ion

با ابتکار جوان زابلی و همراهی نیکوکاران و 90 نانوا ، این روزها نان به سفره های خالی محرومان سیستان بازگشته است

عطر نان مهربانی در کوچه پس کوچه‌های زابل

زندگی /
شناسه خبر: 308760

عطر نان مهربانی این روزها فضای شهر زابل را فرا گرفته است. بوی نان تازه‌ای که هزینه آن قبلاً پرداخت شده است و مردم مهربانی که تصمیم گرفتند این بار با خدا معامله کنند. تنور نان مهربانی هر روز به شوق پخت نان برای کسانی که تا دیروز شرم نگاهشان مانع از آمدن به نانوایی می‌شد روشن می‌شود. هر روز به‌تعداد نانوایی‌هایی که در عطر نان مهربانی مشارکت می‌کنند اضافه می‌شود و دیگر سفره نیازمندی خالی از نان نیست.

ایران آنلاین /تنور مهربانی

سه ماه قبل وقتی تصمیم گرفتم نان را بر سر سفره‌های خالی مردم نیازمند شهر و روستاهای زابل ببرم ایمان داشتم که دستانی به یاری خواهند آمد. دستانی که نان آور خانه‌هایی شدند که کودکان به دیدن چهره خجالت زده پدر عادت کرده‌اند. حسین بنیادی از آن روزها گفت. از روزهایی که نانواهای مهربان با استقبال از پیشنهادش نیازمندان اطراف خود را شناسایی کردند تا بتوانند نان مهربانی را به دست آنها برسانند. محرومیت را با همه وجود لمس کرده است. 42 سال قبل در زابل به دنیا آمدم. جایی که اگر چشم بگردانی می‌توانی در چهره مردم آن و روستاهای اطراف محرومیت را ببینی. روزگاری با وجود دریاچه هامون و رودخانه پرآب هیرمند زندگی مردم این منطقه با کشاورزی ودامداری رونق داشت و سفره‌های مردم این منطقه رنگین بود اما هر سال با خشک شدن آب دریاچه و رودخانه وضعیت زندگی مردم دستخوش تغییر شد و امروز دیگر خبری از کشاورزی و دامداری نیست.
وی ادامه داد: شرایط این منطقه بسیار خاص است و مشکلات معیشتی مردم زابل و روستاهای اطراف هر روز بیشتر می‌شود. متأسفانه کسانی که در این منطقه زندگی می‌کنند بجز کشاورزی و دامداری حرفه دیگری بلد نیستند و از سوی دیگر  برخی مسئولان توجه کافی به این منطقه در جهت ایجاد کارگاه یا کارخانه‌های صنعتی ندارند و به‌همین دلیل بیکاری در این منطقه بیداد می‌کند و چند کارگاه صنعتی که در شهرک صنعتی در حال فعالیت هستند و تعداد آنها از انگشتان یک دست بیشتر نیست نیز درحال تعطیل شدن هستند. از آنجایی که در کنار خدمات رایانه‌ای در زمینه فیلمبرداری از مجالس نیز فعالیت می‌کنم بارها به روستاهای اطراف زابل رفته‌ام و از نزدیک خانواده‌هایی را دیدم که به نان شب محتاج بودند و گاهی چندین روز نان یا غذایی برای خوردن پیدا نمی‌کردند. خانواده‌ای را دیدم که پدر بیکار و معتاد بود و مادر به همراه 5فرزندش در یک خانه مخروبه زندگی می‌کردند یا خانواده‌ای که زن سرپرست آن بود و به تنهایی از 6 فرزندش نگهداری می‌کرد. در یکی از روستاها وقتی با نانوای روستا صحبت می‌کردم او دفتری را به‌من نشان داد که خانواده‌های نیازمند تعداد نان‌هایی را که بدون پرداخت پول می‌خرند یادداشت می‌کنند تا زمانی که یارانه‌ها واریز شد پول نان‌ها را بپردازند اما گاهی نیز نمی‌توانند حتی پول این نان‌ها را بپردازند و به همین دلیل شرم می‌کنند که بخواهند دوباره به این نانوایی بیایند. با دیدن این خانواده‌ها همیشه این دغدغه را داشتم که چگونه می‌توانم به آنها کمک کنم تا اینکه در یکی از برنامه‌های مستند تلویزیون با نانوایی آشنا شدم که مهره‌هایی را طراحی کرده بود که افراد خیر به تعداد قرص‌های نان این مهره‌ها را داخل صندوقی می‌انداختند و نانوا نیز به‌همان تعداد نان به دست افراد نیازمند می‌داد. با دیدن این مستند تصمیم گرفتم این کار را به شکل دیگری و با همکاری چند نانوا انجام بدهم. آن شب تا صبح فکر کردم. می‌دانستم که سخت‌ترین قسمت یک کار شروع آن است و باید گام‌های اول را محکم برمی‌داشتم. ایده‌ام را بارها مرور کردم و به جای آن مهره‌ها کارت‌هایی تهیه کردم که به‌شکل دیوار مهربانی روی دیوار داخل نانوایی‌ها قرار می‌گفت. برای این کار نیاز به همکاری نانوایی‌ها داشتم و چند بنر تهیه کردم و روی آنها احادیث پیامبر(ص) و امام جعفر صادق(ع) را نوشتم و از مردم خواستم که این بار با خدا معامله کنند. این بنرها را همراه با 20 کارت روی دیوار سه نانوایی قرار دادم. باور نمی‌کردم این ایده با استقبال مواجه شود و هر روز تعداد بیشتری از نانوایی‌ها برای مشارکت در این طرح اعلام آمادگی کنند. بعد از اینکه تعداد نانوایی‌های مشارکت‌کننده در طرح نان با عطر مهربانی به 30 نانوایی رسید به سراغ نانوایی‌های روستاهای اطراف رفتم و از آنها خواستم تا افراد نیازمند روستا را معرفی و هر روز به آنها نان رایگان بدهند و هر ماه هزینه نان‌ها را به من اعلام کنند تا مبلغ آن را واریز کنم.

