ion

نگاهی به کتاب «زنان در تاریخ اروپا»

آیا زن «خطای طبیعت» است؟

اندیشه /
شناسه خبر: 310881

ارسطو زن را «خطای طبیعت» می‌پندارد و هم بسیاری از کلیساییان او را یک «نقیصه» یا «مرد ناقص» می‌شمارند، حوا را در هبوط بشر مقصر می‌دانند و زن را با میل جنسی و گناهش می‌شناسند. این کتاب اگرچه به تبیین پاسخ و استدلال زنان دگراندیش و بعضا مردان طرفدار زن در این مقولات می‌پردازد، به تأملات فلسفی، اصول علمی و سبب‌های تاریخی و جامعه‌شناختی این مجادله نیز نظر دارد.اما سرهم‌بندی مجادلات احساسی جنسیتی و بگومگوهای حاد فمینیستی در قالب مدرن و امروزی آن نیست.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

زنان در تاریخ اروپا (از قرون وسطی تا امروز)

نویسنده: گیزلا بوک

ترجمه: بهاءالدین بازرگانی گیلانی

نشر علم

چاپ اول 1396

 

 

---

کتاب «زنان در تاریخ اروپا» به روشی نسبتا ساده و خواندنی، در حد رساله‌ای علمی، شرایط و موقعیت اجتماعی، فرهنگی، حقوقی و سیاسی زنان را در تاریخی نیم‌‌هزاره از قرون وسطی تا به امروز بررسی کرده است.

 

اگرچه کتاب به سیر مجادلات جنسیتی در طول تمام تاریخ جوامع انسانی، نگاه عمومی دارد، «مشاجره پیرامون زن در اروپا» که از قرون وسطی آغاز شده، بحث اصلی کتاب حاضر است.

رویکرد کتاب اساسا به اندیشه‌ها و آرمان‌های زنان است و می‌خواهد به درک و استنباط آنها ازمناسبات میان زن و مرد و سیر مبارزاتی آنان برای کسب حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی بپردازد.

کتاب در فرازهایی مهیج و درعین‌حال غم‌انگیز، به آثار مکتوب و غیرمکتوب مردانی می‌پردازد که مخصوصا از اوایل عصر رنسانس به بعد هرچه صریح و بی‌محابا به تحقیر و ملامت زن و ایجاد تنفر از او پرداخته‌اند و در این رهگذر به انواع پنداره‌های زن‌ستیزانه عهد کهن، سنت‌ها و تعابیر کژ و آشفته عهد وسطی و نیز اقوال و احتجاجات بسیاری از جدلیون و آباء کلیسایی درباره زنان استناد کرده‌اند.

 

هم ارسطو زن را «خطای طبیعت» می‌پندارد و هم بسیاری از کلیساییان او را یک «نقیصه» یا «مرد ناقص» می‌شمارند، حوا را در هبوط بشر مقصر می‌دانند و زن را با میل جنسی و گناهش می‌شناسند. این کتاب اگرچه به تبیین پاسخ و استدلال زنان دگراندیش و بعضا مردان طرفدار زن در این مقولات می‌پردازد، به تأملات فلسفی، اصول علمی و سبب‌های تاریخی و جامعه‌شناختی این مجادله نیز نظر دارد و سرهم‌بندی مجادلات احساسی جنسیتی و بگومگوهای حاد فمینیستی در قالب مدرن و امروزی آن نیست.


مباحث کتاب سلسله‌موضوعات اصلی جنسیتی مسائلی چون دگرگونی در فرآیند ازدواج و زناشویی طی قرون متمادی، معنا و ماهیت خانواده، حقوق عمومی و خصوصی زنان و مادران، کار در خانه و بیرون خانه، نقش و موقعیت زنان در انقلاب فرانسه و در انقلاب صنعتی، مناسبات جنسیتی در دولت‌های رفاه اروپایی، در دیکتاتوری‌های اروپایی، در سیستم نژادی آلمان نازی، در جریان جنگ و نژادکشی در اروپا و وضعیت زنان و مادران در حین و پس از جنگ را دربر می‌گیرد.

 

کتاب در وجهی تاریخ‌نگارانه به بررسی طیف متنوع و متغیری از انواع جنبش‌های زنان و فرازوفرود این جنبش‌ها در کسب حقوق مدنی و سیاسی در بسیاری از ممالک اروپایی و در آمریکای شمالی به‌ویژه در دو قرن نوزدهم و بیستم می‌پردازد.

نویسنده می‌کوشد بخش قابل‌توجهی از تاریخ دگرگونی‌های فرهنگی و جنسیتی را به شکل تطبیقی با یکدیگر ترکیب کند، توازن خوبی میان اطلاعات واقعی و شرح‌حال و سرگذشت ایجاد کرده و خواننده را در این امر به تأملات و استنتاجات بیشتر تحریک کند.

 

گیزلا بوک نویسنده آلمانی کتاب یکی از مورخان و جامعه‌شناسان برجسته و استاد دانشگاه‌های آلمان و ایتالیا در رشته تواریخ اروپای‌غربی است. او آثار و رسالات پرشماری درباره تاریخ زنان و مطالعات پیرامون روابط میان جنسیت‌ها، فقر و مسکنت تاریخی زنان، زنان زیر یوغ ناسیونال‌سوسیالیسم آلمان و مجادلات اروپایی پیرامون روابط زن و مرد دارد. و کتاب حاضر هم  با اقبال جهانی مواجه شده است. / شرق

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.