ion

انزوای «فوق‌العاده» امریکا

سیاسی /
شناسه خبر: 312444

شورای امنیت در «نشست فوق‌العاده» خود درخواست کاخ سفید برای حمایت از ناآرامی‌های ایران را رد کرد

ایران آنلاین /  نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که جمعه شب بنا به درخواست امریکا برای بررسی تجمعات اعتراضی برخی شهرهای ایران برگزار شد، به شکستی دیپلماتیک علیه امریکا انجامید. اعضای شورای امنیت در حالی به بهانه ناآرامی‌های ایران دور یکدیگر جمع شدند که محور اصلی جهت‌گیری این نشست، پیگیری اهداف مداخله‌جویانه امریکا درباره ایران بود. رخدادی که با‌وجود تلاش نیکی هیلی، نماینده امریکا در سازمان ملل برای اجماع سایر کشورها برای مداخله در امور داخلی ایران با ناکامی دولتمردان امریکایی همراه بود. چنانکه نمایندگان سه کشور روسیه، فرانسه و چین در مواجهه با ادعای هیلی که می‌کوشید اعتراضات داخلی ایران را به موضوعی علیه حاکمیت تبدیل کند، نفس برگزاری چنین نشستی را مغایر با اهداف سازمان ملل در پیگیری صلح و امنیت جهانی دانستند و از امریکا خواستند از مداخله در امور داخلی ایران پرهیز کند.

