ion

دیوارهای اطراف میدان ارگ کرمان فرو ریخت

اجتماعی /
شناسه خبر: 306204

بخشی از دیوارهای اطراف میدان تاریخی ارگ کرمان فرو ریخت. فعالان میراث فرهنگی کرمان احتمال میدهند که گودبرداری های پروژه تجاری «سیتی سنتر ساروج پارس» عامل اصلی ریزش بخشی از یکی از مهمترین میدان های تاریخی کشور باشد. بافت تاریخی کرمان یکی از پنج بافت تاریخی اول کشور است.

ایران آنلاین /

زهرا کشوری : به گزارش روزنامه ایران در این حادثه، چند دستگاه خودرو  هم صدمه دید. این بخش از میدان در مجاورت پروژه ساروج پارس است. گودبرداری ها در پروژه ادامه دارد.  این خطر وجود دارد که بخش های بیشتری از ضلع جنوبی میدان ریزش کند.  مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان اظهارنظر نهایی درباره علت ریزش این دیوار را به بعد از بررسی های اولیه موکول کردند. «محمود وفایی»  مدیرکل میراث فرهنگی به «مهر»  می گوید به زودی دلیل ریزش و میزان خسارت وارده به میدان تاریخی ارگ را اعلام می کند. این سوال هم مطرح می شود که آیا زلزله و پس زلزله ها عامل ریزش دیوار تاریخی هستند یا پروژ سیتی سنتر «ساروج پارس.» مجریان این پروژه پیش از این، بخشی از  غرفه های میدان را برای ساخت و ساز تخریب کردند. فعالان میراث فرهنگی و رسانه ای کرمان در گفتگو با روزنامه ایران تاثیر زلزله در ریزش این دیوار را رد می کنمد. آنها اعتقاد دارند که اگر زلزله موثر بود باید در بخش های دیگر دیوار هم خود را نشان می داد. فعالان میراث فرهنگی بیش از هرچیزی اعتقاد دارند که گودبرداری ها، پروژه سیتی سنتر «ساروچ پارس» باعث ریزش این دیوار شده است. ساخت و سازهایی که ثبت جهانی بازار تاریخی کرمان را هم در هاله ای از ابهام برد. «برانوش غفاری» فعال میراث فرهنگی در گفتگو با روزنامه ایران می گوید:«برای اولین بار نیست که میدان ارگ کرمان فرو می ریزد.» او یکی از علل این فروریزی ها را گودبرداری ها می داند. میدان ارگ به گفته «محمد مهدی افضلی» روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی کرمان یکی از میدان های شاخص کشور است که بخش هایی از آن تا 400 سال قدمت دارد. افضلی هم درباره علل اصلی فرو ریزش دیوار میدان ارگ به جمع بندی نرسیده است. او می گوید:«پیمانکار در حال مرمت این بخش از میدان بوده است، همچنین پروژه ساروج نیز در حال اجرا است و از سوی دیگر زمین لرزه های مداوم در کرمان نیز وجود دارد که هر یک از این عوامل می توانند موجب بروز حادثه باشند.» علی بهرامی ، نایب رییس شورای شهر کرمان در بازدید از محل ریزش در میدان ارگ  از بررسی و ورود شورای  شورای جدید آغاز شده بود و قطعا علل آن را بررسی  و به آن ورود خواهیم کرد. او تاکید می کند اگر مقصر خسارات وارده به خودروی شهروندان ، شهرداری باشد، حتما پرداخت خواهد و شورا پیگیری ویژه خواهد کرد.

کارفرما سیتی سنتر «ساروچ پارس» شهرداری است پیمانکار آن هم قرارگاه خاتم. به گفته فعالان حوزه میراث فرهنگی پیش از این ریزش، غرفه های زیادی از میدان ارگ تخریب شد و با درهای آهنی از بخش های دیگر میدان ارگ جدا شد. یک فعال رسانه ای کرمان درگفتگو با خبرنگار ما تخریب بافت تاریخی کرمان را میراث شهردار سابق کرمان می داند که 5 سال پیش به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی استان به ساختمان تاریخی این اداره کل آمد. او الان جای خود را به «محمود وفایی» داده اما زمانی که شهرداری را به مقصد اداره کل میراث فرهنگی ترک کرد، معاونش به جای او بر صندلی ریاست شهرداری تکیه زد. فعالان رسانه ای و میراث فرهنگی کرمان همکاری این دو را باعث تخریب بسیار زیاد کرمان دانستند. ساختمان اداره کل میراث فرهنگی کرمان یک ساختمان تاریخی است. شهردار سابق وقتی به میراث فرهنگی آمد، دستور داد تا حوض آب حیاط تاریخی را با سیمان پرکنند، چون اعتقاد داشت که این ساختمان کاربری اداری دارد و وجود یک حوض تاریخی پر آب مغایر با روح آن است.

پیش از ساختن این سیتی سنتر قرار بود که یک برج 80 طبقه ساخته شود. به گفته غفاری فعال میراث فرهنگی کرمان، پیمانکار هم یک عمانی بود اما ثبت جهانی بازار تاریخی کرمان را قول و قرارها را بهم زد. بعد از آن برای ساخت سیتی سنتر سمت یک گروه ایتالیایی رفتند. به گفته یکی از کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی کرمان، ایتالیایی ها به محض دیدن بازار تاریخی کرمان، بازگشتند. آنها اعتقاد داشتند که سیتی سنتر انرژی بازار را می گیرد. از سوی دیگر فعالان میراث فرهنگی رفتار استانداری، شهرداری و میراث فرهنگی را متضاد می خوانند. آنها می گویند:«از یک سو پرونده ثبت جهانی بازار را پیش می کشند و از سوی دیگر اجازه ساخت ستی سنتر ساروج پارس را  با تخریب بخشی از بازار میدهند.» هم اکنون دو سیتی سنتر به گفته فعالان میراث فرهنگی استان در حال تخریب کردن یکی از مهمترین بافت های تاریخی کشور است.

در نهایت مسئول روابط عمومی میراث فرهنگی استان کرمان از آوار برداری دیوار تاریخی خبر می دهد و می گوید:«به سمت مقاوم سازی و مرمت بنا پیش خواهیم رفت.» فعالان میراث فرهنگی هم می گویند با توجه به لودر مدرن سازی که به جان بافت تاریخی کرمان افتاده است این ریزش، آخرین فروریزش بافت تاریخی کرمان نیست. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.