ion

مراسم تجلیل از مهدی محقق

اندیشه /
شناسه خبر: 311302

بنیاد نخبگان استان تهران در راستای تکریم و نکوداشت نخبگان با حضور جمعی از شخصیت های علمی و دانشگاهی کشور، شامگاه سه شنبه میزبان دکتر مهدی محقق بود.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

دکتر سهراب پور مشاور عالی رئیس بنیاد ملی نخبگان در سخنرانی خود، به سال های دوری که در دبیرستان البرز افتخار شاگردی استاد محقق را داشته است، اشاره کرد. به زعم او، محقق در عین حال که استاد دانشگاه تهران بودند درجه اجتهاد را نیز از اساتید بزرگ حوزه علمیه همچون آیت الله کاشف الغطا و آیت الله خوانساری داشتند و یک شخصیت بین المللی شناخته شده هستند و برگزاری چنین آئینی برای شناساندن دانشمندان و بزرگان حوزه علم و ادب کشور به جوانان این مرز و بوم برای الگو گرفتن است.

در ادامه دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، به جایگزینی خود از سال 1392 به سمت ریاست این انجمن که پیش از این برعهده دکتر محقق بود،  اشاره کرد و تاکید داشت که همواره اعلام کرده است درکنار دکتر محقق قرار دارد نه به جای ایشان و معتقد است که دکتر محقق در طول چند سال خدمت خویش در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، خدمات عظیمی را به فرهنگ ایران و اسلام داشته است و نام این انجمن تا امروز با اسم دکتر محقق پیوند خورده است.

دکتر کامران فانی عضو فرهنگستان هنر و ادبیات فارسی در سخنرانی خود به سال 1343 در دانشگاه تهران گریز زد گویا آن زمان، مدت کوتاهی درس عربی را از محضر استاد محقق تلمذ کرده بود و به جذابیت شیوه تدریس استاد محقق به خصوص در درس عربی اشاره کرد.

فانی همچنین به سال 1344 یعنی زمانی که استاد محقق به همراه همسرشان سرکارخانم انصاری عازم کشور کانادا شدند نیز اشاره کرد و گفت:« آن زمان من نیز توفیق داشتم در خدمت ایشان باشم و در واقع ایشان بودند که برای اولین بار غرب را فتح کردند و در طول سال هایی که در آنجا بودند پایه گذار یک مرکز اسلام شناسی و شیعه شناسی شدند که از مهمترین موسسات مطالعات اسلامی محسوب می شد».

وی افزود: « دکتر محقق، پروفسور ایزوتسو را بعنوان بزرگترین شرق شناس، اسلام شناس و ایران شناس به ایران آوردند و با مجامع عربی نیز یک رابطه نزدیک ایجاد و به طور معمول عضو فرهنگستان های مهم کشورهای عربی بوده اند. از این رو، می توان گفت که مهدی محقق، نماد شناخت ایران است و تقریبا همه ایران شناسان او را می شناسند و مانند او تکرار نخواهد شد».

دکتر مهدی محقق در بخش پایانی این آئین عنوان کرد که  سعی­ اش همواره این بوده که تنها طالب علم باشد. وی یکی از سعادت­ های خویش در عالم علم را بهره­ مندی از اساتید بزرگ همچون آیت الله وحید خراسانی و ادیب نیشابوری در مشهد و همچنین استاد خوانساری در مسجد سیدعزیزالله تهران دانست.

دکتر محقق از کمرنگ شدن نظام طلبگی در محافل علمی نیز ابراز تاسف کرد و معتقد است که تاکنون نتوانسته ایم جایگزینی برای نظام طلبگی در محافل علمی داشته باشیم.

در ادامه این مراسم لوح تقدیر بنیاد ملی نخبگان به امضاء سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به نمایندگی از جامعه نخبگان به دکتر مهدی محقق اهدا شد. همچنین در ادامه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، دانشگاه تهران و سازمان اسناد کتابخانه ملی نیز به پاس بیش از نیم قرن فعالیت های علمی، آموزشی و پژوهشی از دکتر محقق تجلیل بعمل آورند.

 

گفتنی است که در این آئین نکوداشت چهره هایی همچون حجت الاسلام سید هادی خامنه‌ای، حجت الاسلام سید محمود دعایی، دکترسعدالله نصیری قیداری و ... نیز حضور داشتند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.