ion

عضو هیأت مدیره انجمن بیهوشی درگفت و گو با «ایران» خبرداد

بازنگری در تعرفه‌های بیهوشی با دستور معاون اول رئیس جمهوری

اجتماعی /
شناسه خبر: 259597

در حالی که متخصصین بیهوشی در تازه ترین اعتراض خود مبنی بر کاهش 25 درصدی تعرفه‌های شان تصمیم گرفته‌اند به مدت دو روز بدون اینکه پولی بگیرند بیماران را بیهوش کنند دیروز خبر رسید وزیر بهداشت نامه درخواست بررسی مجدد تعرفه‌های بیهوشی انجمن بیهوشی را به معاون اول رئیس جمهوری ارائه کرده و قرار است با دستور دکتر جهانگیری تعرفه های بیهوشی مجدداً بازبینی شود.

ایران آنلاین /آنطور که دکتر افشین جعفرزاده به روزنامه ایران خبر داد: ایشان به وزیر رفاه دستور داده‌اند با حضور اعضای انجمن بیهوشی و کارشناسان، بحث تعرفه‌های رشته بیهوشی مورد بررسی قرار بگیرد.

علاوه بر این اعضای انجمن بیهوشی پیرو اعتراض به نبود عدالت بین رشته ای برای نخستین بار با رئیس سازمان نظام پزشکی کشور نیز دیروز جلسه گذاشتند. به گفته رئیس هیأت مدیره انجمن بیهوشی، دکتر ایرج فاضل نسبت به کاهش یک چهارم تعرفه‌های بیهوشی ابراز نگرانی کرد و از اقدامات غیر کارشناسی در تعیین تعرفه‌ها به شدت گلایه‌مند است.
او درباره جزئیات این جلسه هم گفت: دکتر فاضل در این جلسه تأکید کرد که در مقابل تعرفه غیرعادلانه  و غیرمنصفانه ایستادگی خواهد کرد. همچنین رئیس سازمان نظام پزشکی تأیید کرد که مبنای تعرفه گذاری کتاب علمی کالیفرنیا است در حالی که در شرایط فعلی مبنای کار سلیقه‌ای بوده و چون جای ارائه دهنده و خریدار خدمت جابه جا شده در تعرفه گذاری نه فقط پزشکان بلکه مردم هم در نظر گرفته نشده‌اند.
دکتر جعفرزاده گفت: یکسری جریاناتی می‌خواهند فضا را علیه متخصصین بیهوشی و وزارت بهداشت متشنج کنند در حالی که مطالبه جامعه بیهوشی افزایش درآمد و مادی گرایی نیست از همین رو تصمیم گرفته‌ایم 26و 27 شهریور خدمات رایگان پزشکی به مردم ارائه دهیم. ما فقط و فقط می‌خواهیم عدالت بین رشته‌ای رعایت شود. رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه  نیز در گفت و گو با «ایران» اعلام کرد: از زمانی که انجمن بیهوشی از هیأت وزیران و شورای عالی بیمه درخواست کرده مصوبه کاهش 25 درصدی تعرفه‌های بیهوشی را بازنگری کنند هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است برای همین انجمن بیهوشی تصمیم گرفته در روزهای یکشنه و شنبه آینده بدون دریافت پول بیماران را پذیرش کنند. دکتر علی امیر سواد کوهی با اشاره به اعتراض مدنی متخصصین بیهوشی افزود: این شوخی است که بخواهیم وزیر بهداشت مانع ابلاغ و اجرای این مصوبه شود این مصوبه به امضای هیأت وزیران رسیده و آنها باید کاری کنند چرا که موضوع عدالت بین رشته‌ای است و نباید  بدون آنکه تعرفه رشته‌های جراحی را کم می‌کردند تنها ازتعرفه بیهوشی کسر می‌شد.
او گفت: کتاب کالیفرنیا توسط 4 هزار کارشناس در امریکا تدوین شده و هر سال 300 کارشناس آن را مورد ارزیابی قرار می‌دهند سؤال ما این است چرا شورای عالی بیمه کتاب کالیفرنیا را قبول ندارد، در همه جای دنیا رشته بیهوشی به دلیل حساسیت و استرس زیاد جزو رشته‌های عالی است ولی در ایران به این رشته اجحاف می‌شود.
دکتر سوادکوهی تأکید کرد که از وقتی تعرفه رشته جراحی افزایش پیدا کرده آنها تند تند مریض می‌خوابانند و مریض‌های الکتیو را غیرالکتیو معرفی می‌کنند تا پول بیشتری بگیرند در حالی که به لحاظ قانونی متخصص بیهوشی موظف است تنها در ساعت معین بیماران را بیهوش کند و قانون اجازه داده در ساعات غیر موظف بیمار الکتیو یا غیراورژانسی را بیهوش نکنند کاری که در روزهای گذشته هم در چند بیمارستان  کشور اتفاق افتاد.
گفتنی است در پی اعتراض‌های گسترده متخصصین بیهوشی به کاهش 25 درصدی تعرفه‌های شان انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه بیانیه جدیدی صاد کرد. در این بیاینه آمده است: «حال که رایزنی‌های ممتد چندین ماهه در راستای اعاده حق و عدل برای شما نتیجه‌ای نداشته است، ضمن تمجید کنش‌های مدنی شما در راستای رعایت بندهای پیشنهادی انجمن در بیانیه‌های گذشته، برای مبرا بودن از شائبه سهم‌خواهی و در راستای نشان دادن اعتراض بر حق خود به این روند تبعیض، از تک تک همکاران گرامی در همه بخش‌های درمانی کشور خواهشمندیم به مدت دو روز یکشنبه ٢٦و دوشنبه ۲۷ شهریور ضمن ارائه خدمات کامل پزشکی از پر کردن برگه تعرفه مالی و k و اضافه نمودن مهر و امضا خودداری فرمایید تا شاید این اقدام و کنش انسانی و مدنی شما و ارائه خدمات رایگان سبب تغییر رویه در اعمال بی‌عدالتی شود.» /روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.