ion

مادر مأمور پلیس قاتل پسرش را بخشید

حوادث /
شناسه خبر: 269581

ماه پیش وقتی همه‌‌چیز برای اجرای حکم قصاص قاتل مأمور پلیس مهیا بود، مادر مقتول از اجرای حکم صرف‌نظر کرد و برای بخشش قاتل یک شرط گذاشت؛ اینکه خود مقتول راضی به بخشش باشد.

ایران آنلاین / چند روز پیش او خواب عجیبی دید و دیروز راهی دادسرای جنایی تهران شد تا اعلام کند که از قصاص قاتل پسرش گذشته است.

نخستین برگ از این پرونده دردناک 26تیرماه سال 88ورق خورد. آن شب مأموران پلیس رباط‌کریم در عوارضی اتوبان ساوه به 2سرنشین پژوی نقره‌ای مشکوک شدند و به راننده دستور ایست دادند.

پس از توقف خودرو، مأموران به بازرسی از آن پرداختند و وقتی در صندوق عقب را باز کردند چشم‌شان به یک قبضه سلاح کلاشنیکف افتاد که در گوشه‌ای جاسازی شده بود. راننده که می‌دید دستش رو شده با عکس‌العملی سریع پشت فرمان پرید و همراه همدستش فرار کرد. مأموران به تعقیب خودروی پژو پرداختند اما راننده به شلیک تیرهای هوایی پلیس هم توجهی نکرد و تلاش ‌کرد با سرعت زیاد فرار کند. مأموران این‌بار لاستیک ماشین را هدف گرفتند و گلوله‌ای به یکی از لاستیک‌ها اصابت کرد.

سرعت پژو کم شد و مأموران سد راهش شدند و به این ترتیب خودرو متوقف شد. این اما پایان ماجرا نبود؛ چراکه سرنشینان پژو این‌بار تصمیم گرفتند با پای پیاده به فرار ادامه دهند. تعقیب و گریز همچنان ادامه داشت و در همین هنگام یکی از متهمان که خود را در یک‌قدمی دستگیری می‌دید، اسلحه‌ای از زیر پیراهنش بیرون کشید و شروع به تیراندازی کرد. یکی از مأموران به نام استوار علی‌ احمدی مجروح و مرد مسلح موفق به فرار شد اما همدستش به دام افتاد و مأمور مجروح به بیمارستان انتقال یافت.

    شهادت روی تخت بیمارستان

به‌رغم تلاش پزشکان مأمور جوان به‌دلیل شدت جراحات به شهادت رسید. پس از آن، جست‌و‌جو برای دستگیری عامل جنایت توسط پلیس ادامه یافت و کارآگاهان دریافتند که وی مردی به نام رضاست که تاکنون 11بار به اتهام سرقت و قاچاق اسلحه دستگیر شده و به زندان افتاده است. از سوی دیگر همدست او که دستگیر شده بود، اعتراف کرد آنها قصد سفر به ساوه و سرقت احشام را داشتند که در بین راه مأموران به آنها مظنون شدند و این حادثه رقم خورد.

    حکم قصاص

3سال از این حادثه گذشته بود و هنوز ردی از متهم به‌دست نیامده بود تا اینکه کارآگاهان به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد متهم به شهرستان بروجرد فرار کرده است. مخفیگاه وی شناسایی و سال91 وی دستگیر شد. مرد جنایتکار در بازجویی‌ها به شلیک مرگبار به سوی مأمور پلیس اعتراف کرد و گفت: شب حادثه همراه یکی از دوستانم به نام محسن بودیم که مأموران به ما مشکوک شدند. ما 3اسلحه داخل ماشین داشتیم که وقتی یکی از آنها در صندوق عقب پیدا شد، از ترس تصمیم به فرار گرفتم.

