ion

دکتر مهراب صادق نیا (دکترای جامعه شناسی فرهنگ)

آدم ها این روزها راهنمای چپ می زنند و به راست می پیچند

اندیشه /
شناسه خبر: 312671

دکتر مهراب صادق نیا، معتقد است مهم ترین نیاز یک جامعه داشتن اعتماد اجتماعی و روشنگری است این در حالی است که این روزها آدم ها راهنمای چپ می زنند و به راست می پیچند

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

دکتر مهراب صادق نیا، استاد جامعه شناسی و فرهنگ دانشگاه ادیان و مذاهب در شبکه اجتماعی خود یادداشت کوتاهی با عنوان «دل‌شوره اعتماد» منتشر کرده است و معتقد است مهمترین نیاز یک جامعه داشتن اعتماد اجتماعی و روشنگری است.

---

وی معتقد است که آدم‌ها در جاهای مختلف حرف‌های متفاوتی می‌زنند. این‌جا "این‌گونه‌اند" و آن‌جا "آن‌گونه"؛ این‌جا به رنگی و آن‌جا به رنگ دیگر و ما نمی‌دانیم کدام رنگ، واقعیت آن‌هاست. نمی‌دانیم کِی راست می‌گویند و کِی نقش بازی می‌کنند. راهنمای چپ می‌زنند و به راست می‌پیچند و برعکس. در چنین وضعیتی تکلیف آن‌ها با هم‌دیگر روشن نیست.

 

به زعم او،  اینکه جامعه‌ ما چرا این‌گونه شده است موضوع مهمّی است که باید در باره‌اش گفت و نوشت؛ ولی هر دلیلی که داشته باشد نتیجه‌اش ابهام عمومی و بی‌اعتمادی فراگیر است. جامعه ممکن است با درد فقر بسازد، ممکن است بی‌کاری را تحمّل کند؛ ولی نمی‌تواند با بی‌اعتمادی کنار بیاید. نخستین نیاز زندگی اجتماعی آن است که هر کسی آن باشد که نشان می‌دهد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.