ion

نقد داوری به نحوه مواجهه ما با مسائل

اندیشه /
شناسه خبر: 312690

داوری معتقد است که ما مساله نداریم و اگر مساله ای هم مطرح شود آن را بی وجه می انگاریم، این نوع مواجهه با مسائل ، مواجهه ای خطرناک است.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

در ادامه دیدارهای اعضای انجمن اندیشه وقلم با صاحب نظران و اندیشمندان، تعدادی از اعضای این انجمن با حضور در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با رضا داوری اردکانی رئیس این فرهنگستان دیدار و گفتگو کردند.

***

رضا داوری اردکانی در این دیدار، درباره فضای علمی، فکری و فرهنگیِ کشور، گفت: تکنولوژی وظیفه تفکر را نیز به عهده گرفته و مخصوصاً گسترش فناوری اطلاعات دیگر مجالی برای تفکر نمی گذارد. این وضع حتی اگر پایان دوران مدرن باشد، آن را پایان تفکر نمی توان دانست. به آینده باید امیدوار بود.

اما آنچه این چهره ماندگار فلسفه را نگران می کرد، سطحی شدن فضای تفکر بود. به زعم او، در ایران فضای تفکر و اندیشه‌ تنگ و بی‌رونق شده است و بدتر اینکه از این معنی غافلیم و با بی پروایی عقل سخن می گوییم. ما مساله نداریم و اگر مساله ای هم مطرح شود آن را بی وجه می انگاریم، گویی هیچ مسئله و مشکلی وجود ندارد و کارها همه بر صلاح و عدل صورت می گیرد و این پندار خطرناکی است هر چند که ممکن است برخی این عمل را مایه آرامش خاطر بدانند. در این اواخر ما بیشتر به انکار و نفی پرداخته‌ایم و کمتر طرح تازه و نو داشته ایم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.