ion

کتاب های پرفروش‌ حوزه اندیشه در سال 2017

انگلیسی زبان ها چه می خوانند؟

اندیشه /
شناسه خبر: 305627

9 کتاب پرفروش انگلیسی زبان که در سال گذشته میلادی در حوزه اندیشه به بازار آمد و پر تیراژترین ها شد در اینحا معرفی شده است.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

 

*در باب قصد/ مایکل روس

 

---

کتاب «در باب قصد» تاریخچه‌ای کوتاه از ایده «قصد» در اندیشه غرب، از یونان باستان تا حال حاضر، را پیش روی مخاطب می‌گذارد.

آیا می‌توانیم بدون ایده «قصد» زندگی کنیم؟ آیا اصلا باید تلاش کنیم؟ به عقیده کانت، ما درگیر مفهوم «قصد» و حتی نظریه انتخاب طبیعی داروین، هستیم که عمیقا این ایده را متزلزل کرد، اما قادر نبود تا آن را کامل از بین ببرد. در واقع، توضیحات زبانی ـ مانند آنچه که ارسطو درک «علل نهایی» نامیده است ـ به نظر می‌رسد که از نو جان گرفته‌اند. این در حالی است که تحلیلگران دینیِ و برخی از فیلسوفان سکولار اینگونه استدلال می‌کنند که هرگونه توضیح برای زندگی بدون ایده «قصد» از فقدان مؤلفه‌ای ضروری رنج می‌برد.

مایکل روس در این کتاب، تاریخ ایده «قصد» را در اندیشه فلسفی، مذهبی، علمی و تاریخی مورد بررسی قرار می‌دهد. این کتاب، که نمونه‌های ادبی و نوشته‌های دیگر را در دسترس خواننده می‌گذارد، نظرات مربوط به «قصد» را در دنیای طبیعی و انسانی مورد تحلیل قرار می‌دهد. به عبارتی، نشان می‌دهد که چگونه بیش از دو هزار سال است که سه تفکر درباره «قصد» در قلب تفکر غرب نفس می‌کشد؛

از دیدگاه افلاطونی، «قصد» در نتیجه برنامه‌ریزی‌های وجود الهی یا انسانی است؛ از دیدگاه ارسطویی، «قصد» از گرایش یا اصل نظم در دنیای طبیعی حاصل می‌شود؛ و از دیدگاه کانتی، «قصد» اساسا المانی است که باید کشف شود. نظریه تکامل داروین از طریق انتخاب طبیعی، این ایده را گسترش داد.

کتاب «در باب قصد» مفاهیم عمیق و جذاب این روش تفکر را مورد تحلیل قرار می‌دهد و در این میان، سؤالات جدی درباره «قصد زندگی» طرح می‌‌کند و این تفکر که «آیا زندگی بدون «قصد» معنی دارد؟» نیز به چالش کشیده می‌شود. در نتیجه، نویسنده به این نکته می‌رسد که موضوع «قصد» همچنان مسأله‌ای حیاتی و مبرم برای انسان امروز است که باید به آن بیاندیشد.

 

*براندوم/ رونالد لوفلر

 

---

«رابرت براندوم» از مشهورترین فیلسوفان معاصر آمریکایی است که اندیشه‌هایش به طور گسترده در انجمن‌های فلسفی و تحلیلی جهان مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. رویکرد نوآورانه او به زبان و عقلانیت، فلسفه‌های زبان و ذهن، معرفت‌شناسی، متافیزیک و منطق را با تفسیرهای جذابی از شخصیت‌های تاریخی نظیر کانت، هگل و ویتگنشتاین ادغام می‌کند. با این حال، فهم فلسفه براندوم با توجه به طبیعت جسورانه غیرطبیعی و بسیار فنی خود ممکن است برای مبتدیان کمی دشوار به نظر برسد.

