ion

نقش شبکه های اجتماعی در کنترل بحران

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 307777

ایران آنلاین / کابوس زلزله، سالهاست که با نام پایتخت عجین شده است و زلزله چهارشنبه شب آزمونی برای همه از مسئولین گرفته تا شهروندان بود تا میزان آمادگی در زمان وقوع زلزله را بسنجیم و متاسفانه در این آزمون همگی مردود  شدیم، چرا که نه شهروند میدانست در زمان وقوع زلزله چگونه آرامش خود را حفظ کند و نه مسئولین توانستند آن طور که باید فضا پرالتهاب را کنترل کنند.

به هرحال یک نکته در زلزله چهارشنبه شب به شدت رخ نمایان کرد که شبکه های اجتماعی فرصت مناسبی برای اطلاع رسانی و آرامش بخشی هنگام بحران است. همان شبکه های اجتماعی که بسیاری کمر به فیلتر آن بسته اند اما دولت و شخص رئیس جمهوری تا این لحظه نشان داده است که حفظ شبکه های اجتماعی جزو اولویت های دولت محسوب میشود و در همین راستا به تازگی رئیس جمهوری در نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای موانع تحقق حقوق شهروندی، با یک واکنش صریح نسبت به بحث فیلتر تلگرام یادآور شد، دولت از آزادی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی حمایت می‌کند و اعلام کرد وزیر ما اینجاست و به مردم قول می‌دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت. هر چند حمایت دولت از شبکه های اجتماعی و ایستادگی در مقابل فیلترینگ نقطه مثبت کارنامه دولت محسوب میشود اما با این حال زلزله اخیر یک مطالبه بر زمین مانده کاربران را بار دیگر مطرح کرد و آن رفع فیلتر از شبکه های پرطرفدار همچون توئیتر و فیس بوک بود. مخصوصا این مطالبه آن زمان بیشتر احساس شد که شخص وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درست چند دقیقه بعد از زلزله، شبکه اجتماعی توئیتر را به عنوان مسیر اطلاع رسانی مورد استفاده قرار داد و طی توئیتی از مردم خواست از تماس های غیرضروری در زمان بحران پرهیز کنند.

گفته میشود درست زمانی که جهرمی وزیر ارتباطات، توئیتر فیلتر شده را برای اطلاع رسانی مورد استفاده قرار داده بود شبکه ارتباطی پایتحت برای مدتی دچار اختلال شد و دلیل این اختلال را نیز بار ترافیکی تماس کاربران عنوان شد. حالا تصور کنید اگر شبکه اجتماعی چون تلگرام نیز در این میان فیلتر بود و حجم اطلاع رسانی سنگین در این شبکه نیز قرار بود از طریق تماس و پیامک صورت بگیرد حتما این اختلال ساعت ها ادامه داشت. پس با توجه به اینکه شبکه های اجتماعی فرصت مناسب برای اطلاع رسانی و آرامش بخشی هنگام بحران به حساب می آیند بهتر است مسئولین تجدید نظر اساسی در زمینه رفع فیلترینک از این شبکه های اجتماعی داشته باشند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.