ion

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم‌آباد خبر داد.

ایران آنلاین / مهرداد فتحی بیرانوند اظهار کرد: کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات وحش معاونت پایش اداره کل محیط زیست لرستان به منظور کنترل و پایش حیات وحش بویژه گونه‌های با ارزش و در معرض خطر انقراض اقدام به نصب دوربین تله‌ای در مناطق تحت مدیریت و آزاد استان کردند که در این راستا برای چهارمین بار موفق به ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم‌آباد شدند.

وی به اقدامات حفاظتی مطلوب مانند احداث دیده‌بانی و پاسگاه محیط‌ بانی در ارتفاعات، برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی حفاظت از حیات وحش و نیز تلاش و جدیت محیط‌ بانان منطقه و نقش آن‌ها در افزایش ضریب امنیت منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم‌آباد اشاره کرد و با بیان اینکه این منطقه به عنوان زیستگاه جدید پلنگ لرستان است، بیان کرد: با توجه به وضعیت مطلوب حفاظتی منطقه و جمعیت ایده‌آل کل،  بز و گراز در این منطقه تصاویر بیشتری از حضور این گربه‌سان در خطر انقراض در این منطقه ثبت می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان  از پوریا سپهوند و گروه تحقیقاتی او برای ثبت تصاویر پلنگ در منطقه سفید کوه تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش ایسنا،  پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می‌شود و در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت(IUCN )  در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد. اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد.

طول بدن پلنگ‌ها به طورکلی به 160 و گاهی هم به 180 سانتی‌متر می‌رسد و طول دُم آنها 110 سانتیمتر است. وزن پلنگ ایرانی تا 90 کیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به 75 سانتی‌متر می‌رسد./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.