ion

مراقب PH محیط دهانتان باشید!

سلامت /
شناسه خبر: 310497

مردی 38 ساله هستم. همواره سعی می‌کنم با مسواک و استفاده از نخ دندان بهداشت دهان و دندان هایم را رعایت کنم، اما متأسفانه دندان‌های سالمی ندارم و مجبورم مرتب به مطب دندانپزشکی مراجعه کنم. این درحالی است که در میان اطرافیانم می‌بینم که برخی با وجود اینکه بهداشت دهان و دندانشان را بخوبی رعایت نمی‌کنند و حتی به‌طور مرتب مسواک نمی‌زنند، نسبت به من دندان‌های سالم تری دارند. آیا مسواک زدن و جرم‌گیری باعث بروز این مشکل برای من شده است؟

ایران آنلاین /اخیراً توصیه‌هایی هم در فضای مجازی به چشم می خورد که مسواک‌زدن باعث پوسیدگی دندان می شود آیا این ادعا درست است ؟

دکتر عباسعلی پایدار

متخصص آسیب شناسی دهان و فک و صورت

در پاسخ به شما باید صراحتاً بگویم خیر، مسواک‌زدن و نخ‌دندان به هیچ وجه باعث پوسیدگی دندان شما نمی‌شود.
هنگامی که ما غذا می‌خوریم حدود20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد تا میکروب‌های دهان فعالیت خود را آغاز کرده و اسید تولید کنند. این اسید عامل اصلی پوسیدگی دندان‌ها است.
در این میان افرادی هستند که به‌طور طبیعی PH محیط دهانشان اسیدی است. برای مثال PH محیط دهانشان حدود 5 یا 6 است که پس از صرف غذا دو درجه هم کاهش می‌یابد و به عدد 4 می‌رسد. در این شرایط دندان‌ها بشدت تحت تأثیر اسید قرار می‌گیرند و به مرور به آسیب و پوسیدگی دچار می‌شوند، اما گروه دیگری هم هستند که محیط دهانشان قلیایی است. چنین افرادی اگر بعد از غذا خوردن PH دهانشان دو درجه هم کاهش یابد تازه به عدد 7 می‌رسد، یعنی بازهم دندان هایشان در شرایط بدی قرار نمی‌گیرد.
البته خوب است بدانید بزاق ابزار طبیعی دهان در مبارزه با اسید دهان و آسیب ناشی از آن است به طوری که بعد از 40 دقیقه PH محیط دهان را به حالت اولیه بازمی‌گرداند.
از این‌رو به بیمارانی مانند شما که محیط دهانشان اسیدی است یا به طور مرتب از مواد خوراکی استفاده می‌کنند که محیط دهان را اسیدی می‌کند توصیه می‌کنم در نخستین گام رژیم غذایی خود را تغییر دهند و بیشتر از غذاهایی استفاده کنند که محیط دهانشان را قلیایی می‌کند. به یاد داشته باشید جویدن بیشتر باعث تولید بزاق بیشتر می‌شود و بزاق در بازگرداندن محیط دهان به شرایط طبیعی بسیار مؤثر است.
در گام بعدی بهتر است پس از صرف غذا یا میان وعده‌های شیرین حتماً از مسواک استفاده کنید. اگر در شرایطی قرار گرفتید که امکان مسواک زدن نبود می‌توانید با مقداری آب، دهان خود را شست‌و‌شو دهید تا محیط دهانتان زودتر به حالت عادی بازگردد. به یاد داشته باشید برخی از خوراکی‌های شیرین مانند انواع شکلات ها و تافی ها به دندان می چسبد و با شست‌وشو با آب و بدون مسواک پاک نمی شوند پس اگر مسواک در دسترس نداشتید می توانید با جویدن  برخی میوه ها مانند سیب آنها را از دندانتان جدا کنید. در مورد سؤال آخر شما هم باید بگویم که این ادعا به هیچ وجه درست نیست. مسواک زدن و نخ دندان یکی از مهمترین راه های حفظ بهداشت دهان و دندان است./ روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.