ion

حسین شیخ رضایی از انتشار «مقدمه ای فلسفی بر علوم شناختی» خبر داد:

نگاهی به ساز و کار مغز انسان

اندیشه /
شناسه خبر: 313068

برای شناخت انسان فقط نمی‌توان به سخت افزار مغز او اتکا کرد، بلکه باید به زبان، گفتمان و روابط اجتماعی او هم توجه کرد.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

کتاب «مقدمه‌ای فلسفی بر علوم شناختی» اثر «رُم هره» با ترجمه حسین شیخ رضایی و مجید داوودی بنی  از سوی انتشارات نشر نو به تازگی منتشر شده‌است.

---

حسین شیخ رضایی، مترجم کتاب «مقدمه‌ای فلسفی بر علوم شناختی»  معتقد است که  تخصص «رُم هره»، مولف کتاب، در وهله اول فلسفه علم است. او نویسنده و فیلسوف پرکاری است که در زمینه‌های مختلفی در فلسفه علم به خصوص درباره مفهوم مدل و نقشی که مدل‌سازی در علم دارد، کار کرده و طرفدار نوعی واقع گرایی علمی است. ولی به جز فلسفه علم در حوزه فلسفه علوم اجتماعی و فلسفه روانشناسی هم مطالبی دارد. تا جایی که می دانم در ایران تا کنون کتابی از این اندیشمند منتشر نشده است ولی مقالاتی از وی ممکن است ترجمه شده باشد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاسی علمی کشور تصریح کرد: علوم شناختی یک حوزه میان رشته‌ای است که هدف آن بررسی فعالیت‌های شناختی در انسان مثل استدلال کردن، به یادآوردن و ... است. در حوزه علوم شناختی از علوم مختلفی همچون علوم اعصاب و مغز، روانشناسی، جامعه شناسی و علوم کامپیوتری بهره گرفته می شود برای اینکه سازوکار مغز انسان و شناختش از جهان را دریابد. این کتاب در واقع یک نگاه فلسفی به علوم شناختی است، یعنی مسائل فلسفی ناشی از این حوزه را بررسی می‌کند و به مقدار زیادی تحت تأثیر کاری است که «رُم هره» در فلسفه علم انجام داده و سعی می‌کند مدل سازی را در این علم مطرح کند.

وی تأکید کرد: ایده رم هره در این کتاب این است که برای شناخت انسان فقط نمی‌توان به سخت افزار مغز او اتکا کرد، بلکه باید به زبان، گفتمان و روابط اجتماعی او هم توجه کرد. برای همین طرفدار یک رویکرد ترکیبی است که هم در آن عناصر عصب شناسی و نورولوژی دخالت داشته باشد و هم عنصر گفتمانی و زبانی و فرهنگی. آنچه این کتاب را از بقیه کتابهای علوم شناختی متمایز می کند همین رویکرد ترکیبی است که می خواهد بین علوم فیزیکی و علوم روانی تلفیقی را ایجاد کند.

مترجم کتاب مقدمه‌ای فلسفی بر علوم شناختی ادامه داد: طیف کسانی که می‌توانند از این کتاب استفاده کنند بسیار متنوع است چون به مسایل مختلفی پرداخته است، دانشجویان فلسفه علم، دانشجویان روانشناسی، علوم شناختی و علوم کامپیوتری می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.