ion

همه راه ها بسته بود

فرهنگی /
شناسه خبر: 262369

در1975(1353)مناقشات مرزی ایران وعراق برسراروند رود وچند نقطه مرزی پایان گرفت و دوکشور به طورموقت به صلح رسیدند. اما عراق تحت حمایت شوروی خود را تجهیزکرد تا در وقت مناسب این تحقیرتاریخی را جبران کند. سیل سلاح روسی و فرانسوی به عراق سرازیرشد.

ایران آنلاین /ایران متوجه خطرمیلیتاریسم عراق شد و متقابلاً به خرید سلاح پرداخت. این رقابت تا سال 57 ادامه داشت. دراین سال عراق متوجه شد رژیم ایران درحال سقوط است لذا برای جبران شکست سال 1975خودبه تکاپو درآمد. ازآن زمان و بعد ازفاجعه سینما رکس و17شهریوربود که گروه‌های مخالف قومی درشهرهای مسکونی به ظاهرتظاهرات ضدسلطنتی راه انداختند و نظر رهبران مذهبی را جلب و چند روز پس از پیروزی انقلاب پادگان مهاباد را اشغال و غارت و در فروردین 58 نیزبه پادگان سنندج حمله کردند. از آن تاریخ ایران دستخوش تنش‌های داخلی شد.

رژیم عراق قصد جبران شکست معاهده 1975 الجزایر را داشت و برنامه‌ ریزی نظامی اش بیشتر اختلافات ارضی بود. اما با استقرار جمهوری اسلامی درایران برآوردهای عراق به هم خورد و درکل جهان برآوردها درهم شد. چون هم عراق و هم قدرت‌های بزرگ متوجه شدند که نیروی سومی درجهان پا به عرصه وجود گذاشته که با محاسبات نظامی گذشته همخوانی ندارد و عراق نیز متوجه شد با این پدیده با توجه به اکثریت شیعی درعراق اختلافش با ایران دچار دگرگونی شده و ناسیونالیسم بعثی (پان عربیسم سوسیال رادیکال) با اسلام شیعی سیاسی مواجه است. حرکت خودجوش شیعیان عراق به رهبری سیدمحمدباقر صدر سبب شد رژیم عراق شوکه شود. در فروردین 1359 حزب الدعوه به رهبری ابراهیم الجعفری در دانشگاه المستنصریه به جان طارق میخائیل یوحنا عزیزسوء قصد نافرجام کرد، همین موضوع بهانه‌ای شد تاعراق آیت‌الله سید محمد باقرصدر را ترور کند و در12فروردین 1359صدام سوگند یاد کرد که انتقام ترور طارق عزیز را خواهد گرفت.

از آن تاریخ تنش‌ها بین دوکشور ایران و عراق فزونی یافت و منجربه درگیری‌های مرزی شد. کردستان به یکباره صحنه درگیری شد. ازطرفی امریکا نیزکه پایگاه خود را در ایران از دست داده بود و به‌ دنبال گروگان‌گیری کارکنان سفارتش در ایران تحقیر شده بود، برای جبران حقارت‌هایش به متحدان منطقه‌ای خود در حمایت از عراق در راه‌اندازی جنگ علیه ایران چراغ سبز نشان داد. در پی آن موج ایران هراسی درمنطقه به راه افتاد وکشورهای عرب حوزه خلیج فارس تعهدمالی دادند که عراق را در جنگی گسترده علیه ایران حمایت کنند. دراین میان کودتای موسوم به نوژه نه برای سقوط نظام ایران بلکه طرحی ساختگی برای آنکه نیروی هوایی ایران را ضعیف کنند به اجرا درآمد تا یکی از عوامل برتری ارتش ایران آسیب دیده و درهنگام حمله عراق کارآیی لازم را نداشته باشد.چرا که رهبری کودتا - سرتیپ محققی – فاقد محبوبیت در ارتشیان بود ضمن آنکه ارتش به انقلاب پیوسته و به عهدش با مردم پایبند بود. با کشف کودتا و دستگیری تعدادی از خلبانان نیروی هوایی، مقداری از توان و استعداد این نیرو از دست رفت و زمینه برای حمله عراق آماده شد.

براثر کشف کودتا و پاک سازی‌هایی که در ارتش انجام شد رشته کارهای نظامی دچار پیچ وخم‌هایی شد، صدام  به فرماندهان عراق ابلاغ کرد به فکر جنگ با ایران باشند و این درست 75 روز قبل ازحمله بود. اما فرماندهان عراقی آمادگی لازم را نداشتند، صدام که می‌دانست فرماندهان و نیروهایش این آمادگی را ندارند برای اینکه به آنان انگیزه بدهد، در26/6/1359معاهده الجزایر را بی‌اعتبار اعلام و آن را پاره کرد و راه را برای گفت‌و‌گو بست. این نشانه مصمم بودن کشور عراق با پشتوانه مالی، اطلاعاتی و سیاسی برای جنگ بود. در ملاقات‌هایی که برخی روحانیون با امام خمینی(ره) داشتند به ایشان گفته بودند صدام می‌خواهد با نماینده شما یا نماینده صدام با شما مذاکره کند که ایشان فرموده بودند، به صدام اعتمادی ندارند، تا آغازبه کار مجلس صبرمی‌کنیم. جنگ درساعت 14روز سی‌ویکم شهریور آغازشد و تبدیل به‌طولانی‌ترین جنگ قرن شد. اینکه می شدجلوی جنگ را گرفت یا نه؟ به نظر من پاسخ منفی است زیرا رژیم عراق همه راه‌ها را بسته بود و با وجود آنکه جنگ ماهیتی ویرانگردارد، اما مردم ایران با حماسه‌ سازی و ایثار درس بزرگی به متجاوزان دادند که دیگر کسی طمع به خاک کشورمان نبندد./ روزنامه ایران 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.