در زمان فرار یکی از کلت‌ها را که زیر صندلی بود، برداشتم و وقتی دیدم مأمور پلیس در تعقیبم است، مجبور شدم به سمت او شلیک کنم اما قصد کشتن وی را نداشتم. درواقع پایش را نشانه گرفته بودم و 2گلوله شلیک کردم اما به مرگش منجر شد.

متهم پس از اعتراف، صحنه جنایت را بازسازی کرد و مدتی بعد در شعبه 71دادگاه کیفری به قصاص محکوم شد. حکم به تأیید قضات دیوان‌عالی کشور رسید و در چنین شرایطی پرونده به شعبه اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران فرستاده شد.

تیرماه امسال درحالی‌که 8سال از شهادت مأمور پلیس می‌گذشت، عامل جنایت پای چوبه دار رفت. آن روز قرار بود حکم قصاص اجرا شود اما مادر مقتول که برای اجرای حکم به محوطه زندان رفته بود، حالش بد شد و تصمیم گرفت به قاتل مهلت دهد. این در حالی بود که واحد صلح و سازش دادسرای جنایی تهران نیز تلاش می‌کرد از خانواده مقتول رضایت بگیرد. آن روز مرد قاتل به زندان بازگشت و مادر مقتول یک شرط برای بخشش او اعلام کرد. او گفت: «تنها به شرطی از قصاص می‌گذرم، که پسرم(مقتول) بخواهد.»

    و سرانجام بخشش

حالا 3‌ماه از آن زمان می‌گذرد. روز گذشته مادر مقتول راهی دادسرای جنایی تهران شد تا برگه‌ای را امضا کند که حکم زندگی دوباره برای قاتل پسرش بود.

او آمده بود تا اعلام کند که از قصاص گذشته است. زن میانسال که همراه همسرش در دادسرا حاضر شده بود درحالی‌که عکس پسرش را در دست داشت، گریه می‌کرد و می‌گفت: آمده‌ام تا قاتل پسرم را ببخشم؛ چون خودش این را خواسته است.

او گفت: 3ماه پیش وقتی پای چوبه‌دار حالم بد شد با خودم گفتم حتما حکمتی در این ماجراست و شاید پسرم می‌خواهد پیغامی به من بدهد. برای همین از خدا خواستم تا هرچه خودش می‌خواهد همان کار را انجام بدهم. خیلی سخت است که عزیزترین فرد زندگی‌ات که 28سال برایش زحمت کشیده‌ای را یک‌شبه از دست بدهی؛ آن هم در نهایت بی‌رحمی. از وقتی پسرم شهید شد خواب راحت ندارم. اگرچه 8سال گذشته است اما برای یک مادر داغ فرزند همیشه تازه است.

زن پشت میز می‌نشیند و برگه‌ رضایت را امضا می‌کند. اشک‌هایش را پاک می‌کند و می‌گوید: تصور می‌کردم که با قصاص قاتل پسرم آرام می‌شود اما حالا آمده‌ام تا بدون هیچ چشمداشتی قاتل پسرم را ببخشم. 20روز پیش درحالی‌که نمی‌دانستم چه کنم، من و شوهرم باید سخت‌ترین تصمیم زندگیمان را می‌گرفتیم. همان شب پسرم به خوابم آمد. لبخند می‌زد و گفت به‌خاطر رضای خدا قاتل را ببخش. بیدار که شدم گونه‌هایم خیس بود. خواب عجیبی بود. همسرم را بیدار کردم و گفتم علی به خوابم آمده و خواسته قاتلش را ببخشیم. همین شد که تصمیم گرفتیم از قصاص قاتل بگذریم و امیدواریم او پس از آزادی توبه کند و دیگر سمت کوچک‌ترین خلافی هم نرود.

پس از رضایت اولیای دم، قاتل مأمور پلیس از مجازات مرگ رهایی یافت و به‌زودی از لحاظ جنبه عمومی جرم در دادگاه محاکمه خواهد شد. / همشهری

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.