ion

وکیل؛ پاسدار عدالت

حقوقی /
شناسه خبر: 310609

بر حسب نظر مسئولان نزدیک 15 میلیون پرونده در دادگستری مطرح است و باتوجه به اینکه نیروی قضایی برای رسیدگی به این پرونده‌ها کافی نیست و اکنون فشار بسیار زیادی بر قوه قضائیه وجود دارد، این فشار باعث می‌شود که رسیدگی‌ها از نظر دقت تحت تأثیر قرار بگیرند.

ایران آنلاین /برای بررسی نقش وکیل در تحقق حقوق شهروندی باید گفت که وکیل به‌عنوان شخصی که توانایی کافی برای دفاع از حقوق عادلانه ملت دارد در حقیقت سرباز و پاسدار حقوق شهروندی‌است. نخستین شرط پاسداری هم آگاهی و اطلاع از حقوق است و وکیل از این جهت یک نیروی حرفه‌ای است که وظیفه‌اش پاسداری از قانون و عدالت است.

بنابراین حق مردم برخورداری از حقوق اساسی است که با حضور وکیل پاسداری می‌شود. به همین علت است که قانون اساسی ما آنقدر به این موضوع اهمیت داده که در اصل 35صراحتاً اعلام کرده‌است که همه مردم باید حق برخورداری از وکیل را داشته باشند.
حتی از آن مهم‌تر اعلام کرده است که اگر کسی نتواند برای خود وکیل انتخاب کند دولت باید شرایطی را تأمین کند که بتواند ازخدمات وکیل بهره‌مند شود. بنابراین برای استفاده از وکیل هیچ محدودیتی نباید باشد و همه مردم بتوانند برای دفاع حقوق خود، وکیل در اختیار داشته باشند.
 ما به‌عنوان وکلا در واقع همیشه آماده همراهی و همکاری برای توسعه حقوق شهروندی هستیم. به هرحال وقتی یک وکیل در پروسه دادرسی حضور دارد مسلماً آن دادرسی به‌عنوان دادرسی عادلانه امکان تحقق بیشتری خواهد داشت.
 حضور وکیل در تحقق دادرسی عادلانه مؤثر است. وقتی دادرسی عادلانه انجام شود مسلماً حق قانونی اشخاص هم تا حدود زیادی احیا و پاسداری می‌شود.
با توجه به اینکه ما با حجم بسیاری از پرونده‌های جاری در دادگستری مواجه هستیم و بر حسب نظر مسئولان نزدیک 15 میلیون پرونده در دادگستری مطرح است و باتوجه به اینکه نیروی قضایی برای رسیدگی به این پرونده‌ها کافی نیست و اکنون فشار بسیار زیادی بر قوه قضائیه وجود دارد، این فشار باعث می‌شود که رسیدگی‌ها از نظر دقت تحت تأثیر قرار بگیرند.
در این شرایط، کیفیت و سرعتی که مورد نظر است اعمال نخواهد شد و بی‌دقتی و کندی در رسیدگی خود از موانع تحقق عدالت است. باید برنامه‌ای را طراحی کنیم که این معضل در دستگاه قضایی برطرف شود.
 گرچه شاید اجباری کردن استفاده از وکیل دعاوی به نوعی اجبار در یک حق باشد و این امر با اصول اولیه حقوق موافقت نداشته باشد اما در حال حاضر ضرورت دارد چنین مقرره‌ای را تصویب ‌و مردم را که درگیر دادرسی‌های دادگستری هستند وادار کنیم که به تنهایی به این محاکم نروند، زیرا حضور وکیل باعث می‌شود روند دادرسی‌ها بهتر انجام شود و قبل از ورود پرونده به دادگستری باید توصیه کنیم مردم از وجود وکیل و مشاور حقوقی برخوردار شوند تا پرونده‌ها به نحو مناسب تری تشکیل و رسیدگی شوند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.