ion

معاون دادگستری اصفهان:

زندانها پر شده است باید به دنبال مجازات جایگزین حبس بود

شهرستان ها /
شناسه خبر: 259235

معاون قضایی دادگستری استان اصفهان گفت: یکی از راه‌های کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، حرکت به سمت استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس است.

ایران آنلاین / حجت‌الاسلام سید علی موسوی‌نژاد در آئین تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب شهرضا در محل فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: بحث قضا یکی از امور بسیار مهم، حساس و اساسی و از ارکان هر نظامی است.

وی با بیان اینکه قاضی در منصب قضاوت رئیسی به جز خدواند متعال ندارد، افزود: در سایه اجرای عدالت و در بحث قضاوت است که باید آنچه به نفع بشریت و انسانیت است اجرا شود و همه از آن بهره‌مند شوند.

معاون قضایی دادگستری استان اصفهان با تاکید بر استقلال مقام قضا بیان کرد: قاضی در هنگام قضاوت رئیسی جز خداوند ندارد و این نشان از حساسیتفراوان این مقام است.

وی تصریح کرد: استقلال دستگاه قضا یعنی اینکه برای رسیدن به حق باید از مشورت واطلاعات دیگران بهره بجوید تا در نهایت بتواند حکم قاطعی صادر کند.

وی با اشاره به اینکه قاضی مأمور قانون است و قانون را باید اجرا کند، بیان کرد: قضاوت رکن حساس، مهم و اساسی هر نظامی است واجرای عدالت و نگهبانی از حقوق فردی و اجتماعی بر‌ عهده این رکن مهم جامعهگذاشته شده است.

موسوی‌نژاد با اشاره به خصوصیات قاضی از دیدگاه امام علی(ع)، اظهار داشت: بهترین اشخاصی را که از همه بالاتر می‌دانید برای امرقضاوت استفاده کنید.

وی با اشاره به جایگاه عدالت در جامعه، گفت: اقتدارقضایی با قانون‌گرایی و قانون‌مداری در جامعه محقق می‌شود و مهم‌ترین هدف دستگاه قضایی ایجاد اعتماد بین مردم است.

معاون قضایی دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه کاری که شورای نگهبان نسبت به قانون اساسی انجام می‌دهد یک نفر قاضی می‌تواند در محکمه قضا، قانون اساسی را تفسیر کند، افزود: هیچکس مانند قاضی اختیارات وسیع و گسترده ندارد، قاضی می‌تواند در اموال و زندگی خصوصی مردم بر اساس قانون دخالت کند.

وی با اشاره به قانون جدید مجازات اسلامی، گفت: این قانون فضایی را برای قضات ایجاد کرده که تا صلح و سازش برقرار شود به همین دلیل شورای حل اختلاف ایجاد شد.

موسوی نژاد استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف را در راستای ترویج و احیای فرهنگ صلح و سازش بسیار ضروری دانست و اظهار داشت: پیشگیری از تشکیل پرونده و رساندن پرونده‌ها به صلح و سازش از اقدامات شوراهای حل اختلاف است.

وی با بیان اینکه شورای حل اختلاف بار بسیار سنگینی را از دوش دادگستری برداشته است، تصریح کرد: این نهاد با هدف کاهش بار مراجعات به محاکم دادگستری وواگذاری بعضی امور که ماهیت پیچیده قضائی ندارد برای رفع خصومت و مصالحه بهمردم تشکیل شده است.

معاون قضایی دادگستری استان اصفهان با اشاره به قانون مجازات‌های جایگزین حبس، گفت: باید قضات به این امر توجه داشته باشند که از مجازات‌های جایگزین حبس در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و کاهش مشکلات خانواده‌های زندانیاناستفاده شود که این امر باید در دستور کار قرار گیرد و با جدیت پیگیری شود.

وی افزود: یکی از راه‌های کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، حرکت به سمت استفاده ازمجازات‌های جایگزین حبس است و استفاده از این مجازات‌ها باید بین قضات به فرهنگ تبدیل شود.

موسوی نژاد با بیان اینکه امروز زندان‌ها از زندانیان پر شده است، بیان کرد: از مدیران ادارات، شهرداری، منابع طبیعی و جهاد کشاورزی می‌خواهیم که بستر اجرای حکم مجازات جایگزین حبس را فراهم کنند تا این قانون بر روی زمین نماند./تسنیم

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.