ion

مشکل مجلس در نظارت بر دشتگاههای اجرایی

سیاسی /
شناسه خبر: 269495

مجلس به لحاظ ظرفیت‌های قانون اساسی مهم‌ترین و بزرگ‌تریـــــــــن نهــــاد نظارتــــــی کشــور اســت کــه می‌تواند عملکرد دستــــــگاه‌هــــــای مختلف را رصد کرده و نسبت به آن اظهار نظر کند. این ظرفیت قانونی اما چند سالی می‌شود که دستخوش رکودی جدی شده و به عبارتی به زعم بسیاری از ناظران و حتی نمایندگان، عملکرد اجرایی مجلس چندان مطلوب نیست.

ایران آنلاین / این موضوع ریشه‌های متعددی دارد اما قطعاً یکی از اصلی‌ترین آنها تمایل نمایندگان به تأثیر و دخالت در امور اجرایی است. اتفاقی که درخصوص انتخاب استانداران و فرمانداران کشور هم رخ می‌دهد. نمایندگان مجلس برای نظارت برعملکرد دستگاه اجرایی و دولت اختیار کامل دارند اما این اختیار به مثابه دخالت نیست. هر چند همه می‌دانند اگر دولت در انتخاب مدیران خود، مجلس را هم مورد مشورت قرار دهد زمینه بهتری برای همکاری ایجاد خواهد شد. اما اگر دولت در جاهایی چنین تمایلی نداشته باشد، به صرف نداشتن تمایل برای مشورت با مجلس نباید مورد مؤاخذه قرار بگیرد، چرا که مجلس و نمایندگان مجلس در واقع ناظر به عملکرد و خروجی کار مدیران دولت هستند تا ترکیب آنها. فشار مجلس برای تأثیر در این مسائل بر نقش نظارتی آن هم اثر نامطلوبی دارد. زیرا در صورت نپذیرفتن این فشارها توسط دولت زمینه تقابل‌ها و رودررویی‌هایی ایجاد می‌شود و در صورت پذیرش آن توسط دستگاه اجرایی، نمایندگان نیز قسمتی از فرآیند تصمیم‌گیری‌‌های اجرایی خواهند بود. هر دو حالت یادشده در نهایت نقش نظارتی مجلس را کاهش می‌دهد.

چه این حالت افزایش تنش‌ها بر سر انتصاب‌ها باشد و چه درهم تنیدگی بیشتر دولت و مجلس. در حالت اول موضوع مهم این است که موضعگیری‌ها به سمت سیاسی و جناحی شدن پیش می‌روند و اختلافات شخصی جای خود را به انتقادات فنی خواهند داد. ضرر حالت دوم یعنی درهم تنیدگی مجلس و دولت در تصمیم‌گیری‌های اجرایی هم این است که هر چه درصد نقش مستقیم مجلس در امور اجرایی افزایش بیشتری یابد، بهانه دولت برای دخیل دانستن مجلسی‌ها در کارنامه کاری‌اش هم بیشتر شده و امکان نظارت کاهش می‌یابد. به عبارتی موضوع قطعی این است که قطعاً مجلس نمی‌تواند بر نقاط مثبت و منفی استانداران نظارتی مؤثر داشته باشد، اگر در روند انتخاب آنها به دنبال ایفای نقش مستقیم بگردد. این آسیب هم اکنون بعد نظارتی مجلس را هدف قرار داده و هر چه اصرار نمایندگان در این زمینه‌ها بیشتر شود اول منجر به تضعیف اصل قانونی تفکیک قوا شده و بعد از آن هم ابزارهای نظارتی مجلس را بیشتر از کار می‌اندازد./ روزنامه ایران 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.