در این کتاب، رونالد لوفلر راهنمایی انتقادی از پیچ و خم فلسفه براندوم ارائه می‌‌کند. او ماهیت پیشگام رویکرد براندوم را در ارتباط با زبان و ارتباطات، همراه انضمام بی‌قید و شرط سنت ایده‌آلیستی آلمان، انتقال می‌دهد و به شکلی متمرکز و قاطع همه جنبه‌های مهم اندیشه براندوم، از جمله پراگماتیک‌های هنجاری و معانی استنباطی و نظریه‌های او را از دانش تجربی، منطق، اظهارات زبان‌شناختی و عینیت را معرفی می‌کند.

 

*مانیفست واقعیت: ایدئالیسم واقعیت و رئالیسم کانت/ لوسی آلیس

 

---

در قلب فلسفه انتقادی امانوئل کانت، دیدگاهی معرفت‌شناختی و متافیزیکی وجود دارد که او آن را «ایده‌آلیسم متعالی» می‌نامد؛ و هدف کتاب درک‌پذیر کردن این تفکر است. علی‌رغم مرکزیت ایده‌آلیسم متعالی در تفکر کانت، پس از دویست سال از انتشار اولین نقد، هنوز درک واحدی از این دیدگاه وجود ندارد. لوسی‌آلیس استدلال می‌کند که تمایز کانت به مؤلفه‌های معرفت‌شناختی و متافیزیکی افکار او است و به ایدئالیسم اصیل متعهد است، اما این ایدئالیسم پدیداری نیست.

بخش مرکزی تحلیل لوسی آلیس توجه دقیق او به مفهوم «شهود» کانت و نقش آن در شناخت است. او شهود کانتی را به عنوان بازنمودی می‌داند که ما را با ابژه‌های اندیشه آشنا می‌کند. ایدئالیسم کانت را می‌توان واقعیتی تجربی و محدودکننده دانست. وی بر این نظر است که واقعیت تجربی از این جهت که تجربه متعالی نیست وابسته به ذهن است؛ به عبارتی، در ذهن ما به معنای واقعی کلمه وجود ندارد. مطالعه شهود به این روش ما را قادر می‌سازد تا منطق اصلی کانت از ایدئالیسم در زیباشناسی متعالی را درک کنیم.

 

*پس از هایدگر/ گرگوری فراید  و ریچارد پولت

 

---

این کتاب منحصر به فرد بیش از 30 مقاله جدید از محققان برجسته درباره مسائل بحث‌برانگیز فلسفه هایدگر را در خود جای داده است. نوشته‌های او مخاطب را به تجزیه و تحلیل و کاربرد آنها دعوت می‌کند ـ که البته مشخصا در ارتباط با وابستگی‌های سیاسی جای انتقاد دارد.

فلسفه امروز پس از هایدگر شکل می‌گیرد، بطوری که دیدگاه‌های او نباید ساده‌لوحانه پذیرفته شود. مسائل جدیدی وجود دارد که او به آنها اشاره‌ای نکرده است اما ما در پی پرسش‌هایی که او در ذهن‌ها برانگیخته، به تفکر برآمدیم.

تحلیلگرانی که در این اثر همکاری کرده‌اند، سؤالاتی از این قبیل می‌پرسند:

- تفکر «پس از» هایدگر به چه معنا است؟

- چه مواردی در آثار دوره پدیدارشناسی ارزشمند است؟ 

- ریشه خطاهای سیاسی هایدگر کجا است؟

- آیا هنوز هم در آثار هایدگر مؤلفه‌هایی وجود دارد که بتواند بینش‌های مفید سیاسی را برانگیزاند؟

- آیا او می‌تواند ما را در درک وضعیت پست‌مدرن کمک کند؟

پرسش‌ها و مقاله‌های استدلالی این کتاب، عمیقا خوانندگان را به تفکر وامی‌دارد.