نماینده امریکا در سازمان ملل در شرایطی در نشست جمعه شب شورای امنیت تأکید کرد که جهان باید اعتراضات ایران را مورد توجه قرار دهد و مانند سال ۲۰۰۹ نسبت به آن بی‌تفاوت نباشد که سه عضو دائم شورای امنیت یعنی چین، روسیه و فرانسه از امریکا به علت طرح این موضوع در شورای امنیت انتقاد کردند. دی لاتر، نماینده کشور فرانسه به‌عنوان یکی از شرکای سنتی امریکا با بیان اینکه مسائل داخلی کنونی در ایران در حیطه اختیارات شورای امنیت سازمان ملل نیست، تأکید کرد:«این وضعیت تهدیدی برای امنیت بین‌الملل به شمار نمی‌آید». او اعلام کرد پاریس، مخالف بهره‌برداری از این بحران است زیرا معتقد است این اقدام باعث متشنج شدن فضا خواهد شد. سفیر چین هم با اعلام اینکه «شورای امنیت نباید وارد مسائل داخلی ایران شود»، ورود شورای امنیت به این حوزه را مناسب ندانست. تندترین موضع‌گیری علیه موضوع این نشست از سوی نماینده روسیه صورت گرفت. جایی که «واسیلی نبنزیا» با انتقاد شدید از نیکی هیلی، امریکا را به دخالت بی‌شرمانه در امور داخلی ایران متهم و آن را بهانه دیگری از سوی واشنگتن برای تضعیف توافق هسته‌ای ارزیابی کرد. نبنزیا در سخنان خود موضوع ناآرامی‌های ایران را مسأله داخلی این کشور خواند و با اشاره به تظاهرات و ناآرامی‌های اخیر در داخل امریکا و برخورد پلیس با معترضان گفت نباید چنین مسائلی به شورای امنیت آورده شود. نماینده روسیه با بیان اینکه «برای همه مشخص است برنامه‌ای که امروز در دستور کار شورای امنیت قرار گرفته، ارتباطی با صلاحیت‌های این شورا ندارد و امریکا نباید این شورا را تضعیف کند»، این سؤال را پرسید که «چرا امریکا امروز که اوضاع داخلی ایران عادی شده باید این جلسه را برگزار کند؟» او افزود:«البته ما باید از امریکا تشکر هم بکنیم چون پیام‌هایی که این کشور برای ایرانی‌ها ارسال کرد باعث همبستگی مردم این کشور شد و آنها حول محور احساسات ضد امریکایی متحد شدند». موضع‌گیری این سه کشور در مخالفت با رویکرد امریکا علیه ایران در حالی بود که سایر کشورهای دائم و غیر دائم شورا هم تلویحاً با هدفی که نماینده امریکا در این نشست دنبال می‌کرد، به مخالفت برخاستند. ساشا سرجیو، نماینده بولیوی، امریکا را به سوء‌استفاده از اوضاع ایران در جهت تحقق اهداف خاص سیاسی متهم کرد و آن را به جلوگیری از دخالت در امور داخلی کشورها فراخواند. نماینده قزاقستان هم گفت: «نباید در امور داخلی کشورها دخالت کرد و حوادث ایران ربطی به تهدید صلح و امنیت جهانی ندارد». نماینده هلند نیز در اظهارات خود تأکید کرد که اوضاع در ایران اکنون آرام شده است. او ابراز امیدواری کرد ثبات بیشتری حاکم شود. نماینده سوئد هم گفت‌و‌گو با ایران را حائز بیشترین اهمیت دانست و گفت مسائل مربوط به حقوق بشر را باید از اجرای توافق هسته‌ای برجام جدا کرد. همچنین منصور عیاد العتیبی، نماینده کویت که کشورش عضو جدید شورای امنیت سازمان ملل است با بیان اینکه حق حاکمیت و ثبات ایران مهم است، گفت: «نحوه برخورد با این اتفاقات باید براساس اصول متعارف در روابط بین کشورها و منشور سازمان ملل باشد. منشوری که مبتنی بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی کشورها است».
پیگیری کنگره برای صدور قطعنامه درباره اعتراضات ایران
هشدار جهانی به مداخله‌جویی مقام‌های امریکایی در حالی است که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا در گفت‌و‌گو با رسانه امریکایی «سی‌ان‌ان» بار دیگر بر مواضع دولت امریکا در تغییر رژیم ایران پافشاری کرد و با حمایت از آشوب‌های اخیر ایران گفت:«واشنگتن خواستار انتقال قدرت در ایران است». حمایت کاخ سفید از تغییر قدرت در ایران در حالی است که کوین مک ‌کارتی، رئیس فراکسیون جمهوریخواهان و اد رویس، عضو کمیته سیاست خارجی در مجلس نمایندگان امریکا، از پیگیری قطعنامه‌ای برای محکوم کردن مقابله با اعتراضات اخیر مردم ایران خبر داده‌اند. بنا به گفته آنها مجلس نمایندگان دو روز دیگر(سه‌شنبه) درباره قطعنامه‌ای رأی‌گیری خواهد کرد که صدور آن همزمان با تلاش کاخ سفید برای افزایش فشار بین‌المللی بر حکومت ایران در رابطه با رفتار آن با شرکت‌کنندگان در تظاهرات خواهد بود. قطعنامه‌ای که به گفته نویسندگان بیانیه یاد شده حمایت هر دو حزب عمده امریکا را جلب خواهد کرد، برخورد با معترضان در  ایران را محکوم می‌کند  و ادعا دارد  که امریکا از خواست‌های مردم ایران برای برخورداری از صلح، آزادی و زندگی بهتر حمایت می‌کند.
واکنش ظریف به نشست شورای امنیت
ناکامی امریکا در پیگیری اهدافش علیه ایران در حالی بود که محمدجواد ظریف نتیجه این جلسه را پاسخ منفی سازمان ملل به مداخله‌جویی کشورها در امور داخلی یکدیگر دانست. وزیر امور خارجه ایران در پیامی که بلافاصله بعد ازپایان نشست شورای امنیت نوشت، آورده است: «بیشتر اعضای این شورا بر ضرورت اجرای کامل برجام و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها تأکید کردند.
یک افتضاح دیگر برای سیاست خارجی دولت ترامپ».نماینده ایران در سازمان ملل نیز در انتقاد از موضع واشنگتن و طرح آن در جلسه شورای امنیت با بیان اینکه اقدام امریکا، سوء‌استفاده یک عضو دائم شورا از اختیاراتش و نیز سوء‌استفاده از خود شورا است، گفت:«بحث درباره مسأله‌ای که ماهیت کاملاً داخلی دارد و در همان حال امتناع از انجام هرگونه اقدام در مسائل واقعی مانند اشغال ادامه‌دار اراضی فلسطین و بمباران کشور یمن در سه سال گذشته که به کشته شدن هزاران نفر از مردم این کشور منجر شده، مایه بی‌اعتباری برای شورای امنیت است». غلامعلی خوشرو ادامه داد: «بسیار طنزآمیز به نظر می‌رسد که کشوری که رئیس دولت آن حامی تخریب گران در ایران شده است از نماینده خود در سازمان ملل خواسته این موضوع را به سازمان ملل بیاورد، کسی که خودش نیز تاریخچه‌ای از سخنان جاهلانه و خصمانه علیه کشور من دارد این موضوع را برای بحث به شورای امنیت بیاورد».
پیروزی دیگر برای ایران
رئیس دفتر رئیس جمهوری هم نشست جمعه شب شورای امنیت برای بررسی ناآرامی‌های اخیر ایران را پیروزی دیگری برای مردم ایران و شکست سنگین دیگر در کارنامه دولت ترامپ دانست و گفت: بار دیگر ثابت شد که نتیجه تلاش دولت ترامپ علیه ایران و برجام، استیصال و انزوا است.
به گزارش ایرنا، محمود واعظی افزود: این پیروزی حاصل ایستادگی توأم با درایت ملت و دولت ایران، رهبری داهیانه رهبر معظم انقلاب و حرکت هوشمندانه دستگاه دیپلماسی است، به گونه‌ای که دولت جدید امریکا در برابر مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران بیش از گذشته انزوای جهانی را تجربه می‌کند.
وی همچنین گفت: امروز محدود کردن منافع ایران در برجام و بزرگنمایی و سوء استفاده از حوادث داخلی ایران با مجوز شورای امنیت و همچنین سیاست‌های خاورمیانه‌ای امریکا با بیشترین مخالفت در میان دولت‌ها و ملت مواجه است و این مهم از ثمرات مقاومت و تدبیر و امیدی است که کانون انتشار امواج معنوی آن جمهوری اسلامی ایران است./ روزنامه ایران 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.