ion

نهاد سازی برای حقوق شهروندان

حقوقی /
شناسه خبر: 307526

یکی از کمترین دستاوردهای دولت در حوزه حقوق شهروندی این بوده که ادبیات حقوق شهروندی را در جامعه ترویج داده است و از سوی دیگر دستگاه‌های اجرایی زیر مجموعه قوه مجریه را وادار کرده در رابطه با حقوق شهروندی مسئولیت پذیر و پاسخگو باشند.

ایران آنلاین /یکی از کمترین دستاوردهای دولت در حوزه حقوق شهروندی این بوده که ادبیات حقوق شهروندی را در جامعه ترویج داده است و از سوی دیگر دستگاه‌های اجرایی زیر مجموعه قوه مجریه را وادار کرده در رابطه با حقوق شهروندی مسئولیت پذیر و پاسخگو باشند. اما به نظر من مهم‌ترین دستاورد این منشور نهادینه‌سازی حقوق شهروندی در کشور بوده در حدی که دولت بدون هیچ اما و اگری توانسته این حقوق را در دستگاه‌های زیر مجموعه قوه مجریه بسط و گسترش داده و آن را نهادینه کند و می‌تواند زمینه ساز گسترش این حقوق در سایر قوا و کل کشور باشد.

از سوی دیگر این منشور باعث شده مردم کم کم به حقوقشان آشنا شوند. بسیاری از مردم با مسائل حقوقی آشنا نیستند اما این منشور باعث شد مردم عادی نیز با حقوق خود آشنا شوند و نسبت به آن مطالبه گر شوند. امروزه مردم می‌دانند در مراجعه به دستگاه‌های اجرایی چه حقی دارند و چه انتظاری باید داشته باشند. در واقع یک نوع انتظار مشروع برای مردم ایجاد کرده است. این منشور مطالبه گری را در جامعه نهادینه ساخته است هر چند که این مطالبه گری به تنهایی کافی نیست و موضوع ضمانت اجرای آن مهم است. دولت در حوزه‌های زیر مجموعه خودش می‌تواند از سازو کارهایی که دارد در مواردی که این حقوق اجرا نمی‌شود کمک بگیرد به‌عنوان مثال مردم می‌توانند از دستگاه‌های اجرایی که این حقوق را رعایت نمی‌کنند به دستیار ویژه در این امر و سایر نهادهایی که وجود دارد شکایت کرده و انتظار رسیدگی داشته باشند. در واقع این می‌تواند معیاری برای ارزیابی دستگاه‌های اجرایی نیز باشد.
اما یکی از موانع اجرایی نشدن حقوق شهروندی این است که همه مردم از این حقوق آگاهی ندارند. اگر این حقوق آموزش داده و ترویج شود یکی از موانع برداشته می‌شود. مورد بعدی این است که منشور حقوق شهروندی ضمانت اجرای قوی و صریحی ندارد. برای رعایت این منشور از سوی دستگاه‌ها باید ضمانت اجرای قوی تری لحاظ شود. البته حقوق شهروندی در ارتباط با سایر قوا هم مطرح است و باید اجرا شود اما به علت بحث تفکیک قوا دولت نمی‌تواند با آنها برخورد کند. بهترین کار این است که دولت در حوزه خودش بخوبی این حقوق را اجرا کند تا الگوی قوای دیگر شود هر چند که قوای دیگر نیز معتقدند در حوزه خودشان این را اجرا می‌کنند و به‌عنوان مثال قانون حفظ حقوق شهروندی و التزام به آزادی‌های مشروع در قوه قضائیه یکی از این قوانین است. اما ممکن است آنچه در حقوق شهروندی آمده و مربوط به قوای دیگر است بدرستی اجرا نشود که راهکارش اجرای درست و دقیق این حقوق در قوه مجریه است تا الگویی برای رعایت آن در کل کشور شود.


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.