گفت و گو با نخستین دختری که از روستای «آیرقایه» ترکمن به دوره متوسطه رفت

می خواهم معلم روستا شوم

اجتماعی /
شناسه خبر: 263283

دیروز خبری آمد که نتیجه تلاش‌های «مقداد باقرزاده» آموزگار سابق روستایی آیرقایه در شهرستان بجنورد به ثمر نشسته است. آسیه پورمند 13 ساله نخستین دختر روستا است که در مقطع متوسطه اول به مدرسه می‌رود.

ایران آنلاین /دختری از ترکمن که با تمام محدودیت‌هایی که عرف حاکم بر روستا بر سر راهش گذاشته بود توانست پدرش را مجاب کند به مدرسه برود. خودش می‌گوید که عاشق تحصیل است و دوست دارد معلم روستایشان شود.روایت ادامه تحصیلش از زبان خودش شنیدنی‌تر است: «آقا معلم درباره درس خواندن خیلی با من حرف زد و برایم توضیح داد که اگر درس بخوانم به کجاها می‌رسم. اما پدرم اجازه نمی‌داد برای اینکه در منطقه ما رسم نیست دختر درس بخواند. چون در روستای ما مدرسه وجود ندارد برای همین باید به روستاهای اطراف برویم و آنجا ادامه تحصیل دهیم. پدرم می‌گفت چون مدرسه مختلط بود نمی‌توانی درس بخوانی من هم اولش قبول کردم تا اینکه موضوع جالبی پیش آمد؛ همراه همکلاسی هایمان دوست داشتیم سوار هواپیما شویم و این واقعاً برای ما یک آرزو بود. آقا معلم بلیت هواپیما را گرفت و ما از فرودگاه مشهد به تهران آمدیم. تهران خیلی بزرگ و قشنگ بود. آنجا فهمیدم دخترهای تهرانی خیلی فعالیت می‌کنند؛ درس می‌خوانند، دانشگاه می‌روند و دکتر و مهندس می‌شوند اما در روستای ما دخترها خیلی زود ازدواج می‌کنند.»

آسیه اینها را می‌گوید و می‌خندد: «من اصلاً از روستا بیرون نرفته بودم. شهر خیلی بزرگ و جالب بود. دلم می‌خواست درس بخوانم وقتی برگشتم خیلی با پدرم حرف زدم از آقا معلم خواستم با پدرم حرف بزند و اجازه دهد تحصیل کنم. آقا معلم هم خیلی آمد و رفت و با پدرم حرف زد تا پدرم اجازه داد درس بخوانم. حالا با سرویس به مدرسه‌ای در روستای دیگری می‌روم که 9 کیلومتر با روستای خودم فاصله دارد.»او از آرزوهایش می‌گوید: «می‌خواهم معلم روستا شوم. دانشگاه بروم و حسابی شهرهای ایران را بگردم. می‌خواهم باعث افتخار قوم و خویشم شوم. مثل خیلی از ترکمن‌های دیگر که باعث افتخار ما شدند.»/ روزنامه ایران 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.