ion

ایران جایگاه پایینی در «شاخص نیک بختی» کسب کرده است در حالی که از لحاظ ثروت ملی در رتبه خوبی قرار داریم به زعم دکتر مقصود فراستخواه ما در توزیع ثروت و عدالت ناموفق عمل کرده ایم.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

دکتر مقصودفراستخواه، در چهارمین همایش ملی پژوهش اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران که 7 دی ماه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، به موضوع «جامعه ایرانی، سیاست و عدالت» پرداخت. به باور او، «عدالت» از آن دست مقولاتی است که در جامعه ایران بحث انگیز است و در این راستا، به پژوهش هایی  اشاره کرده که در آنها ایران جایگاه پایینی را در «شاخص نیک بختی» نسبت به بقیه کشورها کسب کرده است و تاکید کرد که ما در این حوزه جایگاه خوبی نداریم. این در حالی است که از لحاظ ثروت ملی در رتبه خوبی قرار داریم بنابراین، به زعم او، ما در توزیع ثروت و عدالت ناموفق عمل کرده ایم.

 

---

فراستخواه معتقد است که «نابرابری» یک امر آنتولوژیک است و خود را در نظام آموزش، دانش و سیاستگذاری بازتولید می کند اما «برابری» یک متغیر مستقل است و قابل تحویل و ارجاع به چیزهای دیگر نیست. یا باید برابری ایجاد شود و یا اینکه تا وقتی نابرابری هست وضعیت جهان ما یک جانبه و منازعه آلود خواهد ماند. راه حل برابری، راه حل هستی شناسی است. باید آنتولوژی اجتماعی گسترش پیدا کند.

او معتقد است که باید از طریق بینانیت شرایط امکان برای عمل نقد و تغییر صلح آمیز فراهم شود از جمله ساز و کار های میانی می­توان به گفتگو و توافق شبکه سازی، توسعه و تنوع گفتمانی، فهم و درک متقابل، چندجانبه گرایی، گشودن دریچه های سیاستگذاری و دستورگذاری اجتماعی برای خط مشی عمومی اشاره کرد.

 

به باور او، بدون حوزه میانی، قدرت در بدترین حالت دچار قهر و دوگانگی و انفعال و تحریف است و در بهترین حالت با روش های تدافعی، بقای معیشتی خود را تکرار می کند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.