ion

تغییر«تقویم آموزشی» به دولت واگذار شود

اجتماعی /
شناسه خبر: 307619

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: بشدت خواهان تغییر مصوبه مجلس در زمینه زمان آغاز سال تحصیلی هستیم. این‌که قانون آموزش و پرورش را مقید کرده اول مهر زمان بازگشایی و خرداد زمان اتمام آن باشد را مغایر با اصول و شرایط فرهنگی و اجتماعی می‌دانیم و معتقدیم سه ماه تعطیلی تابستان آسیب‌های فراوان آموزشی، تربیتی و اجتماعی دارد.

ایران آنلاین /   مهدی نویدادهم به مناسبت ششمین سالگرد رونمایی از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با بیان این مطلب گفت: : باید بتوانیم بچه‌ها را زودتر به مدرسه بیاوریم. مذاکرات فراوانی با مجلس داشتیم، دولت هم لایحه‌ای به مجلس تقدیم کرد مبنی  بر آنکه تصمیم گیری در این زمینه به دولت واگذار شود که در مجلس آن را نپذیرفتند. امیدواریم در مجلس اصل مساله و وضع موجود را بپذیرند؛ آن وقت می‌شود برای راه حل آن چاره اندیشی کرد

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش به چالش‌های مدیریت و موانع پیش روی تغییر در وضع موجود اشاره کرد و گفت: امروز متاسفانه آموزش و پرورش با مشکلات جدی مالی روبروست. بازنشستگی حجم بالای نیروی انسانی در مقابل حجم کم ورودی به آموزش و پرورش نیز از دیگر مشکلات است. کنکور سراسری یکی دیگر از موانع است که ما به تنهایی تصمیم گیرنده نیستیم و باید سایر بخش ها به کمک بیایند.

نویدادهم درباره فرایند اجرای سند تحول گفت: فرایند اجرای سند را رشد یابنده می بینیم. مفاهیم سند در گفتمان آموزش و پرورش ساری و جاری است. البته در این مسیر پنج شش ساله فراز و فرودهایی را شاهد بوده ایم. در برخی بخش ها با سرعت بیشتر و در برخی بخش ها با سرعت کمتر جلو رفتیم که باید یک همگن سازی صورت گیرد.

وی همچنین درباره روش فعلی برگزاری کنکور نیز اظهار کرد: حل مشکل کنکور باید از سوی نهادهای فرادستی صورت گیرد. شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند نقش آفرینی کند. مجلس هم ورود خوبی داشته است. باید آسیب های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کنکور را مدیریت کنیم. کنکور فقط در بعد علمی کار می کند و طبق سند به سایر ساحت های تربیتی توجه ندارد و به همین علت مورد توجه خانواده ها نیست.

نوید ادهم با اشاره به بودجه سال آینده وزارت آموزش و پرورش گفت: 50 هزار میلیارد تومان برای امور آموزش و پرورش طبق برخی برآوردها نیاز است، در حالی که سی و اندی هزار میلیارد تومان برای سال آینده پیش بینی شده و با کاستی هایی روبرو هستیم. از نمایندگان مجلس خواهش کردم برای رتبه بندی، تعمیر و نگه داری مدارس و مباحث مشابه دیگر اعتباری پیش بینی شود. سال هاست آموزش و پرورش از این کاستی ها رنج می برد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره ضمانت اجرایی برنامه های مصوب شورای عالی گفت: مصوبات ما قانونی ولازم الاجرا است و عدم اجرای آن پیگرد قانونی دارد. اکثر همکاران ما برای اجرای مصوبات همراهی دارند و اندک مصوباتی داریم که عامدانه زیر پا گذاشته باشند.

نویدادهم درباره مصوبه کاهش مدارس خاص  گفت: مدارس تیزهوشان ما در دوره‌ای رشدی کرد، ما بررسی کردیم استراتژی چه باشد که اصل را بر عدم جداسازی گذاشتیم و طرح شهاب عملیانی شد. از آن زمان تا کنون سازمان مدارس استعدادهای درخشان تعداد مدارس و دانش آموزان را کاهش داده است و مدارس نمونه دولتی هم همینطور. اکنون این مصوبه در حال اجراست.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.