ion

با شروع جنگ تحمیلی ایران و عراق و نیاز عملیاتی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقابله با هواپیماهای متجاوز که با بهره‌گیری از سوختگیری هوایی، دورترین نقاط میهن اسلامی ما را مورد حمله قرار می‌دادند، علاوه بر حضور هواپیماهای تانکر سوخت‌رسان در راستای سوخت‌دهی به هواپیماهای شکاری برای جلوگیری از هدف قرار گرفتن هواپیماهای تانکر سوخت رسان در نقاط مرزی، با حفظ تمام قابلیت‌های پروازی و عملیاتی خود مورد توجه قرار گرفت .

ایران آنلاین /در جنگ تحمیلی دسترسی به نقاط حساس و حیاتی در اعماق خاک دشمن و انجام حملات هوایی به منابع استراتژیک آن توسط هواپیماهای شکاری‌ به دفعات با انجام سوخت‌رسانی در هوا میسر شد و اصولاً کشوری که به این توانایی دست پیدا کند، می‌تواند در بسیاری از جریانات سیاسی منطقه‌ای تأثیرات دلخواه خود را داشته باشد.

از هواپیماهای سوخت رسان موجود، برای افزایش شعاع رزمی هواپیماهای جنگنده/ بمب‌افکن تاکتیکی استفاده ‌شده و در زمان صلح نیز این هواپیماها در نقش پشتیبانی برای انتقال واحدهایی در سطح اسکادران جهت تمرین برای رسیدن به مناطق دور و آموزش‌های نظامی به کار گرفته می‌شوند. قابلیت‌های حمل مهمات در پروازهای پشتیبانی مانند ترابری، هشدار سریع هوابرد، حمل شخصیت‌های بلند مرتبه، مسافر ومجروحین و امثال آن از دیگر کاربردهای هواپیماهای سوخت رسان است که امتحان خود را در دوران دفاع مقدس برای مدت زمان طولانی به اجرا درآورد. این توسعه برنامه‌ریزی شده در استفاده از هواپیماهای سوخت رسان اثر مهمی بر مشخصه‌های اختصاصی که برای این هواپیماها در نظر گرفته شده است، می‌گذارد. در حالی که بر اساس آنچه گفته شد به سوختگیری هوایی به‌عنوان یک چند برابر‌کننده توان نیرو نگریسته شود، که در حال حاضر راه حل مناسبی برای غلبه بر ضعف شعاع رزمی و جبران کمی برد هواپیماهای رزمی نسل حاضر است.  امروزه هیچ نیروی هوایی نمی‌تواند فاقد قابلیت سوختگیری در هوا باشد. مسأله کلیدی نوع و مشخصات هواپیمای سوخت رسان انتخابی است که بر پایه نیازهای واقعی عملیاتی استفاده‌کننده صورت می‌گیرد. هواپیمای چند منظوره سوخت رسان ترابری استفاده مقرون به صرفه از هواپیما، چه در زمان جنگ و چه در زمان صلح است. به هنگام عملیات در زمان جنگ، هواپیمای سوخت رسان همانطورکه در بالاذکر شد  در کاربردهای مختلفی ایفای نقش خواهد کرد.
سوختگیری در هوا در جنگ‌های امروزی از جمله توانایی‌های با ارزش برای هواپیماهای شکاری بمب‌افکن به شمار می‌آید و موردتوجه همه کارشناسان و طراحان عملیاتی در جهان است. سوختگیری هوایی باعث می‌شود هواپیمای گیرنده سوخت همیشه تازه ‌نفس بوده و همچنین روحیه خلبان بسیار بالا و کار تعداد متعددی از هواپیماهای شکاری بمب‌افکن همنوع خودش را انجام دهد. از بعد دیگر هواپیمای تانکر سوخت‌رسان به‌عنوان حمل مسافر، فرماندهان، مجروحان و همچنین بار به مناطق مختلف استفاده می‌شود که همه این امور امتیاز بزرگی برای نیروی هوایی و ارتش کشور مربوطه و در نهایت بالا بردن تدابیر جنگی و موفقیت در عملیات توسط تاکتیک مورد بهره‌برداری شده خواهد بود.
اصولاً سوخت‌گیری هوایی باعث می‌شود شعاع عملیاتی بالا رفته و جنگنده‌بمب‌افکن‌ها و هواپیماهای گشت هوایی به‌منظور پاسداری هوایی از شهرها و نقاط حساس و حیاتی مدت زیادتری به مأموریت خود ادامه دهد که به موجب آن شمار تعداد هواپیماهای همنوع که باید در عملیات شرکت داشته باشند کاهش می‌یابد. این یک تاکتیک و مدیریت ماهرانه جنگی به شمار می‌رود که می‌توان با کمترین هواپیما و کمترین هزینه و کمترین استهلاک بیشترین شعاع عملیاتی و زمان پروازی بیشتری را انجام داد از همه مهم‌تر از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه خواهد بود. همچنین سوختگیری هوایی می‌تواند مشکلات و معضلاتی که درباره مهمات زیادی که هواپیما برای زدن در مسافت بالا دارند حل ‌کند؛ مثلاً اگر یک هواپیمای شکاری بمب‌افکن یک فاصله نسبتاً دور را برای زدن هدفی با مهمات بیشتر باید طی کند و بنزین آن به نقطه هدف نرسد، با سوخت‌گیری هوایی می‌تواند مشکل را حل کند.