 

*لئو استراوس و چنین گفت زرتشت نیچه (همراه نوشتاری از استراوس)/ ویرایش و تفسیر ریچارد ل. ولکلی

 

---

با وجود اینکه لئو استراوس نوشته‌های زیادی درباره نیچه ندارد، اما سخنرانی‌ها و مکاتبات او در این زمینه حاکی از انتقادات عمیقش نسبت به نیچه است. یکی از آثار پربار او سمیناری بود که سال 1959 در دانشگاه شیکاگو درباره کتاب «چنین گفت زرتشت» نیچه ارائه کرد. او در این سخنرانی سعی کرد نشان دهد که بین مهمترین پروژه نیچه و تلاش‌های او در بازیابی فلسفه کلاسیک سیاسی همخوانی وجود دارد.

در مقابل، ریچارد ل. ولکلی سخنرانی‌های استراوس را به شکلی فوق‌العاده تفسیر می‌کند، بطوری که نقش انتقادی نیچه در شکل‌دهی ذهنیت استراوس روشن می‌شود. علاوه بر ارتباط گسترده نیچه و فلسفه سیاسی، استراوس به انتقاد هایدگر از «اراده معطوف به قدرت» نیچه اشاره می‌کند. سخنرانی‌ها به خوبی ارتباط تفکر هایدگر با لوئی استراوس را نشان می‌دهد، شخصیتی که در درک بحران فلسفه و تمدن غرب نقشی کلیدی بازی کرد.

 

*سنت تحلیلی در فلسفه: جلد دوم، دیدگاه نو/ اسکات سومس

 

---

این کتاب، تاریخی عمیق از زبانشناسی در فلسفه تحلیلی، از فیلسوف برجسته زبان ارائه می‌دهد. این دومین جلد از پنج جلد تاریخ قطعی فلسفه تحلیلی در زایش منطق مدرن در سال 1879 تا پایان قرن بیستم است. اسکات سومس، فیلسوف برجسته زبان و مورخ فلسفه تحلیلی، دقیق‌ترین توصیف از سنت تحلیلی را که تاکنون منتشر شده، ارائه نموده است، به طوری که در محدوده زمانی و نسبت به موضوعات مورد نظر بی‌نظیر است. سومس با تمرکز بر نقاط عطف اصلی و تشخیص آنها به سؤالات اساسی سنت تحلیلی می‌پردازد.

جلد دوم بررسی فشرده از دیدگاه جدید فلسفه تحلیلی است که لوودویگ ویتگنشتاین پایه‌گذار آن بود. علاوه بر کاوش موفقیت‌ها و شکست‌های فیلسوفانی که این دیدگاه را دنبال کردند، کتاب پیش رو نشان می‌دهد که چگونه منطق اندیشان فلسفی مانند کورت گودل، آلفرد تارسکی، آلونزو چرچ و آلن تورینگ دامنه و محدودیت‌های منطق و تئوری ریاضی محاسبات حاکم در دوران دیجیتال را توسعه داده‌اند. این کتاب با بررسی تلاش‌ها در جهت حفظ هنجارهای اخلاقی در دوره علمی به پایان می‌رسد.

 

*کتاب بازی‌های سورئالیستی/ آلستر بروچی و مل گودینگ

 

---

این مجموعه لذت‌بخش به همه اجازه می‌دهد تا از روش‌های دست اول بحث‌برانگیز مورد استفاده توسط هنرمندان و شاعران مکتب سورئالیست بهره ببرند، به این ترتیب از تفکر و رفتار متعارف و معمول به حقیقتی عمیق‌تر برسند. هنرمندانی مانند آندره برتون، رنه مارگریت و ماکس ارنست این سبک را اختراع کردند. نتایج این بازی‌ها گاهی فقط خنده‌دار و گاهی بسیار رمزآلود و عمیق است.

این جنبش سورئالیستی که از سده 1900 در اروپا آغاز شد، با استفاده از روش‌های تفریحی و ترفندهای سیستماتیک کارهایی بحث‌برانگیز تولید می‌کند و هنر، ادبیات و جامعه را به چالش می‌کشد. آنها تجربه‌های خود را از هنر و فلسفه، مانیفست و تظاهرات، عشق و سیاست مورد بررسی قرار می‌دهند. اما فرای هر گونه بازی، این سبک بیشتر از همه به دنبال این است تا نگاهی متفاوت به روش‌های تحصیلی داشته باشد و پایه قطعیت آرامبخش بورژوازی را سست کند.

