد.

ایران آنلاین / حسن مقدم‌نیا دبیر اجرایی سومین همایش خطاهای پزشکی در ابتدای این همایش که امروز در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد، اظهار کرد: سومین همایش خطاهای پزشکی در گروه‌های مختلف از جمله پیراپزشکی برگزار می‌شود که منشور حقوق پزشک بیمار، بیمه و نظام جبران خسارت در خطاهای پزشکی، ایمنی بیمار، رویکرد سیستماتیک به خطاهای پزشکی، خطاهای پزشکی و سلامت الکترونیک، خطاهای پزشکی از منظر فقه، حقوق و اخلاق و ثبت گزارش های خطاهای پزشکی از جمله محورهای اصلی همایش محسوب می‌شوند.

وی بیان کرد: در اساسنامه فرهنگستان مسائل، رصد کلان سلامت دیده شده است و این فرهنگستان کارهای توصیه و مشاوره و همچنین راهنمایی به ذی‌نفعان همچون معاونت علمی دارد، به طوریکه برخی توصیه‌های ما به سازمان‌های ذیربط در حوزه سلامت بسیار اثر‌بخش بوده است.

مقدم‌نیا ادامه داد: در خصوص آلودگی هوا فرهنگستان علوم پزشکی توصیه‌ای به سازمان ذی‌ربط کرده که در همین راستا مجلس شورای اسلامی در خصوص این معضل آن را مصوب کرده و امروزه سند جامع سلامت در حوزه آلودگی هوا تدوین شده است.
دلایل افزایش خطاهای پزشکی

در ادامه مراسم محمد حسن قدیانی دبیر علمی همایش خطاهای پزشکی گفت: خطاهای پزشکی ناخواسته به وسیله پزشک، پرستار، ماما، داروساز و حتی دندان‌پزشک اتفاق می‌افتد و برخی از این خطاها جزو عوارض درمانی و تشخیصی محسوب می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه خطاهای پزشکی در همه دنیا اتفاق می‌افتد، ادامه داد: هر چه جمعیت افزایش پیدا کند خطاهای پزشکی زیاد شده به طوریکه این مسئله با زیاد شدن تعداد پزشکان در هر جامعه‌ای افزایش پیدا می‌کند.

قدیانی عنوان کرد: مهارت‌های علمی و عملی مسائل مالی بین بیمار و پزشک، تعرفه نامناسب پزشکان سبب بروز خطاهای پزشکی در این گروه می‌شود.

وی یادآور شد: رعایت مسائل اخلاقی حرفه‌ای و آموزش‌های لازم باعث کاهش خطاهای پزشکی می‌شود./ باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.