وزیر ارتباطات در گفت و گو با رئیس جمهور آذربایجان اعلام کرد

آمادگی ایران برای همکاری در پروژه ترانزیت دیتا

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 300335

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به عنوان میهمان افتخاری در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان(باکوتل) که از 5 دسامبر(14 آذر) در مرکز نمایشگاهی باکو آغاز به کار کرده و تا 8 دسامبر(17 آذر) ادامه دارد، شرکت و بر ضرورت ارتقای اقتصاد دیجیتال تاکید کرد.

ایران آنلاین /

اقتصاد دیجیتال، بحث روز دنیا

محمد جواد آذری جهرمی که در آذربایجان به سر می‌برد، در حاشیه برگزاری نمایشگاه باکوتل که با حضور وزرای ارتباطات روسیه، ترکیه، آذربایجان و دبیرکل ITU شروع به کار کرد، با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان دیدار و گفت وگو کرد. وی در این دیدار گفت: ما در تمام حوزه ها همکاری های خوبی داریم و به ویژه در ICT نیز ظرفیت و امکانات خوبی داریم. ازسوی دیگر با توجه به محورهای مختلف همکاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی و کشاورزی، اراده خوبی برای تقویت روابط از سوی دو طرف وجود دارد.

بالاترین مقام مسئول حوزه  آی‌سی‌تی کشور با تاکید بر اینکه ارتباطات و فناوری اطلاعات موجب یک انقلاب در دنیا شده است، خاطرنشان کرد: درحال حاضر بحث روز دنیا اقتصاد دیجیتال است و ایران هم در این راستا، برنامه کلانی برای این موضوع در دست اقدام دارد. آذری جهرمی افزود: مخابرات قدیمی در حال فراموشی است و شرکت‌های فناوری اطلاعات در حال رشد هستند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه دنبال همکاری مشترک با شرکت‌های آی‌سی‌تی آذربایجان هستیم، گفت: به منظور توسعه اقتصاد دیجیتال، زمینه همکاری در محورهای کشاورزی، سلامتی و توریسم وجود دارد.عضو کابینه دولت تدبیر و امید به حضور9 استارتاپ ایرانی در باکوتل  اشاره کرد  و افزود: این استارتاپ‌ها در ملاقات های دوجانبه خود در زمینه همکاری ها صحبت خواهند کرد. وی همچنین از آمادگی ایران در زمینه همکاری در پروژه ترانزیت دیتا خبر داد و افزود: به جای رقابت باید همکاری ها را گسترش داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به پروژه ایپگ، اظهار کرد: ترانزیت جنوب به شمال از طریق ایران شروع شده است و علاقمند به همکاری با آذربایجان در این زمینه هستیم. بالاترین مقام مسئول حوزه آی‌سی‌تی  کشور همچنین از علاقمندی ایران به همکاری در حوزه فضایی خبر داد و تصریح کرد: در زمینه همکاری های امنیت سایبری که در گذشته تفاهم نامه نیز داشته ایم، مایل به توسعه همکاری ها هستیم.

«الهام علی اف» رییس جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام به رئیس جمهوری ایران به دو بار سفر خود به ایران اشاره کرد و گفت: دو کشور می توانند در زمینه های مختلف اقتصادی و سیاسی با یکدیگر تفاهم‌نامه همکاری داشته باشند. در سفری که به ایران داشتم از دکتر روحانی برای سفر به آذربایجان دعوت کردم و خوشحالم که ایشان را ملاقات خواهم کرد.

وی با اشاره به همکاری‌های دو کشور در زمینه امنیت سایبری نیز گفت: علاقه مندم تمام تفاهم نامه های زیرساختی برقرار شود. الهام علی اف با ابراز خرسندی از رونق سفر گردشگران ایرانی و آذربایجانی اظهار کرد: یک میلیون توریست آذربایجانی به ایران سفر کردند و امیدواریم این رقم افزایش پیدا کند.

تولید ناخالص 5 تریلیون دلاری کشورهای عضو اکو

آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران همچنین در دومین اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای عضو اکو که در باکو آذربایجان برگزار شد، به سخنرانی پرداخت.

وی در جمع وزرای ارتباطات کشورهای اکو گفت: ما جمعیتی نزدیک به 500 میلیون نفر هستیم که مجموعه تولید ناخالص بیش از 5 تریلیون دلار را در اختیار داریم و این ها نقاط قوت کشورهای عضو اکو  محسوب می‌شود و ما را قادر می سازد همکاری های معناداری را به اجرا بگذاریم.

