ion

هاشمی مدیری برای تمام فصول

اقتصادی /
شناسه خبر: 313694

به او مدیری برای تمام فصول لقب داده بودم. مرحوم هاشمی رفسنجانی در تمام زمینه‌ها توانمند بود و در مسائل اقتصادی می‌توان از وی به‌عنوان نابغه یاد کرد. یکی از دلایلی که باعث شد وی به سردار سازندگی شهره شود، فعالیت و کارهایی بود که بعد از جنگ تحمیلی انجام داد. در زمان ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی، سیاست انبساطی پیش گرفته شد و کشور از سیاست انقباضی که در زمان جنگ بود، فاصله گرفت.

ایران آنلاین / در آن مقطع و با وجود آنکه کارخانجات به رشد و توسعه دست پیدا نکرده بودند توانست نرخ رشد اقتصادی را افزایش دهد و به متوسط سالانه حدود 6درصد برساند. البته در این سال‌ها نرخ تورم هم بالا بود، آنگونه که بانک مرکزی اعلام کرده است متوسط نرخ تورم در مدت ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی 25درصد بود.

ولی افزایش نرخ تورم به جهت رونق اقتصادی بود.اقتصاد بعد از جنگ برای آنکه بتواند به دوران اوج خود برسد به ناچار باید تورم را تحمل کند از این‌رو، دولت مرحوم رفسنجانی با دقت توانست بین نرخ تورم و رشد اقتصادی توازن ایجاد کند.
نکته دیگری که در آن سال‌ها مورد توجه قرار گرفت و هم‌اکنون دولت دوازدهم هم می‌تواند از تجربیات آن استفاده کند فعال کردن پروژه‌های ناب در حوزه‌های مختلف وبخصوص صنعت بود. در آن زمان پروژه‌های صنعتی تعریف شد که توانست بیشترین تأثیر را در توسعه اقتصادی کشور بگذارد. در حقیقت نگاه به این شکل بود که ما باید زیرساخت‌ها را به سمت درستی هدایت کنیم و اجازه ندهیم وابستگی به سایر کشورها افزایش پیدا کند.
لذا در صنایعی که پتانسیل آن را داشتیم سرمایه‌گذاری صورت گرفت. در این دوران هم دولت دوازدهم باید صنعت کشور را به سمت و سویی ببرد که قابل رقابت با تولیدات جهانی باشد و مسأله صادرات‌گرا ،محور قرار گیرد. متأسفانه طی سال‌های گذشته صنایعی شکل گرفته که یا بازار آن اشباع شده یا توان صادراتی آنها ضعیف است.  نکته دیگری که حائز اهمیت است و مرحوم هاشمی رفسنجانی پیگیری کرد جذب سرمایه‌های خارجی بود. در آن سال‌ها تلاش بسیاری شد تا پتانسیل‌های ایران به سرمایه‌گذاران معرفی شود و خوشبختانه نتایج خوبی هم حاصل شد. از این‌رو دولت دوازدهم هم نباید از تشویق و معرفی پتانسیل‌های ایران به سرمایه‌گذاران دلسرد شود.تمام کشورها برای توسعه یافتگی تمام این مراحل را گذرانده‌اند. در ایران ما شرایط جنگ و تحریم را پشت سر گذاشتیم بدین جهت برای جذب سرمایه‌گذار باید بیشتر تلاش کنیم تا آنها با بازار ایران آشنا شوند و بدانند ریسک سرمایه‌گذاری در کشورمان بسیار کم است.

کار مهم دیگر که متأسفانه در تمام دولت‌ها نگاه پررنگی به آن نشده است توجه به بخش خصوصی است.شعار مرحوم رفسنجانی این بود که بخش خصوصی سکاندار امور شود و دولت هم باید به آنها اعتماد کند. در آن زمان بخش خصوصی توانست در پروژه‌های مهم حضور فعال داشته باشد. قطعاً اگر بخش خصوصی اجازه ورود پیدا نمی‌کرد کشور با سرعت به رشد نمی‌رسید. ما نمی‌گوییم همان نگاه و فعالیتی که در دولت مرحوم رفسنجانی صورت گرفت، در دولت دوازدهم یا دولت‌های بعدی اجرا شود اما با به روز کردن آن نگاه‌ها می‌توان کشور را از شرایط فعلی خارج کرد.
یکی دیگر از موضوعاتی که دولت مرحوم رفسنجانی در صدر کارهای خود قرار داد ارتباط با کشورهای همسایه و حتی اروپایی بود. مذاکرات متعدد باعث شد تا ایران در آن مقطع با کشورهای مختلف به تعریف مشترک برسد و بتواند سند همکاری‌های چند جانبه امضا کند. لذا در شرایط فعلی ما هم باید به این سمت برویم و مذاکرات خود را با کشورهای مختلف توسعه دهیم تا نتیجه خوبی عاید کشورمان شود.
 

/استاد دانشگاه

/ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.