ion

استمداد پسر بلوط خوزستان از گروه زندگی برای نجات «سمندر لرستانی» گونه منحصربفرد و رو به انقراض منطقه زاگرس

کمک کنید! هنوز دیر نشده...

زندگی /
شناسه خبر: 303777

منطقه زاگرس سرزمین و زیستگاه سمندرلرستانی است که با نام‌های لری (حاجی باریکاو و چرق پروق) خوانده می‌شوند و بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک موطن اصلی این گونه نادر ایرانی است که متأسفانه به فهرست «در خطر انقراض اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست» راه یافته و چنان که از کنار این قصه به سادگی عبور کنیم، به یک باره چشم باز خواهیم کرد و با فاجعه انقراض این گونه منحصربفرد سرزمین مادری خود (که تنها و تنها مختص کشور ماست) مواجه خواهیم شد.

ایران آنلاین /«احمد قلاوند» که با هدف پایان دادن به آفت های تهدید کننده درختان بلوط، پرورش و توزیع رایگان نهال های بلوط را به صورت گسترده بر عهده گرفته است و به دلیل همین فعالیت های بدون چشمداشت و زیست محیطی، در نخستین همایش بلوط زاگرس در دی ماه سال 1394 از سوی انجمن های زیست محیطی " پسر بلوط خوزستان " لقب گرفته است در خصوص این موضوع با اهمیت به گروه زندگی گفت: خوشبختانه در بخش الوار گرمسیری اهمیت حفظ و مراقبت از «سمندر لرستانی» به خوبی احساس شده و در آینده نزدیک برای سومین سال پیاپی «همایش سمندر لرستانی» برگزار می‌شود تا  فعالان زیست محیطی گرد هم آیند و در خصوص هر چه بهتر شدن وضعیت این گونه جانوری با اهمیت  تصمیم‌گیری کنند. از سوی دیگر خوشبختانه تعدادی از بومیان جوامع محلی و ساکنین مناطقی مثل باریکاب و روستاهای همجوار با انگیزه کمک به حفظ این گونه منحصربفرد، به‌طور افتخاری  رخت محیط بانی برتن کرده‌اند. آنها با سازمان‌های مردم نهاد همکاری می‌کنند و توقع دارند که از آنان حمایت شود.

این حمایت می‌تواند از جنس آگاهی‌رسانی و فرهنگ‌سازی باشد. از جمله مواردی که باید درباره‌اش آگاهی بخشی شود، این است که به گردشگران گوشزد کنند تحت هیچ شرایطی نباید این سمندرها را لمس کنند. چراکه لمس ساده آنها اگرچه به ظاهر لطمه‌ای به حیوان نمی‌زند، اما به خاطر پوست بسیار حساس و به واسطه فیزیولوژی خاصی که دارد، تولید مثل حیوان را با مشکل مواجه می‌کند و دست کم برای یک سال باروری آن را به تأخیر می‌اندازد. شاید عجیب به نظر برسد اما بر اساس مشاهدات و مستندات، عکاسی از این حیوان و تاباندن نور فلاش دوربین عکاسی، این حیوان را با مخاطره مواجه می‌کند همانطور که ریختن خرده‌های نان یا سایر مواد غذایی داخل آب رودخانه، سلامت این جانور را به خطر می‌اندازد. کمک دیگری که می‌توان به محیط بان‌ها کرد، ندادن آدرس دقیق از موطن این گونه درشبکه‌های اجتماعی و گروهی است؛ چرا که بسیاری از سودجوها را به این مناطق می‌کشاند و در نهایت سمندر گرانبهای لرستانی سر از آکواریوم‌های خانگی درمی آورند، چرا که این گونه ارزشمند در غیاب فرهنگسازی درباره آن، توسط برخی از بومی‌ها و غیربومی‌ها میهمان آکواریوم‌ها شده و حتی دیده شده است که این حیوان را داخل تنگ کرده و بر سر سفره‌های هفت سین گذاشته‌اند! کار بیهوده و مشمئزکننده‌ای که هیچ ربطی به هیچ یک از  آئین‌های کهن ما ایرانیان ندارد. در این میان مردم محلی نیز می‌توانند سهم خود را ادا کنند. مثلاً شست‌وشوی البسه و ظروف در چشمه‌های منطقه و وارد کردن مواد و مایعات شیمیایی در این چشمه‌ها و زیستگاه‌های این گونه، تهدیدی است برای سمندر ارزشمند ایرانی. (از این رو درصدد آن هستیم که در نزدیکی رودخانه‌ها، حوضچه‌هایی تعبیه شود تا مواد شوینده آسیب رسان به این گونه جانوری، وارد آب رودخانه نشود.) مخلص کلام اینکه  زاگرس ازتنوع زیست‌محیطی و پوشش گیاهی و جانوری خوبی برخوردار است و غایت مطلوب فرزندان زاگرس این است که این موجود بی‌نظیر و ارزشمند درکنار جنگل‌های بلوط زاگرس حفظ شود. از این رو بار دیگر از مردم و مسئولان صمیمانه می‌خواهیم تا دیر نشده دست حمایت و یاری به سوی این منطقه و این گونه دراز کنند.
سمندر لرستانی جزو دوزیستان بسیار زیبایی به حساب می‌آید (رنگ پوست شکم این جانور آتشین است و همین عامل زیبایی‌اش باعث شده که برخی از سودجویان به دنبال خروج این گونه جانوری از مرزهای کشور باشند) که توانایی بازسازی اعضای قطع شده بدنش را دارد. همین ویژگی‌های خاص باعث شده تا اصرارمان بر این باشد که برای این گونه جانوری با ارزش، حق زیستگاه در نظر گرفته و با حضور محیط بان‌های اصلی، به حفظ زیستگاه این گونه جانوری کمک شایانی شود و از آن مهم‌تر اینکه در آینده‌ای نه چندان دور و همزمان با سومین همایش سمندر لرستانی تندیس این جانور، به عنوان میراث و نماد منطقه در ورودی روستای‌مان (تاک آب) نصب و رونمایی خواهد شد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.