ion

مجید تخت روانچی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری و بهروز کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی کشورمان روز گذشته در اظهاراتی از برخی سناریوهای ایران در مقابل خروج احتمالی امریکا از برجام پرده برداشتند.

ایران آنلاین /فارغ از تاثیرات نامطلوب اقدام امریکا علیه برجام، مقامات کشورمان بارها اعلام کرده اند برای هر نوع تصمیمی که از سوی طرف های برجام اتخاذ شود سناریوهای متناسبی را روی میز دارند. مجید تخت روانچی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری کشورمان در همین زمینه در گفتگویی با ایرنا با بیان اینکه «اکثریت قریب به اتفاق کشورهای دنیا خواهان تداوم اجرای برجام و پایبندی همه طرف ها به آن هستند»، گفت: «اگر قرار است برای ماندن در برجام کسی را راضی کنند باید ما را راضی کنند چون ایران به تعهدات خود پای بند بوده است. به کسی که به تعهداتش پای بند نبوده است نباید جایزه بدهند». تخت روانچی  افزود: «تصمیم آمریکا قابل پیش بینی نیست. با این حال ما برای بدترین حالت نیز آمادگی داریم نه تنها در حوزه سیاسی حتی در زمینه اقتصادی مدت هاست دولت اقدامات لازم را در حوزه های مختلف اقتصادی و همکاریهای بین المللی انجام داده است». وی یادآور شد: «اگر ترامپ و آمریکا از برجام خارج شود عکس العمل ما به سرعت عملیاتی خواهد شد و آمریکاییها از سرعت عمل ما تعجب خواهند کرد».

او  با بیان اینکه «بارها گفته ایم اولین کشوری نخواهیم بود که از برجام خارج می شویم؛ با این حال تصمیم ما منوط به این است که از منافع برجام بهره مند شویم»، گفت: «اگر آمریکا از برجام بیرون برود در صورتی که اروپایی ها پای تعهدشان بایستند و ضررهای ناشی از تحریم های مجدد ما را جبران کنند، در آن صورت ما وارد فضای جدیدی می شویم». تخت روانچی افزود: «اینکه در داخل آمریکا نهادهای مختلف چه می کنند مجلس نمایندگان و سنا چه کار می کنند به ما ربطی ندارد آنها تعهداتی دارند که باید به آن عمل کنند». دیپلمات عالیرتبه کشورمان  گفت: «بالاخره جامعه بین المللی حرف خود درباره برجام را زده است و در جلسه بروکسل هم نشان داده خواهد شد که کشورها خواهان ادامه برجام هستند و باید تلاش کنند به دنیا نشان دهند برجام تفاهمی است که باید تداوم داشته باشد.با این حال اگر ترامپ طور دیگری تصمیم بگیرد ما آماده هستیم تصمیمات مقتضی را بگیریم».

ایران آمادگی افزایش سرعت غنی سازی را دارد

معاون سازمان انرژی اتمی کشورمان نیز روز گذشته از آمادگی ایران برای افزایش سرعت غنی سازی تا چندبرابر دوره قبل از برجام خبر داد و گفت: «اخبار متناقضی درباره امضا شدن یا نشدن تمدید تعلیق تحریم‌ها از جانب رئیس جمهور امریکا منتشر می‌شود که هر یک از این دو حالت تأثیرات متفاوتی دارد، اما اگر تمدید نشود نقض برجام است و جمهوری اسلامی ایران طبعاً اقدامات لازم را انجام خواهد داد».
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بهروز کمالوندی به تماس تلفنی علی اکبر صالحی و یوکیا آمانو اشاره کرد و افزود در این تماس صالحی تاکید کرده است که ایران توافق پادمانی خود را اجرا می‌کند، اما اگر امریکایی‌ها تعهداتشان را انجام ندهند نباید انتظار داشته باشند که ایران به همکاری‌هایی که در دو سال اخیر پس از برجام با آژانس داشته است ادامه بدهد.
وی با بیان اینکه مدیرکل آژانس با اعضای این نهاد به ویژه در خصوص توافق هسته‌ای با اعضای ۱+۵ در ارتباط است و پیام را به آنان انتقال خواهد داد، افزود: «به نظر می‌رسد این هشدار برای بازدارندگی از اقدام آقای ترامپ لازم بود، ضمن اینکه ما نمی‌خواستیم اگر در شرایط پس از نقض فاحش برجام ازجانب دولت امریکا اقدامی کنیم، آژانس غافلگیر شود».

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.