گپ و گفتی با رضا اسماعیلی

شعر دفاع مقدس هنوز زنده است

فرهنگی /
شناسه خبر: 275650

رضا اسماعیلی، شاعر و نویسنده مطرح حوزه دفاع مقدس 24 مرداد ماه سال 1339 در تهران به دنیا آمد. او به صورت ذوقی و خودجوش شاعری را از زمانی که در مقطع راهنمایی مشغول به تحصیل بود آغاز کرد.

ایران آنلاین / بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، فعالیت در حوزه ادبیات را با انگیزه بیشتری دنبال کرد و ارتباط‌ش با حوزه هنری باعث شد تا در دهه اول انقلاب اسلامی قیصر امین‌پور، از او دعوت کند تا در جلسات نقد شعر حوزه هنری شرکت کند، حضور او در این جلسات و ادامه پیدا کردن ارتباط‌ش با این حوزه باعث شد تا با انگیزه بیشتر و به صورت جدی‌تر در حوزه شعر گام بردارد؛ حضور در جلسات نقد شعر حوزه هنری در دهه اول انقلاب و حشر و نشر با شاعران نسل اول انقلاب نعمت بزرگی بود که شعر را از حاشیه به متن زندگی این شاعر وارد کرد. اسماعیلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اکثر محافل و مجامع ادبی و کنگره‌ها حضور فعال و مستمر داشته است؛ از جمله کنگره شعر دفاع مقدس که در اکثر این کنگره‌ها حضور داشته و جزو شاعران برتر بوده است. این شاعر و نویسنده دفاع مقدس در کنار شعر، در طول سال‌های بعد از انقلاب به‌عنوان روزنامه ‌نگار، شاعر، منتقد و پژوهشگر ادبی با بیشتر نشریات همکاری داشته که این همکاری تا به امروز ادامه دارد. بیشتر سروده‌های اسماعیلی در قالب‌های نیمایی و سپید است و تاکنون بیش از 40 عنوان اثر از او چاپ شده است که «حنجره سرخ عشق»، «بر آستان جانان»، «عاشقانه‌های سرخ»، «لهجه شرقی عشق»، «سلام بر عاشورا» (مجموعه رباعی عاشورایی)، «از واژه تا فریاد» (مصاحبه با شاعران پایداری)، «از پایداری تا پرواز»، «تیغ، قلم، تغزل»، «از سر سطر»، «رفتارشناسی ادبی و شعر مفهومی» از جمله آنهاست. با این شاعر کشورمان گفت‌و‌گویی انجام داده‌ایم تا از فعالیت و دغدغه‌های کاری این روزهایش بیشتر بدانیم.

آقای اسماعیلی، این روزها بیشتر مشغول چه فعالیت‌هایی هستید؟
کتابی با عنوان مجموعه مقالات آماده چاپ کرده‌ام. این کتاب شامل مقاله‌هایی است در حوزه شعر انقلاب، آیینی و دفاع مقدس که در سال‌های اخیر در مطبوعات و خبرگزاری‌ها چاپ شده بود. برخی از آنها را بازنگری و به برخی مطالبی را اضافه کردم. هنوز با ناشری صحبت نکردم اما به محض اعلام آمادگی ناشر مناسب آن را چاپ خواهم کرد. یک کتاب پژوهشی هم با موضوع نیما آماده چاپ دارم. این کتاب دربردارنده 30 یادداشت کوتاه درباره پدر شعر نو است که نیما را در 30 آینه به تماشا گذاشته است. در این اثر سعی کردم بیشتر به سیمای مذهبی نیما که تا به حال مورد غفلت قرار گرفته بپردازم. این کتاب از سوی انتشارات روزنامه اطلاعات تا پایان سال به چاپ خواهد رسید.

استقبال از آخرین اثرتان در حوزه پایداری؛«آب، بابا، آزادی» چطور بوده است؟
«آب، بابا، آزادی» مجموعه شعر انقلاب، دفاع مقدس و پایداری است که در سه دفتر «شعر انقلاب» شامل اشعاری چون امام آینه‌ها، حدیث لاله‌های خونین، بهمن خون، زیارت دریا، مرغ بهشتی، زنده عشق، فجر آزادی، شهید عشق و یوم الحسرت؛ «شعر دفاع مقدس» شامل اشعار بشیر صبح صادق، غریبانه، دل رنگین کمانی، سردار آتش نوش، غزل دلتنگی، حماسه بسیج و مثنوی عبرت؛ «شعر مقاومت و پایداری» شامل اشعاری چون مرثیه‌ای برای جهان، در غروبی ناگهان و‌ای غرور پوک-امریکا! فهرست و از سوی انتشارات انجمن قلم ایران منتشر شده است که استقبال خوبی هم از سوی مخاطبان داشت. البته این اواخر در حوزه دفاع مقدس کارهای جدید دیگری هم در دست دارم که پراکنده هستند و باید زمانی را بگذارم و آنها را جمع‌آوری و تبدیل به کتاب کنم.

دبیر کارگروه شعر دفاع مقدس نیز از دیگر وظایفی است که اخیراً بر عهده شما گذاشته شده از این بخش فعالیت هایتان هم می‌گویید؟
بله، این روزها در حال آماده‌سازی زمینه‌های برگزاری این کنگره تا پایان سال یا اوایل سال آینده هستیم./ روزنامه ایران 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.