ion

عوامل ایجاد خشونت خانگی

اجتماعی /
شناسه خبر: 313674

بر اساس آماری که سازمان توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اعلام کرده است 27 درصد از زنان تهرانی 19 تا 49 ساله در پژوهش‌ها اظهار کرده‌اند که در یک سال اخیر مورد خشونت همسرانشان قرار گرفته‌اند. بنابراین تعداد زیادی از خشونت‌ها در خانه‌ها اتفاق می‌افتند.

ایران آنلاین / خشونت خانگی به معنی رفتار خشونت‌آمیز یکی از اعضای خانواده نسبت به عضو دیگر است. مطالعات جامعه شناسی نشان می‌دهد خردسالان و زنان بیشتر از دیگران در معرض خشونت‌های خانگی قرار دارند. البته آنها می‌گویند عامل اصلی این خشونت در روابط درون فردی است. به گفته کارشناسان پایه و اساس اغلب خشونت‌ها از خانه‌ها است و از اینجا به حوزه‌های دیگر می‌رسد. بنابراین برای درک این مفهوم نخست باید به سراغ خانه‌ها رفت. عوامل متعددی در ایجاد خشونت خانگی مؤثر هستند.  پرخاشگری و عدم توانایی در مدیریت خشم از عواملی هستند که افراد را به  سمت خشونت‌های خانگی سوق می‌دهند. در این زمینه حتی اساسنامه فلوریدا نیز تعریفی درمورد خشونت خانگی ارائه کرده است. با توجه به این اساسنامه هر گونه حمله، حمله خشمگینانه و شدید، ضرب و جرح، ضرب و جرح خشمگینانه و شدید، تجاوز جنسی، ضرب و جرح جنسی، کمین کردن، کمین کردن خشمگینانه، آدم ربایی، اشتباه زندانی که موجب صدمه شخصی یا مرگ یک خانواده یا یکی از اعضای خانواده شود شامل خشونت خانگی می‌شود. البته خشونت خانگی تنها به ایران محدود نمی‌شود. به‌طوری که آمار‌ها نشان می‌دهد هر ساله در ایالات متحده، بین 1000 تا1600 زن به دست شوهران خود کشته می‌شوند. تعدادی از خشونت‌های خانگی حتی منجر به قتل می‌شود. قتل در خشونت خانگی اغلب پس از یک مدت طولانی اتفاق می‌افتد.

همچنین نتایج مطالعات پژوهشی ای که تا به حال در کشور انجام شده نشان می‌دهد تفاوتی در بروز روابط توهین‌آمیز بین خانواده‌های ثروتمند و فقیر یافت نشده است. با این حال، فقر یک عامل مؤثر است که می‌تواند تکرار میزان خشونت‌های خانگی را افزایش دهد. بر اساس این یافته‌ها خشونت خانگی بیشتر در مناطق کم‌درآمد نسبت به درآمد بالا، گزارش می‌شود. چرا که در مناطق فقیرتر خانه‌ها به هم نزدیک‌تر هستند و همسایگان ممکن است از خشونت آگاه شوند و آن را گزارش کنند. تعداد دفعات مراجعات پلیس در مناطق با درآمد پایین نیز مهر تأییدی به این موضوع می‌زند.هرچند برخی معتقدند در محلات مرفه‌تر خانه‌ها از یکدیگر فاصله بیشتری دارند و همسایه‌ها کمتر شاهد خشونت‌های خانگی هستند و همین عامل سبب کاهش گزارش های این مناطق شده است./ روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.