ion

سارا شریعتی:

مسائل «اجتماعی» و «اقتصادی» را به مرکز گفتمان خود برگردانیم

اندیشه /
شناسه خبر: 309627

سارا شریعتی معتقد است مطالبات انسان امروز مطالبات اجتماعی است و دیگر مثل گذشته مطالبات سیاسی برایش الویت ندارد. حال آنکه آنچه در گفتمان امروزی از اسلام مغفول مانده، پرداخت به مسائل اجتماعی است و همین فاصله از متن جامعه، زمینه را برای بروز بنیادگرایی فراهم می‌کند.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

دکتر سارا شریعتی، استاد جامعه‌شناسی دین دانشگاه تهران، در چهارمین همایش ملی پژوهش اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران که 7 دی ماه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، بحث خود را به «اسلام و نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی» اختصاص داد و معتقد است که گفتمان اسلام امروز «نظریه اجتماعی» را صورت‌بندی نکرده است و صرفا بیانی هژمونیک و سیاسی از اسلام ارائه می‌کند.

 سارا شریعتی پیشتر نیز در سمپوزیوم شریعتی که آبان ماه سال جاری برگزار شد بر این نکته تأکید گذاشت که مطالبه انسانِ امروزِ قرنِ بیست و یکمی، برخلاف انسانِ قرنِ بیستم که بیشتر مطالباتی سیاسی بود، مطالباتی اجتماعی است و آنچه در گفتمان امروزی از اسلام مغفول مانده، پرداخت به مسائل اجتماعی است و همین فاصله از متن جامعه، زمینه را برای بروز بنیادگرایی فراهم می‌کند.

اما در سخنرانی که در چهارمین همایش ملی پژوهش اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران داشت، بار دیگر بر این موضوع تأکید گذاشت و گفت: «منظور من از اسلام سیاسی، اسلامی است که قدرت سیاسی را هدف قرار داده است و این بیان هژمونیک اسلام امروز است. گفتمان اسلام امروز نسبت به مسأله اجتماعی خاموش مانده است. این در حالی است که مسیحیت در قرن نوزدهم به مسائل جدید، واکنش نشان داد چنانکه می‌بینیم امروز پاپ آرژانتینی یا پاپ از امریکای جنوبی انتخاب می‌شود و سعی می‌شود کلیسا به مردم نزدیک شود. به بیان دیگر مسیحیت با خروج از قدرت «بیان اجتماعی» پیدا می‌کند. این در حالی است که اسلام مسیر برعکس آن را پیمود و از مسائل اجتماعی فاصله گرفته است.»

به زعم او، دکترین اجتماعی اسلام در همه روایت‌های آن غایب است و در ایران نیز کم و بیش همین روند طی شده است. این در حالی است که یک زمانی ما آثاری مثل کتاب «اقتصادنا» محمد باقر صدر را داشتیم اما دیگر کتاب‌هایی با این موضوع نوشته نمی‌شود. گویی به تدریج در میان روشنفکران مسأله اجتماعی و اقتصادی رنگ باخته است.

 

وی معتقد است که متفکران نیز نسبت به مسأله اجتماعی- اقتصادی بی‌توجه بوده‌اند. جامعه‌شناسان دین در دهه۷۰ از «بازگشت به دین» حرف می‌زنند و می‌گویند دین برای پاسخ به مشکلات و نابرابری‌های مدرنیته آمده است. اما واقعیت این است که در کشورهای اسلامی با «بازگشت به دین» به این معنا روبرو نیستیم و بیشتر با «توسل به دین» مواجه‌ایم؛ توسل به دین برای توجیه فعالیت‌های سیاسی و بین‌المللی.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.