ion

بزرگترین دوستی های فلسفی

اندیشه /
شناسه خبر: 313561

کتاب «بی‌دین و استاد» نوشته دنیس راسموسن سال ۲۰۱۷ توسط انتشارات هاردکور منتشر شده است. راسموسن می کوشد تا در این اثر به توصیف دوستی دیوید هیوم و آدام اسمیت بپردازد

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

 دیوید هیوم به عنوان یکی از مهمترین فیلسوفانی که تا به حال به زبان انگلیسی نوشته است تلقی می‌شود؛ اما در طول عمر به خاطر دیدگاه‌های شکاکانه مذهبی به عنوان "نابینای بزرگ" مورد انتقاد قرار گرفت. در مقابل، آدام اسمیت، استاد برجسته فلسفه اخلاق بود و اکنون اغلب به عنوان پدر بنیانگذار سرمایه‌داری شناخته می‌شود. به طور قابل ملاحظه‌ای، این دو، بهترین دوست برای زندگی‌شان در دوران بزرگسالی بودند که دنیس راسموسن آن را بزرگترین دوستی‌های فلسفی نامیده و به اشتراک می‌گذارد. «بی‌دین و استاد» اولین کتابی است که داستان مهیج دوستی این متفکران روشنگری و چگونگی تغییر این ایده‌ها را بازگو می‌کند.

 کتاب «بی دین و استاد» روابط هیوم و اسمیت را از اولین جلسه آنها در سال ۱۷۴۹ تا مرگ هیوم در سال ۱۷۷۶ نشان می‌دهد. درواقع کتاب توصیف آن است که چگونه آنها در مورد نوشته‌های یکدیگر نظر دادند، از کارهای یکدیگر و بلندپروازی‌های ادبی حمایت کردند و در مورد مسائل شخصی مشاوره می‌کردند، مهمتر از آن پس از نزاع هیوم با ژان ژاک روسو اعضای روشنفکری پر جنب و جوش در روشنگری اسکاتلند، هیوم و اسمیت، بسیاری از دوستان و همتایان خود را ساختند، به انجمن‌های مشابه پیوستند و در بسیاری از موضوعات مشابه به فراتر از فلسفه و اقتصاد علاقه‌مند بودند- از روانشناسی و تاریخ تا سیاست و جنگ انگلیس با مستعمرات آمریکایی. این کتاب نشان می‌دهد که دیدگاه‌های خصوصی دینی اسمیت به موارد عمومی هیوم نزدیک‌تر است و هیوم بیشتر به اقتصاد کمک می کند و اسمیت به فلسفه.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.