حراست شبکه های اجتماعی از کافه نادری

اجتماعی /
شناسه خبر: 300601

شبکه های اجتماعی کافه نادری پایتخت را از یک تخریب احتمالی نجات دادند. شب گذشته خبرهای هشدارگونه از تخریب کافه نادری در شبکه های اجتماعی از جمله توییتر و تلگرام یگان حفاظت میراث فرهنگی و ماموران شهرداری منطقه ۱۲ را به کافه نادری کشاند.

ایران آنلاین / مساله انقدر نگران کننده بود که در همان لحظه های نخست پویش دفاع از کافه نادری راه افتاد. پویش مدعی بود که ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با ادعای مالکیت برقسمتی از حیاط کافه(هتل) نادری،ابلاغیه قضایی عملیات عمرانی برای تفکیک بخشی از حیاط این مجموعه را به مسئولین این اثر میراثی ارائه کرده است؛ابلاغیه ای که از آغاز عملیات عمرانی از ۱۶ آذر ماه ۹۶ خبرمیدهد. کافه نادری تنها کافه ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور در تهران است. فعالان میراث فرهنگی بیم آن دارند که این تفکیک غیرمنطقی،ساخت و ساز در عرصه و حریم این بنای میراثی را در پی داشته باشد. همزمان از سوی دیگر علی اعطا و الهام فخاری اعضای شورای شهر از کشیک شهردار منطقه برای جلوگیری از تخریب کافه خبر دادند. شهردار منطقه ۱۲ هم به دنبال هشدارهای سایبری،وجود هرگونه مجوز تخریب یا مرمت را تکذیب کرد و فعالیت های احتمالی را منوط به پذیرش و موافقت میراث فرهنگی دانست. رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی هم هیچ نهاد دولتی و خصوصی رو مجاز به تفکیک ملک کافه ندانست و اتمام حجت کرد که میراث فرهنگی اجازه جا به جایی یک آجر اثر ثبت ملی شده نادری را نمی دهد. او همچنین هرگونه مکاتبه با میراث تهران برای تفکیک ملک کافه را تکذیب کرد و گفت: پس از دریافت گزارش دوست داران میراث فرهنگی و خبرنگاران از انجام تفکیک حیاط،نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی به صورت شبانه روزی از محل بازدید انجام میدهند. کافه نادری یکی از مهمترین نشانه های تاریخ معاصر تهران است؛ پاتوق معماران ادبیات معاصری چون صادق هدایت،جلال آل احمد،حمید مصدق،فریدون مشیری. تهران شهر کافه هاست و کافه نادری حلقه ای مهم در زنجیره گردشگری ادبی پایتخت محسوب میشود.

در نهایت مدیر کل مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از خروج کافه نادری از فهرست مزایده ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) خبرداد و گفت:ملک مجاور کافه نادری تا زمان تعیین تکلیف موضوعات اختلافی درباره این ملک و کافه، از فهرست مزایده ستاد فرمان امام (ره) خارج شد. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.