بیوگرافی "علی عبدالله صالح" رئیس جمهوری مخلوع یمن

بین الملل /
شناسه خبر: 299680

علی عبدالله صالح در روستای بیت الأحمر در استان صنعا در کشور یمن به دنیا آمد. او در سال ۱۹۶۰ با درجه افسری به ارتش یمن پیوست و 17 سال بعد و در سن 36 سالگی، در پی ترور رئیس جمهوری وقت یمن شمالی، جایگزین او شد و تا سال 1990 در این سمت بود.

ایران آنلاین /به گزارش ایران آنلاین، او پس از ادغام  یمن شمالی و جنوبی در سال 1990 و پس از ترور به عنوان رئیس جمهور کشور یمن انتخاب شد و تا سال 2011 که انقلاب‌های بهار عربی در برخی کشورها و یمن رخ داد رئیس جمهور بود و بشدت به سرکوب معترضان پرداخت. علی عبدالله صالح در جریان حمله‌ای که روز ۳ ژوئن ۲۰۱۱ میلادی، به مسجد مجتمع ریاست جمهوری یمن  شد، دچار «سوختگی و جراحت» شد و به خاطر شدت جراحاتی که داشت، قدرت را به معاون خود یعنی عبد ربه منصور هادی واگذار کرد و او که در مدت درمان صالح در عربستان سعودی امور ریاست جمهوری یمن را اداره می‌کرد، رسماً رئیس جمهور یمن شد.

پس از پیروزی انقلاب مردمی یمن، در ژانویه ۲۰۱۲ و پس از تصویب قانون مصونیت قضایی خود از سوی پارلمان، صنعا را برای اهداف پزشکی به مقصد امریکا ترک کرد و عبدربه منصور هادی بر کرسی ریاست جمهوری یمن نشست. در سال 2013 و در بحبوحه اختلافات داخلی یمن که بین نیروهای مردمی دولت وحدت ملی یمن (انصارالله) و دولت منصور هادی درگرفت و در نهایت به متواری شدن منصورهادی به عربستان انجامید، عبدالله صالح که به کشور بازگشته بود، با نیروهای دولت وحدت ملی متحد شد و در جبهه مقابل منصور هادی و عربستان قرار گرفت. این اتحاد گویا پس از مذاکرات پشت پرده عبدالله صالح با عربستان و امارات به صورت یکطرفه و چند ماه قبل به صورت مخفیانه به پایان رسیده بود اما چهارشنبه گذشته با درگیری‌های شدید نیروهای وفادار به عبدالله صالح و نیروهای دولت وحدت ملی یمن در صنعا، پایتخت این کشور، پایان اتحاد و آغاز دشمنی دو طرف علنی شد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.