ion

نقشه راه حقوق ملت

حقوقی /
شناسه خبر: 307533

منشور فی نفسه می‌تواند یک شروع مهم در فضای حقوقی و سیاسی ما تلقی شود و به‌عنوان یک راهنما در این مسیر عمل کند. این بدان معنی نیست که در تدوین منشور اشکالی وجود ندارد یا این پایان راه است بلکه به این معناست که منشور می‌تواند نقطه پررنگی برای شروعی قدرتمند در مسیر برآورده شدن حقوق شهروندی باشد.

ایران آنلایمی توان گفت صرف تدوین و ابلاغ و انتشار منشور حقوق شهروندی خود گامی بلند در جهت تحقق این حق‌ها محسوب می‌شود.‌ زیرا ابلاغ چنین سندی به بحث و گفت‌و‌گو پیرامون آن می‌انجامد و تبادل نظر و دیدگاه‌های متفاوت را در جامعه برمی انگیزد و توجه عمومی را به این موضوعات جلب می‌کند.

نباید فراموش کرد که همیشه و در همه جا تحقق حقوق شهروندی فرآیندی طولانی و پرفراز و نشیب بوده و نمی‌توان انتظار داشت این حق‌ها یک شبه محقق شوند.
بنابراین منشور فی نفسه می‌تواند یک شروع مهم در فضای حقوقی و سیاسی ما تلقی شود و به‌عنوان یک راهنما در این مسیر عمل کند. این بدان معنی نیست که در تدوین منشور اشکالی وجود ندارد یا این پایان راه است بلکه به این معناست که منشور می‌تواند نقطه پررنگی برای شروعی قدرتمند در مسیر برآورده شدن حقوق شهروندی باشد.
تحقق حقوق شهروندی در گرو شهروندان آگاه و مطالبه گر است و منشور می‌تواند به‌عنوان یک متن آگاهی بخش در جامعه ما عمل کند و به این ترتیب مردم را به سوی مطالبه گری هدایت کند.  اما در کنار این امر اگر بخواهیم به‌طور مصداقی به دستاوردهای دولت اشاره کنیم می‌توان به طرح تحول سلامت و نیز حفظ و گسترش فضای مجازی در میان شهروندان اشاره کرد. جریان آزاد اطلاعات که به گفت‌و‌گو در میان سطوح گوناگون مردم می‌انجامد و امکان دسترسی آنها به اطلاعات را به طور چشمگیری افزایش داده است می‌توان از دستاوردهای مشخص دولت دانست.
 برای اینکه بتوانیم به این سؤال پاسخ دهیم که منشور تا چه حد توانسته مردم را به شهروندانی مطالبه گر تبدیل کند نیازمند بررسی‌های آماری دقیق و استفاده از روش‌های علمی و منسجم هستیم. اما می‌توان مدعی شد دست کم منشور و ارائه گزارش‌های بعدی، فضایی را به وجود آورده که راه را بر مطالبه گری شهروندان باز می‌کند.
 یکی از نکاتی که نباید فراموش شود آن است که حقوق شهروندی فقط در حق‌های مدنی و سیاسی منحصر نیستند؛ بلکه مجموعه‌ای از حق‌ها هستند که برای حفظ کرامت انسانی هر انسانی لازمند و اتفاقاً بر سر ضرورت این قبیل حق‌ها همچون حق اشتغال و مسکن و غذا و آب آشامیدنی سالم و بهداشت اختلاف نظر کمتری وجود دارد. طبیعی است که مشکلات اقتصادی همچون رکود و تورم و کسری بودجه بر تحقق این دسته از حق‌ها اثر منفی مشهودی می‌گذارد.
از خاطر نباید برد که حق‌های شهروندی یک مجموعه هستند و به یکدیگر وابسته و پیوسته‌اند؛ هر مانعی در راه استیفای یک حق می‌تواند حق‌های دیگر را نیز به چالش بکشد؛ این تنها مانع نیست اما می‌تواند یکی از مهم‌ترین موانع باشد.
همان‌طور که گفته شد حق‌های شهروندی به یکدیگر وابسته اند؛ نمی‌توان گفت که دولت فقط باید بر یک حق یا چند حق خاص متمرکز شود بلکه همه حق‌ها نیازمند توجه ، برنامه‌ریزی و سیاستگذاری هستند. گرچه ماهیت تعهد دولت‌ها در قبال برخی حق‌ها عمدتاً مبتنی بر نبود مداخله است که خود بحث دیگری را می‌طلبد؛ اما در هرحال نمی‌توان براحتی تنها بر یک حق خاص پافشاری کرد.
اما اگر فقط بخواهیم یک اصل کلی را که بر تمام حق‌های شهروندی سایه می‌اندازد و در اجرای همه آنها مؤثر است ‌ نام ببریم می‌توانیم به اصل برابری و منع تبعیض اشاره کنیم.اگر دولت تحقق برابری را در وجوه مختلف در دستورکار خود قرار دهد می‌توان امیدوار بود که وضعیت حقوق شهروندی و احساس رضایت عمومی از اجرای آن ارتقایی چشمگیر یابد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.