ion

سرتیپ دوم پاسدار حسین رحیمی- فرمانده انتظامی تهران بزرگ

پلیس، نیازمند همراهی پژوهشگران و نخبگان

حوادث /
شناسه خبر: 307243

قرن اخیر که مهم‌ترین ویژگی‌اش، شکوفایی علم است با پیشرفت‌های خیره‌کننده‌اش همه را به تعجب واداشته است. به‌طوری که روزانه شاهد ارتقای فناوری در قالب ارائه خدمات متنوع و کارساز به بشر هستیم. امروزه رشد روزافزون علم و فناوری تا جایی پیشروی کرده است که می‌توان مهم‌ترین ویژگی تمدن نوین را، ارائه خدمات گوناگون مبتنی بر علم و فناوری دانست. امروزه هیچ کشوری به توسعه و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی نرسیده مگر اینکه به علم و فناوری در همه جوانب رو آورده باشد.

ایران آنلاین / با وجود پیشرفت‌های شگفت‌انگیز بشر در علوم مختلف، اما در مسأله شناخت انسان با توفیق چندانی روبه‌رو نبوده است. این در حالی است که علوم فراوانی برای مطالعه و شناخت بیشتر انسان راه‌اندازی شده ولی متخصصان هریک از این علوم، تنها یک جنبه و یک جزء از این مجموعه پیچیده را مورد مطالعه قرار می‌دهند و نتیجه‌ای خاص به‌دست نیاورده‌اند. بنابراین انسانی که متخصصان هریک از علوم روانشناسی، جامعه شناسی، علوم تربیتی، کالبدشناسی، فیزیولوژی و... می‌شناسند، انسان واقعی نیست، بلکه شبحی ساخته و پرداخته از تکنیک‌های همان علومی است که در آن تحقیق و پژوهش کرده‌اند.

جهل ما از خودمان کم نیست و بسیاری از مسائل مرتبط با دنیای درونی‌مان هنوز ناشناخته مانده است. به اذعان اندیشمندان حوزه انسان شناسی، پیشرفت در علوم مرتبط به انسان در مقایسه با تکامل شگفت‌انگیز سایر علوم، به سبب پیچیده بودن انسان و ساختمان خاص فکری آدمی، به کندی پیش می‌رود. باید قبول کرد که انسان‌شناسی از تمام رشته‌های دیگر علوم، دشوارتر و پیچیده‌تر است و می‌توان ادعا کرد موضوعی است مبهم که درخور مطالعه و پژوهش بسیار زیادی است.
نیروی انتظامی به‌عنوان یک سازمان انسان محور - و نه تجهیزات محور- به علت پیچیده بودن ساختار انسان، با کار دشواری روبه‌روست. بیشترین سختی کار پلیس نیز به این علت است که با انسان، این موجود ناشناخته و پیچیده سر و کار دارد. روزانه هریک از یگان‌های نیروی انتظامی باید با انسان‌ها از تیپ‌های شخصیتی گوناگون و فرهنگ‌های مختلف ارتباط برقرار کند که لازمه آن، شناخت هرچه بهتر انسان، نیازها و گرایش‌ها، جغرافیای زندگی و علوم مرتبط به اوست.
در سالیان اخیر، نیروی انتظامی برای رفع ضعف‌های حوزه انسان‌شناسی و حوزه‌های تخصصی انتظامی و برای بهبودی کمی و کیفی مأموریت‌ها و وظایف محوله، چند اقدام راهبردی را اجرایی کرده است. برای تخصصی کردن امور و علمی کردن کارکنان، پلیس‌های تخصصی را تأسیس کرده و در همین راستا برای هر پلیس تخصصی، دانشکده‌ای تخصصی در ساختار دانشگاه پلیس به وجود آورده و کارکنانش را در این دانشکده‌های تخصصی توانمند و بر اساس تخصص و تحصیلات در پلیس‌های تخصصی به‌کار می‌گیرد. در همین راستا و برای حرکت در مسیر علمی توأم با نظم، امنیت و مقوله‌های مرتبط با آن، نیروی انتظامی در ابتدای دهه هفتاد اقدام به راه‌اندازی سازمان مطالعات و تحقیقات انتظامی کرده و در تداوم این سیاست در تمامی استان‌ها و پلیس‌های تخصصی، نیز دفاتر تحقیقات کاربردی را راه‌اندازی کرده است تا تصمیمات و اقدامات مبتنی بر نتایج علمی و پژوهشی باشد.
یکی دیگر از اقدامات نیروی انتظامی برای علمی شدن، تأسیس پلیس اجتماعی بوده است که یکی از وظایف مهم این بخش از پلیس، ارتباط، مشارکت و همکاری بیشتر با نخبگان، اندیشمندان، سازمان‌ها و نهادهای تخصصی در حوزه‌های مرتبط با مأموریت‌های پلیس است. این اقدام می‌تواند پلیس را در پیشگیری اجتماعی و غیرکیفری کردن جرایم و ارائه بهتر خدمات انتظامی در راستای برقراری امنیت پایدار یاری کند.
در پایان ما به‌عنوان پلیس پایتخت در راستای حل مسائل اجتماعی با روش‌های علمی، از همه صاحب‌نظران و اندیشمندان در حوزه‌های مرتبط به مأموریت‌های انتظامی دعوت می‌کنیم تا برای هرچه بهتر شدن وضعیت نظم و امنیت کلانشهر تهران با دفاتر تحقیقات کاربردی پلیس‌های تخصصی و معاونت اجتماعی پلیس پایتخت ارتباط برقرار کنند. ضمن آنکه آمادگی پلیس تهران را در حمایت مادی و معنوی از طرح‌ها، مقالات و پژوهش‌های مرتبط با مأموریت‌های پلیس پایتخت را اعلام می‌کنیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.