در برخی  مأموریت‌های بمباران که در فاصله دور قرار دارند هواپیماهای جنگنده و بمب‌افکنی که از باندهای کوتاه‌تر بلند می شوند، به مشکل طول باند پرواز برخورد می‌کنند که راه حل این مشکل مهمات کمتر یا بنزین کمتر است که موجب می شودهواپیما سریع‌تر از روی باند پروازی بلند شود. سوختگیری هوایی این مشکل را حل کرده است، به این صورت که هواپیما با مهمات کامل ولی با بنزین کمتر از باند پروازی بلند می‌شود و بلافاصله با یک سوخت‌گیری هوایی تازه‌نفس شده و با روحیه مضاعف رهسپار میدان نبرد می‌شود و از استهلاک هواپیمای بمب‌افکن سنگین دارای مهمات زیاد  موقع بلند شدن از روی باند پروازی جلوگیری خواهد شد. به عبارت دیگر هر کشوری که دارای این امتیاز باشد دارای تاکتیک بالا و در نهایت مأموریت‌های استراتژیک موفق و برنده و پیروز میدان نبرد خواهد بود.
در اکثر عملیات‌ جنگی سرعت به‌عنوان یک امر حیاتی و مورد نیاز برای انجام عملیات و تکمیل آن در حالت خوش بینی به حساب می‌آید. در سرعت‌های بالا و بنزین در دسترس، خلبانان باید همیشه تناسب برقرار کنند تا با کمبود بنزین مواجه نشوند اما با وجود یک برتری با یک تاکتیک برتر به نام سوختگیری هوایی این نگرانی رفع خواهد شد.
سوختگیری هوایی به‌عنوان یک تاکتیک برتر باعث یک مأموریت استراتژیک و در نهایت منجر به برتری مطلق هوایی در یک نبرد هوایی و یک هدف نهایی که به‌وجودآمدن نیروی هوایی راهبردی است، ختم می‌شود. به عبارت دیگر هواپیمای تانکر سوخت‌رسان به‌عنوان کلید عملیات‌ راهبردی نیروی هوایی هر کشور به شمار می‌رود. در طول جنگ تحمیلی، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با توجه به ماهیت مأموریت و توان انجام واکنش سریع و نیز توانایی تجهیزات جنگی که در اختیار داشت، توسط ناوگان سوخت رسان موجود با رساندن خود به اهداف حیاتی در عمق خاک دشمن، درسریع‌ترین زمان ممکن، یکی از نیروهایی بود که از آغازین دقایق شروع جنگ تحمیلی، پاسخ تجاوزات ارتش بعثی عراق را با توان بالا و قدرت و سرعت مثال‌زدنی داد و تمام معادلات دشمن، در زمینگیر شدن نیروی هوایی ایران را برهم زد.
هواپیماهای سوخت رسان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نقش ارزنده‌ای  در افزایش توان رزمی و تداوم عملیاتی هواپیماهای شکاری بمب‌افکن ایفا کردند
هواپیماهای تانکر با پرواز مداوم در صحنه‌های نبرد و تأمین سوخت هواپیماهای شکاری بمب افکن در هوا، امکان دفاع مستمر از قلمرو هوایی کشور عزیزمان را به نحو مطلوب فراهم کردند. همچنین مأموریت‌های برون‌مرزی شعاع عملیاتی آنها را به صورت چشمگیری افزایش دادند. سوختگیری هوایی، یکی از با ارزش‌ترین توانایی‌های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید و کمک شایان توجهی به افزایش توان رزمی کرده است که برای اجرای مأموریت‌های گوناگون، قابلیت فوق‌العاده‌ای به هواپیماهای شکاری می‌بخشد.
هواپیمای تانکر سوخت‌رسان در هشت سال دفاع مقدس، به‌عنوان کلید راهبردی عملیات‌ استراتژیک ارتش و سپاه به شمار می‌رود. یکی از مواردی که سوخت‌گیری هوایی را یک بحث استراتژیک در جهان معرفی می‌کند در جنگ ایران و عراق است که در این جنگ تاکتیک سوخت‌گیری هوایی باعث به‌وجودآمدن مأموریت‌های استراتژیکی شد که نه تنها در منطقه بلکه در جهان زبانزد و مثال‌زدنی شد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.