ion

وندالیسم به گورستان خالدنبی(ع) رسید تا آرامش هزارساله مردگان خفته در این آرامستان تاریخی و رازآلود دورافتاده را به‌هم بریزد و نشان دهد در این سرزمین، تخریب همواره جلوتر از حفاظت و تعمیر گام برمی‌دارد.

ایران آنلاین طبق اخبار منتشرشده، پنجشنبه شب گذشته، ۱۶ شهریورماه به گفته مقام‌های محلی در استان گلستان، فرد یا افرادی ناشناس، محوطه گورستان باستانی خالدنبی را که یکی از دلایل شهرتش سنگ قبرهای عجیب آن است، به آتش کشیده و چند سنگ را شکسته‌اند.  چرایی این ماجرا تقریباً بر همگان روشن و مبرهن است. پی بردن به چند و چون و چگونگی این تخریب نیز کار چندان دشواری نیست، اما آنچه مهم است هشداری است که تعدد و تکرار چنین حوادثی به ما می‌دهد. سودجویی و ناآگاهی و سوداگری در سال‌های اخیر عامل تخریب‌های بسیاری از آثار تاریخی ایران بوده، به‌طوری که در حال حاضر این اتفاق در آستانه تبدیل شدن به خطری جدی قرار دارد. تعرض به آثار تاریخی ثبت شده، تخریب و تجاوز به حریم آنها، ویرانگری یادگارهای تاریخی به بهانه گسترش و توسعه، ما را در ردیف ناسپاس‌ترین جوامعی قرار می‌دهد که با دست خویشتن ثروت و دارایی‌های خود را نیست و نابود می‌کنند.

دور نیست زمانی که داعش در عراق و سوریه دست به تخریب آثار تاریخی می‌زد و ما در رسانه‌ها و مجامع جهانی این اقدامات را محکوم می‌کردیم. حال آنکه خود در این سرزمین هر روز شاهد ماجراهای مشابهی هستیم و دریغ از اقدامی جدی و تنبیهی کارساز. در شهرها سوداگری زمین و سودجویی در ساخت و ساز و در روستاها توسعه و نوسازی به بهانه‌ای جدی برای تخریب آثار تاریخی بدل شده است، اما حوادثی نظیر خالدنبی در کدام دسته جای می‌گیرند؟! آیا اینها مشابه تکرار تخریب آثار شهر باستانی نمرود و موزه نینوا توسط داعش یا پیشتر تخریب مجسمه‌های بودا در بامیان افغانستان توسط طالبان نیست؟

تخریب یک گورستان، جایی که مردگان آرامشی ابدی را در آن انتظار می‌کشند نوید جذابی نیست. سایر آرامستان‌های تاریخیِ ما نیز اگرچه شاید در معرض تخریبی از این جنس نیستند، اما بی‌اعتنایی و  رسیدگی نکردن به آنها خبر از آینده روشنی نمی‌دهند. ظهیرالدوله، ابن بابویه، امامزاده طاهر، آرامستان‌های دولاب و بسیاری گورستا‌ن‌های مشهور در سایر شهرهای ایران که با تدبیر و برنامه‌ریزی صحیح می‌توانند به دورنمایی مشابه آرامستان های مشهوری چون پرلاشز پاریس و نووودویچی مسکو، برسند شاید با روند کنونی به سرنوشتی شبیه آنچه در خالدنبی شاهد بودیم دچار شوند، گرچه نه به دست متعصبان نادان بلکه با بی‌تدبیری متولیان ناآگاه./ روزنامه ایران 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.