ترامپ برجام را به کنگره فرستاد که بعید است با اجرای آن موافقت یا آن را رد کند. شرکت قدرتمندی مانند بوئینگ شرایط را برای کنگره دشوار خواهد کرد که دیدگاهی برخلاف منافع این شرکت اتخاذ کنند.

ایران آنلاین /پایگاه خبری هافینگتن پست* آمریکا در گزارشی با عنوان «همه دنیا به ایران علاقه مند است، بجز آمریکا» به بررسی اقدام های اجرایی برخی کشورهای اروپایی و آسیایی در قبال ایران پرداخت و آن را با سیاست های آمریکا مقایسه کرد.

به گزارش ایرنا، این پایگاه خبری نوشت: بخشی از سیستم بانکی منطقه یورو از بانک های بخش دولتی مانند کی اف دبلیو در آلمان تشکیل شده است که این بانک ها از سرمایه گذاری بانک های آلمانی در ایران حمایت خواهند کرد. آنها دور از دسترس دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا (اوفک) هستند که مسئول رهگیری موارد نقض تحریم های این کشور است.

** هند و امارات
2 بازیگر اصلی در تامین مالی بین الملل داوطلبانه خود را از کسب و کار با ایران منع کرده اند تا «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا را خشنود سازند.
هند تصمیم گرفته است در مقابل تساهل آمریکا در موضوعات دیگر مانند تجارت، با آمریکا همکاری کند.
هیچ الزامی برای این اشتیاق وجود نداشت و اگر «ناراندا مودی» نخست وزیر هند به این مساله توجه می کرد، احتمالا درمی یافت که این سیاست به نفع هند نیست.
با این حال، رویکرد عمومی مودی نیز با یک سری تحولات عملی مانند پیگیری مسیر تجاری چابهار-میلک-دلارام همراه است که در آن هند به کمک ژاپن از طریق ایران به افغانستان وصل می شود؛ مسیری که هند می تواند از طریق آن پاکستان را دور بزند.
این مسیر موجب شد نخستین محموله گندم هند در تاریخ 29 اکتبر (هفت آبان) از طریق ایران به افغانستان برود.
اختلاف همیشه در خاورمیانه هست. در حالی که قطر متحد ایران است، کشورهای عربی هر نوع رابطه با ایران را منع کرده اند.
دوبی نیز می خواست از فرصت لغو تحریم های ایران برای سرمایه گذاری در این کشور استفاده کند، اما این فرصت را از دست داد.
شیخ محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی می توانست از بی طرف ماندن منفعت زیادی ببرد. دوبی یک مکان تجاری طبیعی برای اوراق قرضه و سهام ایران بوده است. چرا حاکم دوبی حمله به قطر را شروع کرد؟

**ترامپ نمی تواند برجام را پاره کند
ترامپ برجام را به کنگره فرستاد که بعید است با اجرای آن موافقت یا آن را رد کند.
شرکت قدرتمندی مانند بوئینگ شرایط را برای کنگره دشوار خواهد کرد که دیدگاهی برخلاف منافع این شرکت اتخاذ کنند.
تنها در صورتی که سازمان بین المللی انرژی اتمی تایید کند ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند نبوده است، دیگر امضاکنندگان این پیمان آزادند هر جور که صلاح می دانند عمل کنند و از آنجا که نمایندگان شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی به تهران می روند، ایران مطمئن است که این اتفاق نمی افتد.

**واکنش عربستان
این حقیقت که عربستان تحریمی را وضع کرده است که به گفته سازمان ملل زندگی 20 میلیون یمنی را در معرض تهدید قرار داده است یک بار دیگر بر اشتباه بودن موضع ترامپ در برابر عربستان تاکید می کند.
چه کسی تروریست است؟
«ادوارد لوسی» روزنامه نگار فایننشیال تایمز، می گوید ترامپ رییس جمهوری است که نمی تواند فرق بین منافع ملی و تجارت خانوادگی را تشخیص دهد.
امور آنگونه نیست که دونالد ترامپ دوست دارد ببیند.
...................

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.