بازی‌های سورئالیستی کتابی لذت‌بخش است که به خواننده اجازه می‌دهد تا از طریق روش‌های سورئال با نوسان‌های شگفت‌انگیز میان کلام و تصاویر زیبا و متناقض لذت ببرد.

این جعبه بازی برای سرگرمی‌های شعری، تخیلی و افسانه‌ای است و پر از امکانات جدید برای باز کردن درهای ناخودآگاه و آزادسازی قوه خلاقیت جمعی می‌باشد.

 

*ضد ادیپ: کاپیتالیسم و اسکیزوفرنی/ ژیل دلوز، فلیکس گاتاری

 

---

نویسندگان این کتاب آثار مارکس، فروید و نیچه را برای تجزیه و تحلیل سیاسی امیال ادغام کردند تا آنچه که فرهنگ غرب از بیان آن سر باز می‌زند را بیان کنند. ابتدا، در فرانسه از آن به عنوان یک شاهکار یا گاها «دیوانگی بدعت آمیز» یاد می‌شد.

ژیل دلوز و فیلیکس گاتاری در این کتاب تئوری خود را اینگونه مطرح کردند: غریزه ذاتی تمایل به حضور در اجتماع جوامع غربی به دولت‌ها، رسانه‌ها و حتی اصول اقتصادی اجازه داد تا از بیزاری هر فرد برای جدا ماندن از گروه سوء‌استفاده شود. علاوه بر این، کسانی که از اختلالات روحی رنج می‌برند ممکن است به معنای خالص کلمه دیوانه نباشند، اما طبیعتا از جامعه جدا شده‌اند. بیش از بیست و پنج سال پس از انتشار اولیه این کتاب، «ضد ادیپ: کاپیتالیسم و اسکیزوفرنی» همچنان اثری بحث برانگیز در حوزه گفت‌وگوها درباره ماهیت تفکر آزاد به شمار می‌آید.

 

*در باب زبان: آثار کلاسیک چامسکی/ نوام چامسکی

 

---

در این اثر، دو کتاب «زبان و مسؤلیت» و «تأملاتی در باب زبان» در یک جلد ارائه شده است. چامسکی در «زبان و مسئولیت»، پرتره‌ای شخصی از تفکر سیاسی، اخلاقی و زبانشناسی خود ارائه می‌دهد. وی در «تأملاتی در باب زبان»، به مفاهیم کلی مطالعات زبان می‌پردازد و تحلیل‌هایی دقیق و روشن از اختلاف‌نظرها میان روانشناسان، فیلسوفان و زبان‌شناسان از سؤالات اساسی زبان ارائه می‌دهد.

نوام چامسکی که از دیدگاه نیویورک تایمز «به یقین مهمترین روشنفکر زنده» است، به دلیل نوشته‌های تأثیرگذارش در باب زبان و سیاست در جهان شناخته شده است. این کتاب دو اثر محبوب و ویژه او را شامل می‌شود که کارهای غیررسمی و در دسترس منتقدان زبانشناسی و سیاست را در خود جای داده است. به هر حال، این اثر می‌تواند معرفی جامع از مفاهیم ایده‌آل اندیشه او باشد.

در بخش اول، «زبان و مسؤلیت»، چامسکی همراه یک سری گفت‌وگو با میتسو رونات، فیلسوف برجسته فرانسوی، تصویری جذاب از تفکرات سیاسی، اخلاقی و زبانی خود را نشان می‌دهد. و در بخش دوم، وی تحلیل‌هایی کلی از علم زبان پیش‌رو می‌گذارد و بحث‌های روانشناسان، فیلسوفان و زبانشناسان را درباره سؤالات مهم زبان ارائه می‌کند.

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.