ion

توصیه یک جامعه شناس:

کالای کریسمس ایرانی بخریم

اجتماعی /
شناسه خبر: 306098

قرائی مقدم گفت: اگر مسلمانان هم مانند مسیحیان به خرید کالاهای کریسمس علاقه دارند، به آن ها توصیه می کنم با توجه به فرمان رهبری از تولیدات داخلی خرید کنند.

ایران آنلاین /چند روز بیشتر تا آغاز سال نو میلادی 2018 باقی نمانده است.در این میان برخی از مسلمانان نیز پا به پای مسیحیان در تکاپوی جشن کریسمس هستند. آن ها با انتشار تصاویرشان در کنار عروسک‌های بابانوئل و کاج‌های رنگی خبر از جشنی می‌دهند که کمتر ارتباطی با سنت‌های قدیمی ایرانی و اسلامی دارد.«امان الله قرائی مقدم»، با اشاره به اینکه موافق استقبال مسلمانان از کالاهای سال نو میلادی است، به "ایران" می گوید:  گاهی جامعه با دیدن استقبال مردم از کاج و عروسک های بابانوئل این موضوع را به موضوعات غیرفرهنگی و لاکچری بودن نسبت می دهند. در صورتی که  خرید این کالاها می تواند در رفع بیکاری و اشتغال زایی موثر باشد.

این جامعه شناس با بیان اینکه تبلیغات کالاهای سال نو میلادی می تواند رونق بازار و اقتصاد خواهد شد، افزود: استقبال از این نوع جشن ها به صورت افراطی برای مسلمانان می تواند به مرور زمان باعث کم رنگ شدن فرهنگ های اصیل یک جامعه شود اما جامعه سرمایه داری به دنبال کسب سود و رونق اقتصاد است.

قرائی مقدم با اشاره به اینکه شب یلدا به تعبیری تولد حضرت  عیسی (ع) است، بیان می کند: ایرادی ندارد که مسلمان ها هم در جشن سال نو میلادی شادی کنند اما این کار باید بر اساس فرهنگ ها و ارزش های اساسی کشور خودمان باشد. در اینجا باید اجازه دهیم دختران و پسران جوان اگر علاقه به خرید کالاهای سال نو میلادی دارند آن ها را خریداری کنند.

او در پاسخ به این سوال که آیا استقبال از جشن نو سال میلادی می تواند باعث کاهش استقبال مردم از عید نوروز شود، می گوید: خیر. عید نوروز جایگاه اش محفوظ است چراکه این جشن سابقه 2500 ساله دارد.

دانشگاه ها و مدارس در زمینه پرورشی ضعیف عمل کرده اند

«محمد زینالی»، پژوهشگر فرهنگ عامه هم در این زمینه می گوید: کشور های مختلف زیر نظر سازمان بین المللی استاندار هستند. با توجه به اینکه ما زیر نظر این سازمان نیستیم انتظار می رود که از نطر فرهنگی دچار آسیب شویم.

او با تاکید بر اینکه به علت اینکه در کشور افراد زیادی به فعالیت در مسائل فرهنگی می پردازند، بیان می کند:  متاسفانه کشور ما قابلیت تقویت و فرهنگ های اساسی کشور را ندارد و به علت ضعف مدیریتی دچار آسیب در زمینه شده است.

زینالی می گوید: متاسفانه ما در زمینه پرورش مردم ضعیف عمل کرده ایم. به طوریکه نتوانسته ایم به درستی مطالب پرورشی را در مدارس و دانشگاه هایمان به مردم آموزش دهیم. در همین راستا مردم سطحی رشد می کنند و از خودبیگانگی در جامعه شکل می گیرد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.