وزیر ارتباطات ایران، این نشست را فرصت بسیار خوبی برای آشنا شدن با ظرفیت ها، خدمات و تولیدات بومی منطقه دانست و افزود: هم اکنون در عصر ورود به اقتصاد دیجیتالی باند پهن با فرصت های زیاد هستیم و می خواهم بر اهمیت تحکیم همکاری های منطقه ای در رسیدن به اقتصاد دیجیتالی باند پهن تاکید کنم. معتقدم که اقتصاد دیجیتالی مردم محور، فراگیر و توسعه گرا می تواند به دستیابی اهداف توسعه ای بین المللی کمک کند . وی ادامه داد: ما برای اجرای هدف ششم که همان استفاده از فناوری های دیجیتال برای توسعه کشاورزی است آمادگی داریم و برای اجرای هدف هفتم که همان محیط  آی‌سی‌تی امن و مطمئن برای منطقه اکو است نیز می توانیم فعالیت کنیم. (کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو شامل 10 کشور ایران، جمهوری آذربایجان، ترکیه، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان هستند.)

تاکید بر توسعه همکاری فناوری با ترکیه

وزیر ارتباطات و فناوری ایران همچنین ترکیه در حاشیه این نمایشگاه، در دیدار با وزیر ارتباطات ترکیه به وجود زمینه های همکاری در حوزه های فضایی، پست، رگولاتوری و ترانزیت دیتا بین دو کشور ایران و ترکیه تاکید کرد.

 آذری جهرمی با اشاره به اینکه اراده رهبران سیاسی دوکشور ایران و ترکیه بر توسعه روابط است، گفت: این دیدارها، یک فرصت استثنایی برای توسعه روابط است. دنیا در این حوزه در حال تحول است و در حوزه اقتصاد دیجیتال نیز شاهد رشد خوبی هستیم وبه نظر می‌رسد تحول بزرگی پیش رو ما باشد. وی با اشاره به مثالی در حوزه اقتصاد دیجیتال، تاکید کرد: امروز بزرگترین شرکت حمل و نقل دنیا یعنی «اوبر» حتی یک خودرو هم ندارد و این، معنای اقتصاد دیجیتال است.

جهرمی به زمینه های همکاری دو کشور نیز اشاره ای کرد و افزود : دو کشور می توانند در حوزه صنعت فضایی، پست، رگولاتوری، ترانزیت دیتا و حمایت‌های دوجانبه در عرصه ITU  با هم همکاری داشته باشند و آن را توسعه بدهند.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: در حوزه امنیت سایبری نیز علاقه مندیم تفاهم نامه امضا شده، اجرایی شود. در ادامه این دیدار، احمد ارسلان وزیر ارتباطات ترکیه گفت: مطمئن هستم تصمیمات شما به نفع منطقه است و در زمینه توسعه روابط اقتصادی به خصوص در حوزه ارتباطات با نظر شما موافقم. وی تصریح کرد: توسعه تجارت الکترونیک به نفع دو کشور ایران و منطقه است و  برخی مشکلات کوچکی نیز که وجود دارد باید حل کنیم.

ارسلان پیشنهاد کرد که کارگروه مشترکی برای بررسی مشکلات در این حوزه تشکیل شده و همچنین زمینه های توسعه همکاری‌ها در این کارگروه بررسی شود. وی تاکید کرد: در خصوص امنیت سایبری با توجه به اهمیت موضوع به همکاری‌های بین المللی اعتقاد داریم و آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران در این حوزه هستیم.

وزیر ارتباطات ترکیه در زمینه همکاری در حوزه ترانزیت نیز گفت: جایگاه مهمی بین اروپا و آسیا توسط ترکیه و ایران برای ترانزیت دیتا وجود دارد و در این زمینه بین دوکشور جلسات متعددی برگزار شده است و مجددا پیشنهاد می کنم کمیته مشترکی سریع‌تر برای بررسی موضوع تشکیل شود. وی تاکید کرد: برقراری ارتباط دیتا از طریق ترکیه، ایران، پاکستان و چین مورد نظر ترکیه است. ارسلان در پایان این دیدار از وزیر ارتباطات ایران درخواست کرد مطالعه برای همکاری های فضایی را آغاز کنیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.