آیت الله هاشمی مرد میدان مجاهدت برای صلح

فرهنگی /
شناسه خبر: 269149

میان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و دفاع مقدس چه نسبتی وجود دارد؟ این سؤالی است که برای یافتن پاسخ آن، تلاش متعهدانه‌ای لازم است تا به حقیقت دست یابیم.

ایران آنلاین / چرا که تبلیغات پر حجم بر این نسبت وثیق سایه افکنده و سعی دارد از آن  تعریفی حاشیه‌ای و غیرواقعی به دست دهد، حال آنکه آیت‌الله از سال 1362 و قبل از عملیات خیبر فرماندهی جنگ را با فرمان امام خمینی(ره) برعهده داشته و پیش از آن نیز یکی از افراد مؤثر وتصمیم گیر در این ارتباط بوده و پس از جنگ نیز سکاندار مذاکرات صلح و اجرای قطعنامه 598 بود که یکی از دستاوردهای آن آزادی 48 هزار آزاده سرافراز و بازگشت آنان به آغوش میهن است.

امام در  هاشمی جوهره‌ای یافته بود که با اطمینان این موقعیت حساس را باوجود مشاغل متعدد و سنگین از جمله ریاست مجلس به او می‌سپارد. اما بد اخلاقی‌های جناحی بی‌اعتنا به این همه نسبت هاشمی با دفاع مقدس را در شعار انحرافی «نوشاننده جام زهر به امام» خلاصه کرده و مجاهدت‌های خاموش وی را نادیده می‌گیرند.همایش هاشمی رفسنجانی و دفاع مقدس که یکشنبه گذشته در تالار قلم کتابخانه ملی، از سوی انجمن اندیشه و قلم و با حضور جمعی از مسئولان و چهره‌های ماندگار دفاع مقدس و همچنین نسل پرسشگر، برپا شد تلاشی بود در جهت معرفی و شناساندن این نسبت، که به‌عنوان قدم اول قابل قدردانی است. البته استقبال بی‌نظیر از این همایش تا آنجا که در همان دقایق اول درهای سالن به‌دلیل ازدحام جمعیت بسته شده و به تعداد افراد نشسته، افرادی ایستاده به سخنرانی‌ها گوش دادند، براستمرار این گونه تلاش‌ها تأکید دارد.

یکی از محورهای مطرح در معرفی چهره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سخنرانی‌های این همایش، غلبه روح صلح طلبی ایشان بر خشونت جنگی باوجود فرماندهی کل جنگ بود. فاطمه هاشمی دختر بزرگ ایشان در رونمایی از این خصیصه پدر به نقل از ایشان می‌گوید: «آن روزی که امام پیشنهاد قبول مسئولیت جنگ را به من دادند، به امام گفتم؛ من به صلح فکر می‌کنم نه به ادامه جنگ! امام یک لبخندی زدند حالا نمی‌دانم منظورش این بود که نمی‌توانی جنگ را تمام کنی یا ایشان هم علاقه داشت که جنگ تمام شود.»

آیت‌الله در نخستین جلسه‌ای که با سپاهیان و فرماندهان در جبهه برگزار می‌کند صراحتاً می‌گوید: ما باید به صلح  و پایان جنگ  فکر کنیم. از این جهت باید یک پیروزی بزرگ را به دست بیاوریم بعد از آن پیروزی بزرگ به فکر صلح باشیم. البته خیلی‌ها از این موضوع ناراحت بودند و متأسفانه نتوانستیم به آن پیروزی مورد نظر برسیم و صلح را دنبال کنیم.» فاطمه هاشمی به عنوان شاهدی صادق می‌افزاید: آیت‌الله هاشمی حتی در زمانی که جنگ را اداره می‌کرد، دارای روحیه‌ای بیزار از خشونت بود.دکتر غلامعلی رجایی که در سال‌های پایانی حیات آیت‌الله از جمله مشاورین ایشان بوده است در همین ارتباط می‌گوید: «من با ایشان چهار مصاحبه داشتم که با عنوان در آینه منتشر شده است. حدود 330 سؤال را طی دو سال با ایشان در میان گذاشتم. از جمله از ایشان پرسیدم اگر شما خدا را ملاقات کنید و بخواهید حاصل عمر هشتاد و چند ساله خود را عرضه کنید می‌گویید چه چیزی آورده‌ام؟ ایشان یک مکثی کرد، بعد گفت؛ فکر می‌کنم اول کار قرآن که از زندان شروع شد را مطرح کنم چون اگر کاری کرده باشم همین کاراست که متأسفانه مهجور مانده است.  دوم ختم جنگ است پرسیدم؛ به چه دلیل؟ گفتند من با ختم جنگ جلوی کشته شدن بسیاری از هموطنانم را گرفتم. من بلافاصله گفتم؛ وجلوی کشته شدن عراقی‌ها! ایشان فرمودند؛ همین‌طور است چون عراقی‌ها از ما بیشتر کشته می‌دادند؛ و ادامه دادند که من اساساً ازخونریزی و کشتن خوشم نمی‌آید. حتی اگر دشمن باشد.

بعد فرمودند: «ختم جنگ برای من بسیار اهمیت داشت حتی از کشته شدن عراقی‌ها هم ناراحت می‌شدم ودلم می‌خواست آنها هم از خشونت جنگ رها شوند البته در سخنرانی‌هایم ناچار بودم و باید گزارش می‌دادم که در جبهه‌ها چه اتفاقی افتاده است. اما جاهایی که فرصت مناسب پیش می‌آمد بیزاریم از جنگ را ابراز می‌کردم. یک بار آیت‌الله خامنه‌ای به من فرمودند؛ شما از جریان جنگ قهرمان بیرون می‌آیید، من پاسخ دادم، نمی‌خواهم قهرمان جنگ باشم، می‌خواهم قهرمان صلح باشم. برای همین وقتی وضعیت حلبچه را دیدم گفتم باید جنگ را تمام کنم.» رجایی در ادامه حرف‌هایش می‌افزاید: «من به‌عنوان یک محقق می‌گویم هاشمی به این کشور خدمت کرد اگر چه برخی می‌خواهند این خدمت دیده نشود و هنوز فعال هستند وحقد و کینه آنان تمامی ندارد.»
آقای هاشمی صحبتی در همین راستا در سال 62 در جمع فرماندهان انجام داده است که خود ایشان نسخه‌ای از آن سخنرانی را نداشت، روزی ایشان به من فرمودند: من صحبتی کرده‌ام با فرماندهان جنگ ببین می‌توانی نوار آن را بگیری! متأسفانه این نوار تا آخر در اختیار ایشان قرار نگرفت./ روزنامه ایران 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.