 

دستان پرامید
امروز وقتی به چند ماه قبل نگاه می‌اندازد باور اینکه مردم با وجود مشکلات زیاد مالی او را در اجرای طرح نان با عطر مهربانی تنها نگذاشتند برایش کمی سخت است. اما باور کرد و به دیگران ثابت کرد مهربانی هیچگاه در میان مردم کمرنگ نخواهد شد. حسین بنیادی این روزها نان آور سفره‌های بسیاری شده است و می‌گوید اگر مردم حمایت کنند در کنار نان می‌توان مواد غذایی مورد نیاز بسیاری از خانواده‌های محروم را تهیه کرد. برای اینکه مشارکت بیشتری در طرح نان فراهم کنم شماره حسابی اعلام کردم تا افراد خیر کمک‌های خود را به این حساب واریز کنند و با این پول‌ها پایان هر ماه پول نان‌هایی که بین افراد نیازمند توزیع می‌شود را پرداخت می‌کنم. استقبال هر روز بیشتر شد وامروز 90 نانوایی در این طرح مشارکت دارند و بسیاری از آنها نیز افراد نیازمند اطراف خود را می‌شناسند و نان مورد نیازشان را در اختیار آنها  قرار می‌دهند. به‌طور متوسط هر ماه 1500 قرص نان بین افراد نیازمند توزیع می‌شود و اگر مشارکت‌های افراد خیر و مردم بیشتر شود می‌توانیم علاوه بر نان مواد غذایی مانند برنج و گوشت و مرغ این خانواده‌ها را تأمین کنیم. خوشحالم که امروز عطر نان مهربانی در روستاها و شهر زابل به مشام می‌رسد و سفره نیازمندی خالی از نان نیست.

محمد سروری یکی از نانواهایی است که در طرح عطر نان مهربانی مشارکت دارد. او که ساکن روستای اسماعیل قنبر در 25 کیلومتری زابل است با بیان اینکه هر روز به شوق پخت نان برای افراد نیازمند تنور نانوایی را روشن می‌کند، گفت: در این روستا 150 خانوار زندگی می‌کنند و شغل بسیاری از آنها کشاورزی و دامداری است. با توجه به خشکسالی‌های اخیر و از بین رفتن کشاورزی بسیاری از این خانواده‌ها به سختی و با مشکلات زیاد زندگی می‌کنند. تنها منبع درآمد آنها یارانه‌ای است که واریز می‌شود و بخشی زیادی از این پول نیز برای خرید نان هزینه می‌شد. تا پیش از اجرای این طرح به اندازه‌ای که در توان داشتم به خانواده‌های نیازمند نان رایگان می‌دادم. وقتی طرح عطر نان مهربانی به من پیشنهاد داده شد با اشتیاق زیاد قبول کردم و خوشبختانه امروز وقتی تنور نانوایی را روشن می‌کنم امید دارم که همه خانواده‌های نیازمند در سفره‌هایشان نان خواهند داشت و امیدوارم همه نانواهای شهر و استان سیستان و بلوچستان در این طرح مشارکت کنند.

با ابتکار جوان زابلی و همراهی نیکوکاران و 90 نانوا ، این روزها نان به سفره های خالی محرومان سیستان بازگشته است  عطر نان مهربانی در کوچه پس کوچه‌های زابل
با ابتکار جوان زابلی و همراهی نیکوکاران و 90 نانوا ، این روزها نان به سفره های خالی محرومان سیستان بازگشته است  عطر نان مهربانی در کوچه پس کوچه‌های زابل

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.