ion

"ایران آنلاین " در گفت و گو با "محسن شریعتی نیا" بررسی کرد:

معادله چند مجهولی بحران شبه جزیره کره

بین الملل /
شناسه خبر: 299720

تنها یک هفته پس از آزمایش موشک بالستیک قاره پیما کره شمالی و افزایش تنش ها میان پیونگ یانگ یا کشورهای همجوار و بخصوص ایالات متحده امریکا، امروز واشنگتن و سئول بزرگترین رزمایش مشترک نظامی را در آبهای این شبه جزیره کلید زدند.

ایران آنلاین / در این رزمایش نظامی مشترک قرار است جنگنده‌های رادارگریز اف-22 در کنار بیش از 230 هواپیمای دیگر تا روز جمعه به تمرین بپردازند. به گفته بسیاری از ناظران و کارشناسان بین المللی این رزمایش ها از سوی واشنگتن با هدف تحریک مقامات پیونگ یانگ صورت می گیرد. این در حالی است که چند رو زپیش نیز "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه نسبت به چنین اقدامات تحریک برانگیزی از سوی واشنگتن هشدار داده و تأکید کرد دونالد ترامپ قصد دارد با چنین اقداماتی "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی را تحریک کند. دکتر محسن شریعتی نیا، کارشناس روسیه و شرق آسیا  به سوالات "ایران آنلاین"  درباره این رزمایش پاسخ گفته است که می‌خوانید:

---

-با توجه به تنش های اخیر در منطقه بخصوص آخرین آزمایش موشک بالستیک کره شمالی، رزمایش نظامی امروز کره جنوبی و امریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟

طی سالهای اخیر تنش در شبه جزیره کره تبدیل به یک هنجار شده است. مهمترین دلیل این تنش را می توان بن بست مذاکرات شش جانبه بر سر برنامه هسته ای کره و سرعت گرفتن برنامه موشکی و هسته ای این کشور دانست که بویژه در ماههای اخیر به اوج رسیده و برد موشک های این کشور به گونه ای شگفت آور در حال رشد است. این رزمایش ها همواره برگزار می‌شده اما اخیرا به دلیل بالا رفتن تنش و تشدید رقابت امنیتی حساسیت ها نسبت به آن بیشتر شده است. به بیان دیگر پدیده جدیدی نیست و دلایل برگزاری آن هم همان دلایل سابق است.

 چین بارها از سوی مقامات کاخ سفید متهم به حمایت از پیونگ یانگ شده است.  این در حالی است که مقامات چینی در عمل بارها ضمن همراهی با دولت واشنگتن، تحریم های بیشتری را بر این کشور تحمیل کنند. آیا نقش چین در حل بحران شبه جزیره کره هنوز به قدرت و قوت سابق است؟

در اهمیت نقش چین در حل بحران کره تردیدی وجود ندارد. اما مهمترین مسئله توجه به این نکته است که تعریف ثبات از منظر بازیگران مختلف درگیر در این بحران با یکدیگر تفاوت های اساسی دارد. چینی ها ثبات در شبه جزیره را به عنوان بخش مهمی از منافع ملی خود قلمداد می کنند و اخیرا نیز بر تلاش های خویش برای احیای ثبات نسبی در این منطقه افزوده اند. از سویی دیگر تعریف و منافع چین از ثبات در این منطقه با آنچه در ذهن مقامات آمریکایی می گذرد متفاوت است. همین اهرم گاه چالش هایی را میان دو کشور پدید آورده است.

-اخیرا شاهدیم که ابتکار عمل در شبه جزیره از چین به روسیه انتقال یافته و در همین راستا نیز کرملین طرح میانجیگری برای حل بحران مذکور را به مقامات واشنگتن و پیونگ یانگ مطرح کرده است. مسکو در حل بحران کره چه نقش موثری را می تواند ایفا کند؟

روسیه بحران کره شمالی را به عنوان صحنه مهمی برای نقش آفرینی در سیاست بین الملل رو به تحول می داند. اساسا هرجا بحران هست روسیه هم هست و ماهرانه می تواند از این بحران ها برای یافتن جایی در میز چانه زنی بهره گیرد. این در حالی است که روسها در بحران کره همواره نقش آفرین بودند. اخیرا این نقش آفرینی بیشتر شده است اما من معتقد نیستم با چنین رویکردی روسیه جایگزین نقش قابل توجه چین در منطقه شده است. در حقیقت روسیه تلاش دارد با افزودن بر توانمندی های کره شمالی بحران مذکور را به عنوان صحنه جدیدی برای نقش آفرینی بعنوان یک قدرت بزرگ در کنار صحنه هایی چون سوریه تعریف نماید که در این مسیر نیز بویژه با بحث هایی که در مورد انتقال موتورهای جدید موشک به کره شمالی از منشا روسیه مطرح شده تا حد قابل توجهی نیز موفق بوده است.   

با توجه به شرایط حاضر در شبه جزیره آیا شما احتمال ایجاد جنگی هسته ای میان دولت پیونگ یانگ و واشنگتن را پیش بینی می کنید؟

به لحاظ علمی چنین امری  قابل پیش بینی نیست، بخصوص در موارد بسیار پیچیده ای مانند بحران حاضر در شبه جزیره که داده های معتبر اندکی را در اختیار پژوهشگران قرار داده است. بعید است هر یک از دو طرف ( واشنگتن و پیونگ یانگ) تصمیم به آغاز کنشی نابود کننده  داشته باشند. هر چند که نباید این امر را نیز نادیده بگیریم که در تاریخ سیاست بین الملل در بسیاری موارد جنگ ها ناخواسته رخ داده اند.

-با توجه به شرایط پرالتهاب کنونی در شبه جزیره، مناسبترین راهکار برای حل بحران کره و بازگشت صلح به شبه جزیره از دیدگاه شما چیست؟

راهکار ساده ای وجود ندارد. بسیار بعید است که کره شمالی برنامه نظامی هسته ای خود را رها کند؛ چرا که پیونگ یانگ این امر را تضمینی در راستای بقای نظام سیاسی می داند. از طرفی پذیرش توان هسته ای –موشکی این کشور و مشروعیت دادن به آن از طرف دولت آمریکا نیز بسیار بعید است. بر این اساس بحران کره در شرایط کنونی بسیار پیچیده شده و احتمالا نیز توازن وحشت در شبه جزیره تا مدتها تداوم خواهد داشت.

 

 

 

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.