ion

"حق"هایی که دولت صیانت کرد

حقوقی /
شناسه خبر: 307486

مهم‌ترین موانع حقوق شهروندی نوع نگاهی است که همچنان دولتمردان ما به مسئولیت‌های خود در برابر مردم دارند. «مردم را صاحب حق دانستن»، در همه حوزه‌ها منجر به این می‌شود که اگر حقی مطالبه شد بتوان در جهت برآورده کردن آن تلاش کرد.

ایران آنلاین /شاید مهم‌ترین دستاوردهای دولت در اجرای منشور حقوق شهروندی، حفظ آزادی‌ها در فضای مجازی است تا شهروندان بتوانند دسترسی آسان‌تری به اطلاعات و تبادل آن داشته باشند. یک دستاورد حداقلی دیگری که دولت بر آن اهتمام داشته است، حق بر صلح است؛ به این معنا که دولت با تلاش‌هایی که در حوزه سیاست خارجی انجام داده است بر این حق که در واقع حق مردم است پافشاری کرده و توانسته است با توجه به اقتضائات روابط بین‌الملل، شرایط قدرت‌های منطقه‌ای و رقابت‌هایی که وجود دارد مانع از درگیری‌های جدی شود. البته حق بر سلامت که از سال‌های گذشته شروع شده و تداوم داشته است نیز از دستاورد‌های قابل اشاره دولت است. اما در حوزه عمومی و مطالبه حق‌های بشری و انسانی که در حقوق اساسی همه کشورها و حتی در منشور حقوق شهروندی نیز به آنها تأکید شده است، هر قدر مردم شناخت بیشتری نسبت به حقوق خود داشته باشند، آن را بیشتر پیگیری می‌کنند. در سال گذشته دولت با برگزاری همایش قانون اساسی و رونمایی از حقوق شهروندی بحث‌های مختلفی در این زمینه انجام داد و به‌دنبال آن نیز استادان دانشگاه‌ها بحث‌هایی کردند و در برخی رسانه‌ها نیز پیگیری شد. حداقل دستاوردی که دولت با این اقدام داشت حساس کردن مردم و مسئولان به حقوق بدیهی و مصوب و مؤکد خودشان بود که در متون قانونی بر آن تصریح شده است

با وجود این، این حق‌ها، حق‌هایی نیستند که به‌محض شناسایی و آگاهی از وجود آنها، مردم به‌عنوان صاحبان حقوق از آن بهره‌مند شوند یا به آنها دسترسی پیدا کنند. این حق‌ها باید مطالبه شوند و این کار نیز با ترویج و شناختن به‌دست می‌آید. به نظر می‌رسد دولت در سال گذشته تا حدودی برای شناساندن آن حق‌ها و ترویج آن در بین مردم و تشویق‌شان برای پیگیری آنها تلاش کرده است. اما مهم‌ترین موانع حقوق شهروندی نوع نگاهی است که همچنان دولتمردان ما به مسئولیت‌های خود در برابر مردم دارند. «مردم را صاحب حق دانستن»، در همه حوزه‌ها منجر به این می‌شود که اگر حقی مطالبه شد بتوان در جهت برآورده کردن آن تلاش کرد. متأسفانه این نوع نگاه حتی در قوه مجریه و دولت هم کمرنگ است. کما اینکه در بودجه امسال بدون آنکه مبانی و توجیهات حقوقی، اقتصادی و فرهنگی آن در ملأ عام گذاشته شود و مردم بدانند که برای چه و چرا چنین تصمیمی گرفته شده است و مبانی علمی آنها چیست، شاهد چند برابر کردن عوارض خروج از کشور بودیم. وقتی اعتقاد داشته باشند که مردم صاحب حق هستند و حق دارند که مطلع شوند که این تصمیمات بر چه مبنایی گرفته شده آن موقع است که می‌توان در سایر حقوق بیشتر به مطالبات مردم اهمیت داد. اما اگر این حق را برای مردم قائل نشوند و خودشان را مختار و صاحب بر تصمیم گیری‌ها در همه حوزه‌ها بدانند، آن زمان است که بحث حقوق شهروندی در حد یک شعار باقی می‌ماند. بنابراین اگر چه حقوق شهروندی مربوط به همه حوزه‌هاست و فقط مربوط به دولت نمی‌شود، اما دولت باید تلاش کند تا یک اجماع بین قوه‌ای در ساختار نظام ایجاد کند. آن موقع است که براساس اصل 10 قانون اساسی که رئیس جمهوری مسئولیت اجرای قانون اساسی دارد، می‌تواند به قوای دیگر هم بگوید که حق‌های مردم را برآورده کنند. البته در قوه مجریه بسیاری از موارد وجود دارد که نیاز به همراهی قوای دیگر ندارد و به‌طور مستقل می‌تواند آنها را پیگیری کند و انجام دهد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.