قانون تحریم کاتسا فقط سپاه را هدف قرار نمی دهد

سیاسی /
شناسه خبر: 282268

قانون «کاتسا» گروه هایی را تحریم می کند که از طریق تروریسم، منافع و امنیت ملی امریکا را هدف قرار می‌دهند. این قانون اگرچه به تازگی ایران و سپاه را هدف قرار داده اما مخصوص کشورمان نیست بلکه گروه‌های مختلفی که می‌تواند شامل داعش یا حزب‌الله هم باشد چنانچه منافع امریکا را به خطر بیندازد، تحت تعقیب قرار می‌دهد و بال و پر آنها از سوی امریکا در سطح جهان زده می‌شود.

ایران آنلاین /کاتسا یک قالب کلی است که ممکن است در آن هم داعش و هم سپاه گنجانده شوند. اما اجرای این قانون که به تازگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را هم در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است دارای پیامدهایی است که از چند منظر قابل بررسی است؛از منظر اقتصادی، اگر سپاه دارای فعالیت‌های اقتصادی در ایران و در جهان باشد مثلاً در ایران در جایگاه صاحب قرارداد و منعقد‌کننده قرارداد قرار گیرد و شرکت‌هایی که زیر مجموعه این صاحب قرارداد که در اینجا منظور سپاه است، قرار گیرند، اگر با خارج در همکاری باشند، مشمول تحریم‌های کاتسا می‌شوند.

به‌عنوان مثال مجموعه خاتم الانبیا یک پروژه را بر عهده گرفته و آن را به‌شماری از شرکت‌های کوچک‌تر واگذار می‌کند که این شرکت‌ها می‌توانند خارجی یا ایرانی باشند که با خارج در تماسند. اگر اینها در ارتباط با خارج بوده و از طریق خارج به نوعی با امریکا طرف شوند یا در معرض این ارتباط قرار گیرند در آن صورت امریکا آنها را مورد تهدید و تحریم قرار می‌دهد.

از جنبه سیاسی ، مطابق قانون کاتسا سپاه به‌عنوان یک نهادی که تحت تعقیب بین‌المللی است شناخته می‌شود و این امر باعث می‌شود در سطح جهان آزادی کامل را برای رفت و آمد نداشته باشد. در چنین شرایطی ممکن است امریکا در مراحل بعد از ایجاد ارتباط کشورها با سپاه از برخی  کشورها بخواهد که مراودات خود را با سپاه قطع کنند و در چینن شرایطی ممکن است کشورهایی هم باشند که از امریکا تأثیرپذیر باشند و این نقش را قبول کنند و مزاحم سپاه شوند.

اجرای کاتسا علاوه بر ایجاد مزاحمت برای فعالیت های اقتصادی سپاه، محدودیت هایی نیز برای فرماندهان آن بویژه در زمینه مسافرت های خارجی بوجود آورد.در مجموع تحریم‌های کاتسا از آنجایی که به موضوع هسته‌ای مربوط نمی‌شود ارتباطی با برجام ندارد اما ایران می‌تواند بنا بر آنچه خود امریکایی‌ها در واکنش به آزمایش موشکی ایران نقض روح برجام می‌نامند، تحریم‌های جدید امریکا را نقض روح برجام بداند ولی این تیغ دولبه است و دونالد ترامپ هم از منظر روح برجام، مدعی ایران خواهد شد.

به هر حال این تحریم‌ها اگرچه از منظر داخلی ممکن است فعالیت‌های اقتصادی یک بخش خصوصی در ایران به شمار آید اما با توجه به گستره فعالیت‌های اقتصادی صنعتی سپاه در ایران، همان‌طور که سردار جعفری گفت دونالد ترامپ در واقع ، اقتصاد ایران را هدف قرار داده است./ روزنامه ایران 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.